Päästeala noortelaager 2024
22.-26. juulil 2024 toimub Põlvamaal Valgemetsas 23. Päästeala Noortelaager. Laagrisse oodatakse 200 last ja noort vanuses 7-15 aastat.
Päästeala Noortelaager pakub noortele mitmekülgset praktilist tegevust nii õppe- kui meelelahutuse eesmärgil. Aasta jooksul on noored osalenud ja õppinud vabatahtlike päästekomandode juures päästeringides päästevaldkonna eri tahkusid. Aasta tippsündmusena toimuvas laagris on neil hea võimalus omandatud teadmised ka praktikasse rakendada. Muidugi kõike seda tehakse järelevalve all ning maksimaalselt ohutuks loodud tõetruu lähedases keskkonnas. Selle tulemusel oskavad noored tagasi koju minnes või tulevikus ellu astudes paremini ära tunda ja ennetada ohte, riske maandavalt kujundada oma elukeskkonda ohutamaks ning ohuolukordades sihipäraselt ja targalt tegutseda. Seega iga laagris osalenud laps, noor, aga ka täiskasvanud vabatahtlik rühmajuht, viib õpitu ja kogetu endaga kaasa, muutes sageli eneselegi teadmata me armsa Eesti ohutumaks, turvalisemaks ja paremaks elupaigaks nii oma kogukonnas, kui ka laiemalt. Siit laagrist on välja kasvanud mitmeid tänaseid tublisid pääste- ja siseturvalisuse valdkonnas tegutsevaid kodanikke.
Laagri korraldusmeeskond koosneb kuuekümnest vabatahtlikust päästeala spetsialistist üle Eesti.
2024. aasta Päästeala noortelaagri juhid on Viktor Saaremets, Helen Potman ja Mikko Virkala. Laagri programmi juhib Valdik Kask (vabatahtlik).
Lisainformatsioon: ... ja telefonilt +372 53 00 1461 (Mikko).
Kes saavad laagris osaleda?
Laagris saavad osaleda päästeala noorteringides tegutsevad lapsed.
Mis laagris toimub?
Päästeala Noortelaagri tegevused viiakse läbi temaatiliste päevadena.
NUBLU päev ehk mõnus laagrisse sisseelamise päev, kus taaskohtutakse oma laagri sõpradega ja tutvutakse uutega ning sõbrunetakse omavahel. Tasapisi seatakse end laagri eluks sisse ning pärastlõunal leiab aset kõigi laagriliste üks läbi aegade lemmikumaid tegevusi - VEEPARK. Õhtul õpime laagritantsu ja muid vajalike oskusi ning päästame oma loovuse valla.
Targa retke päev ehk tarkused ja ringi rändamine on omavahel kombineeritud selliselt, kus saab kasutada head skaudi väljendit “õppimine läbi tegevuse”. Seega hommikul õpime ja kordame üle õpitud tarkusi ning pärastlõunal asume väikesele retkele. Mõnusalt jalutades, saab rakendada oma oskusi kaardi tundmises ja lugemises, päästenööri sõlmedes, kodu tuleohutuses, veeohutuses ja lõhkekeha ohutuses ning teistes tegevustes. Õhtul saame mõnusalt aega veeta põnevate ja lustakate tegevustega.
Noorpäästja spordipäev ehk kokku saavad sel päeval ülemaailmse Tuletõrjespordi ja Vetelpäästega seotud põnevad võistlused. Nende võistluse käigus saab proovile panna oma oskused ja võimed, kui on vaja tegutseda õnnetuse korral ning seda juba sportlikus võtmes. Võimalusel naudime õhtul lõket ning selgitame välja erinevates vanuseklassides 2024. aasta parimad Noorpäästjad ja Noor Vetelpäästjad.
Terves kehas terve vaim ehk päeva esimesel poolel keskendume oma vaimsele tervisele, kus vastava valdkonna spetsialistid tutvustavad üldisemalt vaimset maailma. Päeva teisel poolel saame tuttavamaks palju räägitud valdkonnast, milleks on elanikkonnakaitse. Õpime läbi praktiliste tegevuste, kuidas olla valmis ning mida saab ise ära teha, kui operatiivse abi saabumine võtab tavapärasest oluliselt rohkem aega. Õhtul sööme laagri torti, vaatame üheskoos tehtud loominguliste tegevuste tulemeid. Vinge punkti paneb õhtule laagri disko koos üllatuskülalis(t)ega.
Õppepäev ehk päev, mis sisaldab endas õppimist juba veidi laiemas mõttes. Esimest korda selle laagri ajaloos saame olla osalised suuremast õppusest. Lisaks näeme tegutsemas laagri päästemeeskonda, kuhu kuuluvad laagri vanimad noored, kes näitavad, mida nad laagri jooksul on õppinud.
Mida võtta laagrisse kaasa?
Võta laagrisse kaasa nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik! Ööbimine on majades ning ööbimiseks vajalikud tekid, padjad ja linad on olemas.
Korraldusmeeskond annab mõned näpunäited, mida võiks Päästeala Noortelaagrisse kaasa pakkida:
- Dressid
- Spordijalatsid
- Plätud/rihmikud (sissekantud ja mugavad, et vältida vesiville)
- Vihmariided
- Sokid (soovitavalt igaks päevaks üks paar ja tagavaraks ka üks paar)
- Kampsun (õhtuti on tegevused õues ning nagu Eesti suvedel kombeks, võib külmaks kiskuda)
- T-särgid, lühikesed püksid, aluspesu
- Ujumisriided
- Suur käterätik või saunalina
- Hügieenitarbed nagu seep/duššigeel, hambahari ja -pasta, juuksehari (kui sul on juuksed, mis vajavad kammimist), šampoon
- Peakate (nokamüts, pearätt, turban vms)
- Endale vajalikud ravimid (rühma kasvataja peab nendest ravimitest olema ka teadlik)
- Taskuraha (olemas on puhvet, mis varustatud hea ja parema, värvilise kommi ja joogiga)
- Kaisukas, keda kurbuse hoos öösel kaissu võtta
- Taskulamp
- Päikesekreem ja sääsetõrjevahend
Soovitame koju jätta kõikvõimalikud tahvelarvutid ja muud tehnikaimed. Laagri meeskond ja rühmajuhid ei võta nende kadumisel ja purunemisel vastutust. Laager on nii põnev ja hästi sisustatud, et puudub aeg tehnikavidinatesse süveneda.
NB! Juhime tähelepanu, et registreerudes laagrisse annate nõusoleku üritusel tehtavate piltide ja videomaterjali (audiovisuaalsisu) kasutamiseks Päästeala Noortelaagri ja Päästeameti turundus ja muudes materjalides.
Suur tänu meie toetajatele!