Teeme Ära Maailmakoristus

Teeme Ära Maailmakoristus suurim eestlaste kingitus maailmale Eesti 100. sünniaastapäevaks

Viimati uuendatud 09.08.2018

Maailmakoristus ehk Let’s Do It! World toimub 15. septembril 2018 . Tegu on maailma ajaloo suurima kodanikualgatusega, mis on alguse saanud Eestist ja mida juhitakse Eestist, kelle eestvedamisel hakkavad ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga 150 riiki.

Üleilmne koristuspäev teeb koos päikesega planeedile tiiru peale – algab hommikul kell 10.00 Uus-Meremaal ning lõpeb 36 tundi hiljem Hawaiil. Aktsioon algab Eesti aja järgi 15. septembri südaööl. Korraga astuvad puhtama looduse eest välja miljonid inimesed eesmärgiga astuda ühiselt samm puhtama maailma suunas, juhtida tähelepanu globaalsele prügiprobleemile ning otsida sellele lahendusi.

Eestis on maailmakoristuspäeva fookuses metsad, mererannad ja järvede-jõgede kaldad.

Teeme Ära alguse lugu

2007. aasta augustis istusid kohviku laua taga grupp inimesi, nende hulgas Rainer Nõlvak, Toomas Trapido, Henri Laupmaa ja Kadri Allikmäe kellel tekkis idee koristada ühe päevaga Eesti prügist puhtaks. Selle kohtumise tulemusel koristasid 3. mail 2008 rohkem kui 50 tuhat inimest üle Eesti kokku 10 tuhat tonni prügi. See oleks võtnud riigil aega aastaid ja oleks maksnud 22,5 miljonit eurot. Kuid see tehti ühe päevaga ja läks maksma vaid pool miljonit eurot (peamiselt prügi käitlemise kulu jäätmefirmadele). Päästeamet liitus samuti Teeme ära aktsiooniga ja korrastas koristuspäeval komandosid ja nende ümbrust.

Esimesena liitus Eesti algatusega Leedu, kes tegi toetuskoristuspäeva koos Eestiga (3. mail 2008 kaasates mõned tuhanded koristajad). Sügisel tegi koristusaktsiooni Läti, edasi Sloveenia, Portugal, Serbia ja seejärel paljud teised. Tänaseks on erinevatel aegadel Teeme Ära mudeli alusel oma riiki koristanud pea 20 miljonit inimest enam kui sajast riigist üle maailma.

Lisainfot leiab:

Eestikeelne: http://www.maailmakoristus.ee

Rahvusvaheline: https://www.worldcleanupday.org

Sotsiaalmeedia lingid: 

Facebook: https://www.facebook.com/maailmakoristuseesti/

Facebook: https://www.facebook.com/worldcleanupday2018/

Lisaks on Maailmakoristus Twitteris @letsdoitworld ja Instagramis - World Cleanup Day, kus avaldatakse igapäevaselt statistikat, infot ettevalmistustest ja olulisi sündmusi maailmast.