2020. aasta tõi Ida-Eesti pommigrupi demineerijatele võrreldes eelmise aastaga kolm korda rohkem tööd

Käesoleval aastal on Ida regioonis olnud demineerijatel 107 sündmust (20. aprilli seisuga), millest 94 on seotud lahingumoonaga. Lahingumoona on leitud nii metsast, koduhoovidest kui ka mererannast.

Ida-Eesti pommigrupi juhataja Rauno Raidloo sõnul on selle aasta lumetu talve tõttu Ida regioonis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes olnud kolm korda rohkem sündmuseid. Eelmine aasta 15.04 seisuga oli kokku vaid 31 sündmust.

„Lõhkehasid oleme käesoleval aastal hävitanud kokku 379 ühikut, võrdluseks eelmise aasta 51 ühikuga 15.04 kuupäeva seisuga, mida on seitse korda rohkem kui eelmisel aastal,“ ütleb Rauno Raidloo.

Valdav osa Ida regiooni lahingumoona kutseid on seotud teise maailmasõja aegsete intensiivsete lahingupiirkondadega, mis maastiku eripärade tõttu on kõrvalisemates ja kehvemini ligipääsetavates asukohtades.

„Seda muidugi ei saa reegliks pidada, sest lõhkekehasid võib leida kõige eriskummalisematest kohtadest: mererand, vanad kaevud, tiigid, järved, lakad, pööningud, keldrid, põllud jne loeteluga võib minna väga pikalt edasi," ütles Ida-Eesti pommigrupi juht.

Lisaks sellele, et Ida-Eesti pommigrupi demineerijatel on palju tööd, on käinud nad ka abistamas. Nimelt panustas Ida-Eesti pommigrupp ja IPK Järvamaal leitud Saksa päritolu 250 kg lennukipommi hävitamisoperatsiooni oma meeskonna ja IPK tehnikaga.

Demineerijad juhivad tähelepanu sellele, mida inimene ei tohi kahtlast eset avastades teha. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta, et kellelegi näitama minna! Ei tohi edasi kaevata, välja tõsta, midagi rohkem uurima hakata. Hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse ning helistage häirekeskusele ja täitke saadud juhiseid!

Demineerijad rõhutavad ka seda, et keegi ei naera ega karista teid, kui see ei olnud lõkekeha, eksimine on inimlik. Helistage kindlasti Häirekeskuse telefonile 112. Parem üle reageerida!

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamised lõhkekehad, mida Eestist leitakse on miinipilduja miinid, käsigranaadid ning mürsud. Samas on leitud ka lennukipomme ja lõhkeainet.