Toila vallas lõõmava maastiku- ja metsapõlengu kustutamine võib kesta terve nädala

Eile Ida-Virumaal vanal karjäärialal alanud maastikupõleng on levinud enam kui 8 hektarile.

20. mail kell 10.14 teatati suitsust Ida-Virumaal Alutaguse vallas Konsu külas. Kell 13.33 leiti põlenguala. Tuul puhus metsa poole ja oli oht metsapõlenguks. Juurdepääs põlengukohale oli raskendatud. Öösel kustutustööd peatati. Täna kustutustööd jätkuvad ja tule levik on liikunu Toila valla Konju küla aladele. Põlenguala on suurenenud enam kui 8 hektarile. Põleb vanal karjäärialal turbane pinnas ja põõsastik ning tuli on levinud metsa.

Ligi pääseb põlengualale vaid maastikusõidukitega. Kustutustööd käivad neljas lõigus. Üles on pandud voolikuliin, et tagada kustutusvesi läheduses olevast karjääri kanalist. Voolikuliini pikkus on kokku kuni 6 kilomeetrit. Sündmuskohal töötavad meeskonnad Iisaku, Kiviõli, Narva, Narva-Jõesuu ja Sillamäe komandodest ning Purtse vabatahtlikud päästjad.

„Püüame täna tule levikule piiri panna. Kustutustööd võivad siin kesta siiski kuni nädala,“ kommenteeris kustutustöid Ida päästekeskuse välijuht Valvi Väli. Tema hinnangul on maastikupõleng alguse saanud mootorsõidukite nagu ATVde ja mootorratastega kuival turbasel alal sõitmisest, sest pinnasel on näha värskeid sõidujälgi.

Päästjad hoiatavad, et looduses valitseb üle Eesti suur tuleoht. Ilmaprognoos lubab kuiva ja päikesepaistelist ilma ning looduse tuleohtlikkus kasvab iga päevaga. Päästjad paluvad kuivas looduses hetkel tuld mitte teha ning vältida mootorsõidukitega sõitmist.
• Loodus võib süttida väiksemastki sädemest, ka maha visatud suitsukonist.
• Ära mine praegu mootorisõidukiga (sh mootorratas, ATV, UTV) metsa, sest sõiduki kuumadele osadele langev taimetolm sütib hetkega, samuti võib kuivanud taimestiku või turba süüdata summutist lendav säde.
• Lõkke tegemise võiks edasi lükata ohutumale ajale.
• Suitsu ja tuld märgates asu kustutama ja kui tunned, et vajad abi, helista 112. Kasuta kustutamisel kimbuks pandud suuri puuoksi.
• Ära kasuta metsas lahtist tuld!
• Ära jäta klaastaarat metsa! Metsa jäetud klaas koondab päikesekiiri ja võib põhjustada põlengu.