Balti riikide ja Poola päästejuhid leppisid ukrainlastega kokku pääste ja elanikkonnakaitse toetamises

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu koos kolleegidega Lätist, Leedust ja Poolast kohtusid sel nädalal Kiievis Ukraina siseministri Denõss Monastõrskõiga ning nägid oma silmaga sõja tagajärgi Ukrainas. Samuti said päästeteenistuste juhid ülevaate päästjate tööst sõjaolukorras ja elanikkonnakaitse hetkeseisust.

„Ukrainlased võitlevad erakordse visadusega Venemaa agressiooni vastu ja just päästjad on need, kes kustutavad pommitabamuse saanud hooneid ja päästavad rusudest inimesi, riskides samas võimaliku rünnakuga. See on juba nõudnud 41 Ukraina päästja elu. Parim, mida saame selles olukorras teha, on aidata ukrainlasi nii sõja ajal kui järel oma riiki taas üles ehitada, et iseseisev Ukraina püsiks,“ sõnas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Koostöö jätkumise kinnitamiseks allkirjastasid Ukraina, Eesti, Läti, Leedu ja Poola päästeteenistuste juhid Serhi Kruk, Kuno Tammearu, Oskars Āboliņš, Saulius Greičius ja Andrzej Bartkowiak Lvivis hea tahte memorandumi, milles lubasid Ukrainat igakülgselt aidata nii sõjalise agressiooni ajal kui ka selle järel päästeteenistuse ja elanikkonnakaitse ülesehitamisel. Viie riigi üksteisemõistmist ja head tahet väljendav memorandum puudutab koostööd muuhulgas Ukraina elanike ja ametkondade kriisideks valmisoleku suurendamises ning oskuses neid ennetada ja kriisi reguleerida, samuti toetust päästeteenistuse üksuste igapäevatöös. Memorandumis sõnastatud toetus tähendab nii kogemuste ja parimate praktikate vahetamist, koolitusi kui ka Eesti puhul demineerimise humanitaarmissioonide korraldamist Ukrainasse.

„Ukraina kogemusest on ka meil palju õppida: mida on vaja päästjatel sõjaolukorras, kuidas elanikud ka kõige hullemaks kriisiks parimal võimalikul moel valmis oleksid ning mida saavad riik ja omavalitsused ära teha,“ sõnas Tammearu.

Hea tahte memorandum käsitleb ka riigi üles ehitamist laiemalt. Nii näiteks soovib Ukraina partnerriikidelt nõustamist, mis puudutab ehitusnõuete, õigusraamistiku ja muu säärase vastavust Euroopa Liidu standarditele. Allkirjastatud memorandum väljendab ühist koostöösoovi, olemata õiguslikult või rahaliselt siduv.

Ukrainas käisid Eestist olukorraga tutvumas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu, demineerimiskeskuse nõunik Arno Pugonen ja Päästeameti kriisivalmiduse talituse juhataja Erkki Põld. Samuti sõitis ukrainlaste kutsel kohale Päästeliidu esindus.