Eesti saatis Leedule täiendavat abi kriisiga toimetulekuks

Seoses Valgevenest tuleva rändesurvega esitas Leedu täiendava rahvusvahelise abi palve ning sel nädalal saatis Päästeamet Leetu varasemale abile lisaks patju, magamiskotte ja madratseid.

Ühtekokku läks Leedu poole teele 4000 patja, 220 magamiskotti ning 197 madratsit. 21. juulil läkitas Päästeamet Leetu esimese abipaketi, kuhu kuulus 10 telki koos sisustusega – voodid, küttekehad ja -konditsioneerid, lauad-toolid ning muu eluks vajalik mööbel.

„Tegemist on järjekordse Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi kaudu antava abiga, mis on väga hea abivahend hätta sattunud riikidele. On väga oluline, et abivajaja oskaks abi küsida. Leedu on seda teadvustanud – on abi küsinud ja abi on antud. Kindlasti ei ole Leedu selles olukorras üksi. Oleme ka edaspidi valmis Leetu saatma nii humanitaarabi kui ka piirieksperte nii meie kahepoolse lepingu raames kui ka Fontexi kaudu,“ märkis siseminister Kristian Jaani, kelle sõnul sõidavad täna Leetu ka politseiüksuse ESTPOL5 uue vahetuse liikmed.

„Rahvusvaheline koostöö kuulub Päästeameti igapäevatöö juurde. Oleme abiks oma partneritele nii Euroopa Liidus kui ka väljaspool. Päästeameti põhitöö on ennetada õnnetusi, päästa elu, vara ja keskkonda, kuid pakkuda seejuures ka mitmekülgset abi partneritele, kes meid vajavad. Iga kriis on universaalne ning koostööformaadid aitavad ühisel jõul hädaolukorrast võimalikult edukalt välja tulla. Hädasolija aitamine on meie jaoks oluline ja annab kindlustunnet, et kui tulevikus peaksime meie moel või teisel abi vajama, ei jäeta meidki üksi,“ ütles Andreas Anvelt, Päästeameti peadirektori asetäitja peadirektori ülesannetes.

Eesti humanitaarabi maksumuse finantseerib välisministeerium humanitaarabi vahenditest.

Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismiga on liitunud kõik 27 Euroopa Liidu liiget ning lisaks Island, Norra, Serbia, Põhja-Makedoonia, Montenegro ja Türgi. Mehhanismi põhimõtte kohaselt esitab kriisi tõttu abi vajav riik abipalve ja teised liikmesriigid annavad teada, kuidas nad abi osutada saavad. Seejärel teatab abivajaja, kas kõiki pakkumisi on vajalik kasutada.

Lisaks Eestile võttis Leedu mehhanismi kaudu vastu Austria, Tsehhi, Taani, Prantsusmaa, Kreeka, Läti, Luksemburg, Holland, Slovakkia, Horvaatia, Soome, Poola, Rootsi ja Sloveenia abipakkumise.

Fotod leiate SIIT.
Piltide autor: Päästeamet.