4. mail toimuval talgupäeval korrastatakse kodulähedasi veekogusid

Viimastel aastatel on sagenenud veeõnnetused, kus libisetakse, komistatakse korrastamata kaldal või kukutakse katkiselt purdelt. Teeme Ära talgupäev kutsub üles korrastama koduümbruse veekogusid, katkiseid kaevuluuke ning puuduolevad veepiirded, mis võivad olla ohuallikaks kõigile. Talguid saab kirja panna talguveebis: www.teemeara.ee.

Probleemi tõsidust kinnitab jätkuvalt kurb statistika: 2023. aastal hukkus Eestis veeõnnetustes 38 inimest, võrdlusena aasta varem oli see arv 30. Seejuures hukkus mullu veeõnnetustes traagiliselt neli last, samuti oli varasemast rohkem hukkunuid üle 61-aastaste inimeste hulgas.

Talgute eesmärk on parandada inimeste kodulähedaste veekogude ja -silmade olukorda, sest nii mõnedki viimaste aastate traagilised õnnetused on juhtunud just inimeste kodude ümbruses.

„Rõõm on tõdeda, et hetkeseisuga on üle terve Eesti on registreeritud 1052 talgut, neist 230 on veeohutuse teemalised. Päästeamet on tegelenud veeohutuse tagamise ja parandamisega järjepidevalt, näiteks on paigaldanud veekogude äärde infotahvleid ja ohutuspüstakuid päästevahenditega. Koostöös kodanikuühenduste ja teiste asutustega saame aga veelgi rohkem kogukonna jaoks ära teha, seega kutsume üles kõiki tublisid inimesi andma oma panus turvalisema keskkonna loomiseks,“ ütleb Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.

Muuhulgas kutsume talgulisi üles mõtlema ka moodsamatele ja turvalisematele lahendustele, näiteks kastmisvee võtmise veekogust võib asendada pumba paigaldamise või voolikuga. Mõistlik on ka üle vaadata veekogude ületamiseks mõeldud purded ja sillad ning vajadusel neid kohendada ja parandada.

Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja, Rohelise kooli programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha.