Ida-Eesti regionaalne kriisikomisjon kogunes aastalõpu istungile

Kriisikomisjonis tehti aastast kokkuvõtteid, koostati järgmise aasta tööplaan ning omavalitsustele tutvustati kriisispetsialistide projekti ja olulisi seadusemuudatusi.

„Omavalitsused olid sel aastal kaasatud mitmetesse tegevustesse, mis aitasid nende kriisiteadlikkust tõsta. Koolituste ja õppuste kõrval toetasid erinevad programmid omavalitsuste toimepidevuse parandamist ning kerksuskeskuste valmiduse tõstmist,“ rõhutas kriisikomisjoni esimees, Ida päästekeskuse juht Janar Kärner.

Omavalitsused olid rahul aasta jooksul korraldatud õppustega, nende praktilisuse ja intensiivsusega, aga ka võimalusega leida oma töös kitsaskohti. „On väga hea, et erinevaid situatsioone õppuse käigus läbi tehes tekkisid omavalitsustel küsimused ja tulid välja puudused. Nüüd on aeg need puudused likvideerida ja küsimustele vastused saada,“ tõi keskuse juht välja. Omavalitsusi ootavad ka järgmisel aastal ees mitmed õppused, mis aitavad kriisiks valmistuda.

Siseministeeriumi nõunik Priit Laaniste selgitas omavalitsustele kriisispetsialistide töökohtade toetamise tingimusi. „Hädaolukorraseaduse muudatuste järgi peavad kõik kohalikud omavalitsused koostama riskianalüüsi ja sellest lähtudes kriisiplaani. Uute kohustuste täitmiseks on riigi poolt määratud omavalitsutele kolmeks järgnevaks aastaks toetussumma, et palgata tööle inimene, kes neid ülesandeid täitma hakkab,“ rääkis Laaniste.

Hädaolukorra seadus on aga ka juba uuendamisel, et luua selgem õiguskeskkond asutuste ja elanike kriisis vastupidavuse suurendamiseks. „Uuest aastast on rakendumas elanikkonnakaitse veebikoolituste süsteem, et tõsta nii ametnike kui ka elanike teadlikkust ja seeläbi valmisolekut kriisis iseseisvalt toime tulla,“ rääkis Laaniste. Seaduses täpsustatakse ka ohuteavituse süsteemi EE-ALARM kui terviku kasutamise põhimõtteid ning kasutusvõimalusi ja määratakse varjumiskohtade ning varjendite rajamise tingimused ja kohustused. Järgmistel aastatel investeeritakse kohalike omavalitsuste kriisivõimekuse arendamisse kokku 3 miljonit eurot.

Regionaalsesse kriisikomisjoni kuuluvad regiooni riigiasutuste ja kõigi omavalitsuste esindajad ning komisjoni juhib regiooni päästekeskuse juht. Regionaalse kriisikomisjoni peamine ülesanne on koordineerida asutuste tegevusi hädaolukordade ennetamisel ja nendeks valmistumisel ning elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamisel.