Ida-Eesti regionaalses kriisikomisjonis tehti õppuste ja ohuteavituse testimise kokkuvõtteid

Kriisikomisjoni istungil said Ida- ja Lääne-Virumaa kohalikud omavalitsused ülevaate, kuidas õnnestusid maikuu õppused, aga ka 14. mail toimunud ohuteavituse testimine.

Ida päästekeskuse kriisikomisjoni aseesimees Indrek Pung märkis, et aasta teisel Ida-Eesti regionaalse kriisikomisjoni istungil keskenduti peamiselt julgeoleku– ja sõjaliseks kriisiks valmisolekule. “Tulenevalt olukorrast Euroopas on täna väga oluline kõikidel riigi- ja omavalitsusasutustel pingutada kriisideks valmistumisel, sest kui me oleme tugevad ja toimepidavad, on kriisi tagajärjed kergemad ja vaenulikel jõududel on meie ründamise motivatsioon väiksem,“ selgitas ta.

Päästeameti kriisivalmiduse nõunik Tambet Vodi andis ülevaate mai keskel toimunud ohuteavituse terviksüsteemi testimise valikutest ja arendustest. „Kõik tehnilised lahendused ei toiminud ootuspäraselt ning neid tuleks uuesti testida. Samuti tuleb meil üle vaadata kanalite valik ja sobivus,“ märkis Vodi. Suurima tähelepanu osaliseks saanud sireenidest käivitus 72%, neist 10% viivitusega ning helitugevus oli plaanitust madalam. Teada on, et osaliselt käivitusid sireenid Narvas, Rakveres ja Tapa, üldse ei käivitunud sireenid Jõhvis ja Kohtla-Järvel. Nõuniku sõnul on vajadus korraldada uus testimine juba sel aastal. „Inimeste teadlikkus ohuteavituse kanalitest ning elementaarsetest käitumistest kindlasti paranes,” märkis Vodi.

Ida päästekeskus koostöös kirde maakaitseringkonnaga korraldas aprillikuu lõpus ulatusliku evakuatsiooni koostööõppuse harjutamaks elanike evakuatsiooni Narvast ja Sillamäelt. „Infovahetus läbi veebikeskkonna toimis väga hästi ja kaitseliidu evakuatsiooni sihtrühmad said transpordi- ja kogunemispunktides oma ülesannetega hakkama,“ ütles ida päästekeskuse ulatusliku evakuatsiooni nõunik Mart Suursu. Kohalikud omavalitsused avaldasid soovi evakuatsiooniõppustele suuremalt panustada, et täpsemalt oma ülesannetest kriisiolukorras aru saada.

Lisaks andsid sideoperaatorid ülevaate oma valmisolekust elutähtsa teenuse osutajana, toimunud õppustest tegid kokkuvõtteid politsei, kaitsevägi ja kaitseliit ning suu- ja sõrataudi ja linnugripi olukorrahinnangu ja tegevusjuhiseid jagas põllumajandus- ja toiduamet.

Regionaalsete kriisikomisjonide peamine ülesanne on koordineerida asutuste tegevusi hädaolukordade ennetamisel ja nendeks valmistumisel ning elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamisel vastavalt kohalikus omavalitsuses, maakonnas, regioonis või üle riigi.