Inspektorid leidsid tuleohutuses puudusi enamuses kontrollitud haridusasutustes

Ida päästekeskuse ohutusjärelevalve inspektorid kontrollisid 9.-20. septembrini Ida- ja Lääne-Virumaa haridusasutuste tuleohutust. Ida- ja Lääne-Virumaal kontrolliti kokku 45 kooli ja lasteaeda, neist 31 Ida- ja 14 Lääne-Virumaal.

Puudusi leiti Ida-Virumaal 24 kontrollitud asutuses, ühtegi puudust ei olnud vaid seitsmes. Lääne-Virumaa kontrollitutest oli puudusi enamustes, kokku 11 haridusasutuses. Ida-Virumaal esines enim probleeme tuletõkkeustega, mis ei sulgunud iseseisvalt lõpuni, evakuatsioonivalgustus oli puudulik või polnud töökorras ning väljumis- ja evakuatsiooniteed ja -pääsud ei vastanud nõuetele. Lääne-Virumaal oli üllatuslikult kõige rohkem puudusi kontrollimata tulekustutitega.

Inspektorid soovitavad igapäevaselt evakuatsiooni- ja väljumisteid ning evakuatsioonipääsude nõuetekohasust kontrollida. “Tulekahju või selle ohu korral peab olema võimalik igal inimesel kiiresti ja turvaliselt hoonest välja saada. Kui väljumis- ja evakuatsiooniteedel hoiustatakse kõrvalisi esemeid ja evakueerumiseks mõeldud ustel puudub võimalus neid võtmeta avada, võib see panna ohtu hoones viibivate isikute elud,“ selgitas Ida päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo inspektor Karin Viitmaa.

Jätkuvalt leiavad inspektorid ees tuletõkkeuksi, mida hoitakse avatuna või ei sulgu lõpuni. „Kui soovitakse tuletõkkeust avatuna hoida, tuleb uksele paigaldada vastavad magnetseadmed, mis tulekahju või selle ohu korral uksed automaatselt sulgeb. Vaid nii on tagatud, et suitsu ja tule levik on hoones takistatud ja paigaldatud tuletõkkeuksed saavad oma eesmärki täita,“ lisas Viitmaa. Tulekustutite kontrollimise tähtaja ületamise vältimiseks tuleks neid teatud aja tagant üle vaadata või nende üle paberil arvestust pidada. Üldjuhul tuleb siseruumides paiknevaid tulekustuteid kontrollida iga kahe aasta tagant. Viitmaa selgitab, et tulekustuti peab olema töökorras, et seda oleks võimalik kasutada koheselt, et kasvõi väikest tulekollet kiiresti kustutada.

Ohutusjärelevalve büroo juhataja Marti Siim tänab kõiki haridusasutusi hea koostöö ja mõistva suhtumise eest. Kontrollide eesmärgiks oli saada ülevaade vahetust olukorrast ning seetõttu ei teavitatud igat konkreetset asutust pikalt ette. „Oleme kontrolle teinud aastaid ning tulemusi hinnates plaanime ka edaspidi. Põhimõte on, et võimalik tulekahju ei küsi, millal ta kõige vähem asutuse töörütmi segab, vaid ohutus tuleb tagada kogu hoone kasutusaja vältel,“ lisas Siim.