Kadrina VPK harjutas suitsusukeldumist

Kadrina on üks kolmest vabatahtlikust komandost, kes sai mullu suitsusukeldumise õiguse. Suitsusukeldumise juhendi kohaselt peab iga suitsusukelduja aasta jooksul läbima neli praktilist harjutust. 20. jaanuaril saidki Kadrina vabatahtlikud päästjad oma vaimu ja oskused proovile panna.

„Harjutused toimusid päästele põletamiseks loovutatud majas, mis võimaldas teha harjutust reaalolukorrale väga sarnaselt. Hoone sai täidetud suitsuga ja süüdatud sai ka väike kolle. Tehti pimeotsingut, mis tähendab, et ilma termokaamerata otsiti kannatanut,“ kirjeldas Ida päästekeskuse valmisoleku büroo peaspetsialist Ivar Innusaar.

Kadrina vabatahtlikud muljetasid oma Facebooki lehel selliselt: „Eelmisel neljapäeval osalesime Kohtla-Nõmmel suitsusukeldumisharjutusel. Igal aastal tuleb kõigil suitsusukeldumise võimekusega komandodel läbida mitmeid kontrollharjutusi, milles tuletatakse meelde ja lihvitakse oma oskusi töötamiseks keerulistes suitsusukeldumise tingimustes. 20.01 hommikul asusime nelja mehega Kohtla-Nõmme poole teele ning peale tunnist sõitu olimegi vana maja juures, mis üsna varsti täitus suitsuga. Enne veel tuletasime meelde põhitõdesid, võrdlesime termokaamerate töövõimekust ning õppisime uusi nippe kogenud instruktorite käe all. Seejärel oli aeg sukelduda suitsu sisse. Kõik meie mehed said kogeda kui keeruline on roomata kitsastes tingimustes ja raske varustusega, etteruttavalt võib öelda, et päeva lõpuks olid riided higist läbimärjad. Harjutuse raskemaiks osaks oli kannatanu väljatoomine. 115-kilost inimest kahekesi välja tassida, hermeetiline mask näo ees, suitsuses ja prahti täis ruumis, pani nii mõnegi mehe peale harjutust vanduma.“

Oskuslik tegutsemine pälvis kiidusõnu ka juhendajatelt ning ka Kadrina VPK pealiku Raido Nageli sõnul võis õppepäeva lugeda igati kordaläinuks: „Õppisime palju uut ja huvitavat ning karmi aga õiglase instruktori käe all saime ühe vingelt kurnava kogemuse. Olen meie meeste üle uhke!“

„Sellised harjutused annavad julgust siseneda kuuma ja suitsusesse keskkonda. Ega keegi neist pole enne reaalses olukorras olnud,“ sõnas valmisoleku büroo peaspetsialist. „Poistel tulid harjutused väga hästi välja ja olen kindel, et nad saavad päris sündmusel kenasti hakkama,“ kiitis Innusaar.

Pildigalerii on SIIN

Sandra Nahkur
kommunikatsiooninõunik