Kaks kolmandikku kontrollitud haridusasutustest rikkus tuleohutusnõudeid

Päästeameti ohutusjärelevalve inspektorid kontrollisid 13.-24. septembrini haridusasutuste tuleohutust. Kokku kontrolliti 303 hoonet, neist 66% olid puudustega ja 34% korras.

„Kõige enam puudusi oli tuletõkkeustega – tuletõkkeuksi hoiti avatud asendis, tuletõkkeuksed ei sulgunud tihedalt või olid hooldamata. Inspektorid selgitasid asutustele, et tuletõkkeust tuleb alati kinni hoida, sest ainult nii hoiab see ära tule ja suitsu leviku kõrval paiknevatesse ruumidesse,“ tõi välja Päästeameti ohutusjärelevalve ekspert Heidi Mõttus.

„Probleeme oli ka evakuatsioonivalgustusega, mis oli mitmel juhul hooldamata, ning väljumis- ja evakuatsiooniteedega, kus hoiti liikumist takistavaid esemeid või põlevmaterjali. Samuti oli 50 juhul läbi viimata evakuatsiooni ja tulekahju korral tegutsemise õppused,“ on Mõttus murelik. „Hooldamata tuleohutuspaigaldised ei pruugi kriitilisel hetkel oma eesmärki täita ning liikumist takistav põlevmaterjal võib maksta kellegi elu,“ selgitas Mõttus.

Reidi jooksul alustati 116 haldusmenetlust ning 21 väärteomenetlust. Kokku tuvastati kontrollitud asutustes 492 puudust, mis teeb keskmiselt 1,6 puudust hoone kohta. Näiteks 2019. aastal kontrolliti 227 asutust, millest 67% olid puudustega ja 33% korras ning puudusi ühe hoone kohta oli keskmiselt samuti 1,6. Seega võib öelda, et tuleohutusnõuete järgimise mõistes on seis paraku sama, mis kaks aastat tagasi.

„Tuleohutusnõuetele ei tohi vaadata läbi sõrmede, eriti veel haridusasutustes, kus traagilisel asjaolude kokkulangemisel võib korraga viga saada sadu inimesi, kellest enamik on lapsed,“ märkis Mõttus. Päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete täitmist igapäevaselt. Süstemaatilised ja ette teatamata kontrollkäigud annavad tuleohutuse olukorrast realistliku ülevaate.

Inspektorid soovivad nii mõndagi asutust kiita. Silma jäid järgmised asutused, mis pööravad tuleohutusele suurt tähelepanu:

Lõunas regioonis:
Värska Lasteaed, Värska Gümnaasium, Tartu Ülikooli peahoone, Ülenurme lasteaed, Männimäe Lasteaed Viljandis, Viljandi Jakobsoni Kool, Tartu Lasteaed Klaabu, Mooste Mõisakool, Otepää Gümnaasium ja Otepää Vallavalitsus.

Ida regioonis:
Kohtla-Järve lasteaed Lepatriinu, Narva-Jõesuu lasteaed Karikakar ning Sinimäe hariduskompleks, milles on Vaivara lasteaia Sinimäe rühm ja Sinimäe kool.

Põhja regioonis:
Muinasjutu lasteaed, Tallinna Kiisupere Lasteaed, Tallinna Unistuse Lasteaed, Gustav Adolfi Gümnaasium (Kotzebue maja), Kalamaja Põhikool, Lasteaed Tõruke, Lasteaed Võsuke, Lasteaed Taaramäe, Järveküla kool, Järveküla Lasteaed.

Lääne regioonis:
Lindi Lasteaed-Algkool, Paikuse Kool, Tori Vallavalitsus, Emmaste Põhikool, Emmaste lasteaed Naksitrallid, Kõrgessaare Vigri maja ning Kärdla Lasteaed, Ida- Niidu lasteaed, Tuulte-Roosi ja Pargi lasteaed, Ristiku lasteaed, Mustjala Lasteaed-Põhikool.

Vaata galeriid reidist SIIT.