Kakumäe pankrannikul tehti kahjutuks lennukipomm

Eile pärastlõunal helistas häirekeskusesse inimene, kes teatas, et leidis Haabersti linnaosast Kakumäe pankrannikult lõhkekeha taolise eseme. Põhja-Eesti pommigrupp reageeris sündmusele ning tuvastas, et tegemist oli II maailmasõjaaegse lennukipommiga. Kuna lõhkekeha asus ca 9 meetri kõrgusel pankranniku seina sees, nõudis olukord suuremate ohutusnõuete kasutusele võtmist. Alustati edasiste tegevuste planeerimisega ning täna kell 16.31 tehti lõhkekeha edukalt kahjutuks. Demineerimistööde ajal oli piirkonna liiklus peatatud ning kehtestatud viibimiskeeld 250 meetri raadiuses.

Sündmusele olid lisaks Põhja-Eesti pommigrupi demineerijatele ning Keila päästekomando päästjatele kaasatud ka koostööpartnerid Politsei- ja Piirivalveametist, Tallinna kiirabist, Munitsipaalpolitseist ning vabatahtlikud evakuatsioonirühma liikmed Tallinna- ja Harju Naiskodukaitse üksustest.

Ohualasse jäänud 16 majapidamist evakueeriti kella 12.41-ks ning bussiliinide 21A, 21B ja 41B liikumisteed lühendati Landi peatuseni. Kakumäe teel ei teenindatud demineerimistööde ajal ühistranspordipeatuseid Sooranna tee, Teeotsa, Soolahe tee ja Kakumäe.

Päästeameti Põhja päästekeskuse ulatusliku evakuatsiooni nõuniku Marje Verbo sõnul sai evakuatsiooni- ning teavitustegevustesse kaasatud ka Naiskodukaitse Tallinna- ja Harju evakuatsioonirühmade ülemad, kes teavitasid kogu sündmuse vältel bussidest väljuvaid inimesi, kuidas lähipiirkonnas liikumine toimub ning vajadusel suunati elanikud Munitsipaalpolitsei mikrobusside ja patrullsõidukite peale, mille abil nad turvaliselt kodudesse toimetati.

Sündmuskoha staabis viibinud Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanovi sõnul toimis koostöö erinevate osapoolte vahel ladusalt. „Leidsime kiiresti ajutise asenduspinna evakueeritud elanikele Haabersti päevakeskuses. Samuti oli Veerise lasteaed, kus käivad Kakumäe poolsaare lapsed, nõus hoidma lapsi enda juures vajadusel õhtuni,“ ütles ta.

Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmanni sõnul möödus demineerimissündmus plaanipäraselt. „Täname kõiki koostööpartnereid, kes meie operatsiooni õnnestumisele kaasa aitasid. Kuna lõhkekeha paiknes pankranniku küljes ca 9 meetri kõrgusel, siis oli sündmuse lahendamine tavapärasest keerukam ning aeganõudvam. Erilised tänud Kakumäe elanikule, kes meile oma eilsest leiust koheselt teada andis, käitudes sel moel ainuõigesti.“

Politsei- ja Piirivalveameti patrullpolitseinik Marko Kislenko, kes sündmuskohal evakueerimisprotsessi juhtis, tänab samuti Kakumäe elanikke mõistva suhtumise ning kiire reageerimise eest evakuatsiooni läbiviimisel.

Kui oled leidnud lõhkekeha!

Ära puutu lõhkekeha. Liigutamine võib selle aktiveerida.

Teavita leiust telefonil 112 ja täida saadud juhiseid.

Hoiata läheduses viibivaid inimesi ja ära lase kedagi leitud eseme lähedusse.