Looduses püsib suur tuleoht, Päästeamet jätkab patrulle tulekahjude ennetamiseks

Eesti metsades ning põldudel valitseb kuiva ja kuuma ilma tõttu endiselt suur tuleoht. Tõusva suure tuulega võib väiksemgi põleng kiiresti levida suurtulekahjuks, mida päästjad kustutavad päevi. Nende ärahoidmiseks käivad päästjad ka sel nädalavahetusel avalikes lõkketegemise paikades ning populaarsetes puhke- ja ujumiskohtades, et veenduda tuleohutusnõuete ning suure tuleohuga aja piirangute täitmises. Patrullide eesmärk on anda tuleohutusalast nõu ja suunata inimesi ohutult käituma.

Enamike tõsiste metsa- ja maastikupõlengute põhjustajaks on inimtegevus. Kuivas looduses võib raskete tagajärgedega tulekahju põhjustada autoaknast visatud suitsukoni, lõkkeasemelt või sõidukist lennanud säde või kuum mootor. Eile kustutasid päästjad Tartumaal kuumast mootorsaest süttinud kuluheina- ja viljapõldu. Päästjad paluvad kuivas looduses lahtist tuld mitte kasutada ning olla kuumenevate seametega töötamisel äärmiselt ettevaatlik.

Sel aastal on oluliselt kasvanud metsa- ja maastikupõlengute arv juulis ja augustis. Päästjad on juuli algusest 9. augustini kustutanud 248 metsa- ja maastikutulekahju, mis on üle poole rohkem kui eelmisel aastal. 2017. aasta 9. augusti seisuga oli toimunud 58 metsa- ja maastikupõlengut.

Sel aastal on kokku uppunud 31 inimest, neist 15 juulis ja augustis. Kõige rohkem veeõnnetusi on juhtunud vanemaealiste inimeste ja noorte meestega. Mehed on sageli enne surmavat suplust alkoholi tarvitanud. Vanemaealised suplejad peaksid enne sügavasse vette minekut kriitiliselt hindama oma füüsilist vormi ja tervist ning asjata uppumisohtu sattumisega riskida ei tohiks.

Pea meeles:

  • Metsas on suure tuleohuga ajal keelatud suitsetamine, grilliseadme kasutamine, lõkke tegemine ja igasugune lahtise tule kasutamine (sh priimused, tikud, jm) ka selleks ettevalmistatud kohtades, näiteks RMK lõkkeplatsidel.
  • Vältida tuleb ka mootorsõidukiga looduses sõitmist. Auto tuleks parkida mittesüttivale pinnasele ja mitte sõita ATV-de ja muu sarnasega turbasel pinnal. Väljalaskesüsteem võib kuiva looduse süüdata ja ATV või mootorrattaga turbapinnal sõites võib koguneda turbamulla tolm sõiduki summutile ning selle kuumenedes ja tagasi maapinnale kukkudes võib puhkeda tulekahju.

Infot ohutuks grillimiseks ja lõkke tegemiseks saad küsida ka päästeala infotelefonilt 1524.