Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 15.-18. aprill

Põhja päästekeskus


Tallinn

15. aprillil kell 13.37 helistas häirekeskusesse Mustamäe linnaosas Vilde teel elav inimene ning oli mures tema maja juurde sattunud jänese pärast, keda teataja koer rünnanud oli. Koeraomanik sai oma lemmiku jänesest eemale tiritud ning kohale saabunud päästjad püüdsid vigastada saanud jänese kinni ning toimetasid ta Loomapäästeseltsi spetsialistide hoole alla.

16. aprillil kell 18.40 sai häirekeskus teate tulekahjust Tallinnas Peterburi teel asuvas tootmishoones. Kohale saabunud päästemeeskonnad Kesklinnast, Lasnamäelt, Lillekülast, Nõmmelt ja Piritalt asusid teostama kustutustöid nii hoone seest, kui väljast ning lokaliseerisid põlengu kell 19.20. Seejärel teostasid päästjad järelkontrolli ning suitsutuulutuse ning tuvastasid, et esialgsel hinnangul võis põleng alguse saada väljaspool hoonet, kus põlesid ladustatud kaubaalused ja järelhaagis kaubaga. Põles ka lähedal asunud prügikast, kuhu olid visatud värvimistööde käigus tekkinud jäägid, mis võisid seal tekitada isesüttimise. Põleng likvideeriti lõplikult kell 20.22 ning inimesed selles viga ei saanud. Tulekahju täpne tekkepõhjus on selgitamisel.

17. aprillil kell 00.43 said päästjad väljakutse Lasnamäe linnaosasse, kus Koorti tänaval asuva elumaja ühes korteris oli liikumisraskustega meesterahvas vanni kukkunud ning tema abikaasa ei jaksanud teda sealt ise välja tirida. Päästjad aitasid abivajaja vannist välja ning kandsid ta diivanile istuma. Kiirabi teostas mehele tervisekontrolli.

17. aprillil kell 18.28 sai häirekeskus teate, et Mustamäe linnaosas Sõpruse puiesteel asuva elumaja ühes korteris põleb pistikupesa. Päästjate saabudes põlengut enam ei olnud ning esmalt lülitas päästemeeskond korteris välja elektri, misjärel avati pistikupesa, et vigased juhtmed isoleerida. Elanikule anti juhised, kuidas olukorraga edasi tegeleda.

17. aprillil kell 22.53 teatati häirekeskusele, et Lasnamäe linnaosas Majaka tänaval asuva kahekordse elumaja ühes korteris on toit kõrbema läinud ning toad paksult tossu täis. Päästjad tuvastasid saabudes, et toitu valmistanud isik oli kõrbemise ise likvideerida suutnud, kuid kuna tegemist oli ebaadekvaatselt käituva inimesega, kes osutus potentsiaalseks ohuks nii iseendale kui oma naabritele, anti ta päästjate poolt üle kiirabile, kes ta esialgu vingumürgistuskahtlusega haiglasse tervisekontrolli toimetas.

Harjumaa

15. aprillil kell 16.39 helistas häirekeskusesse sotsiaaltöötaja, kes oli oma Kose alevikus Ravila maanteel elava hoolealuse ukse taga ning nägi aknast, et eakas naine lebab liikumatult põrandal. Kohale saabunud päästjad avasid ukse ning andsid viga saanud, kuid teadvusel naisterahva üle kiirabile.

16. aprillil kell 18.31 sai häirekeskus teate, et Kose vallas Ravila alevikus põleb lahtise leegiga elumaja kõrval asuv kasutuseta kahekordne puidust abihoone. Kohale kiirustanud päästjad asusid hoonet kustutama ning kaitsesid samaaegselt leekide eest elumaja. Kella 18.41-ks oli oht elumajale likvideeritud ning abihoone kustutustööd lõpetati kell 19.29 (Pilt lisatud)

16. aprillil teatati, et Maardu linnas põleb põllu peal diivan, mida läheduses asunud lapsed ise kustutada püüdsid. Kohale saabunud päästjad kustutasid diivani ning selle juures põlenud prahihunniku kella 19.05-ks

18. aprillil kell 09.10 said päästjad teate, et Jõelähtme vallas Tallinn-Narva maantee 12. kilomeetril on maanteele kukkunud 3 suurt puupalki. Päästjad eemaldasid liiklustakistused teelt kella 09.24 paiku.

Lisaks käisid päästjad möödunud nädalavahetusel viiel korral abistamas kiirabi raskete patsientide transportimisel. Viiel korral sõideti likvideerima ohutusnõuetele mittevastavaid lõkkeid (neist neljal korral Tallinnas ja ühel korral Harjumaal). Kulupõlenguid käidi kustutamas kolmel korral Harjumaal ning kahel korral Tallinnas ning põlevaid prügikaste tuli kustutama sõita kokku kolmel korral.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

14. aprillil kell 17.34 anti häirekeskusele teada, et Narvas Kreenholmi tänava kortermajas oli tunda toidukõrbemise lõhna. Päästjad tegid kindlaks, et korteriomanik oli ise kodunt lahkunud, kuid toidu pliidile jätnud. Päästjad likvideerisid ohtliku olukorra ning tuulutasid elamise. Päästeamet tuletab meelde, et kõrbema läinud toit võib põhjustada tõsiste tagajärgedega tulekahju. Kui teed sööki, jää kööki!

14. aprillil kell 22.55 märkas tähelepanelik inimene, et Jõhvis Soo tänaval lendus kahekorruselise elumaja korstnast sädemeid. Kuna joobes omanik seda probleemiks ei pidanud, kutsuti kohale päästjad, kes tuvastasid majast kõrge vingugaasi kontsentratsiooni ning korstnast põlengu. Päästjad tuulutasid ruumid läbi akende ja kustutasid tule kaminas ning põlengu korstnas, kasutades pulberkustutit. Seejärel kamin suleti ja kontrolliti objekti ohutust. Kuna omanik ei suutnud olukorra ohtlikkust adekvaatselt ise hinnata, siis kehtestas politsei talle selles hoones viibimiskeelu. Samuti keelasid päästjad kamina kasutamise, kuni spetsialist on selle üle vaadanud.

15. aprillil kell 11.55 anti häirekeskusele teada, et Narva-Jõesuus Kalevi tänava kortermajas oli tööle rakendunud suitsuanduri signaal ning hoone täitunud suitsuga. Päästjad tegid pärast saabumist kindlaks, et eaka naisterahva elamises oli ahju tekkinud auk ning seetõttu sattus suits tubadesse. Samuti oli ahju ümbrusse kuhjatud palju põlevmaterjali, mille päästjad eemaldasid. Korterisse paigaldati uus suitsuandur ning ohtlikust olukorrast teavitati kohalikku omavalitsust.

15. aprillil kell 18.11 käisid päästjad Kohtla-Järve Sompa linnaosas Humala tänaval kustutamas prügipõlengut kasutuseta jäetud hoone keldris ja esimesel korrusel. Kell 18.49 oli põleng likvideeritud.

16. aprillil kell 14.59 tuli päästjatel käia Lüganuse vallas Erra alevikus läbi viimas järelkustutustöid. Tossama olid hakanud ladustatud heinaaunad, mis kella 17.52-ks ära kustutati. Varem oli põlenud 11. aprillil heinahoidla, kust kustutustööde käigus hein välja veeti.

16. aprillil kell 23.47 said päästjad väljakutse Jõhvi, Toila raudteeülesõidu kohta, kus põles ilutulestiku patarei. Oht likvideeriti kell 00.02.

17. aprillil kell 11.31 anti häirekeskusele teada, et Narvas A. Puškini tänaval oli vanem naisterahvas oma kodus kukkunud ning ei suutnud enam tõusta. Päästjad avasid ukse ning andsid kannatanu üle kiirabimeedikutele.

17. aprillil kell 11.41 sõitsid päästjad väljakutsele Narva-Jõesuu linna Perjatsi külla, kus Udria maastikukaitsealal lõõmas umbes 1,5 meetri suurune järelevalveta jäetud lõke. Päästjad kustutasid ümbruskonda ohustava lõkke. Päästjad tuletavad meelde, et lõket tehes peavad kustutusvahendid olema käepärast, lõket ei tohi jätta järelevalveta ning arvestada tuleb ka tuulekiiruse ja -suunaga.

17. aprillil kell 12.16 tuli uus väljakutse Perjatsi külla, kus põles umbes hektar kulu. Päästetööd lõpetati kell 15.56.

17. aprillil kell 13.30 tuli päästjatel sõita kulupõlengut kustutama Narva A. Puškini tänavale, kus oli süttinud umbkaudselt 30 ruutmeetrit pinnast.

17. aprillil kell 15.17 oli elumajade lähedal süttinud kulu Soldina külas Kaare teel, kus kokku põles kaks hektarit pinnast. Esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse hooletust lõkketegemisest. Põleng likvideeriti kell 15.53.

Lääne-Virumaa
15. aprillil kell 6.13 anti häirekeskusele teada, et Kundas Kasemäe tänaval kukkus oma kodus vanem naisterahvas, kes sai nii palju viga, et ei suutnud ise enam tõusta. Kuna uks oli seestpoolt lukustatud, tuli päästjatel see jõuga avada, et kannatanu kiirabimeedikutele üle anda. Päästjad käivad sageli väljakutsetel, kus vanemad üksi elavad inimesed on kodus kukkudes viga saanud ning ei suuda enam ise püsti saada ega liikuda. Halvemal juhul ootab kannatanu abi tunde, enne kui keegi naabritest või möödujatest appihüüdeid kuuleb või mõni lähedane hädasolijast teada saab. Eakate ja liikumisraskustega inimeste kodud on kasulik tõsiste tagajärgedega kukkumiste ennetamiseks kohandada. Selleks saab abi ja nõu küsida linna sotsiaalabiosakonna töötajatelt.

15. aprillil kell 19.34 sõitsid päästjad kulupõlengut kustutama Tapale Valve tänavale, kus raudtee depoo lähedal põles maastik kahes kohas kokku 40 ruutmeetri ulatuses. Tulekahju sai kululuudade abil kustutatud kell 19.44.

16. aprillil kella 19.35 paiku toimus liiklusõnnetus Väike-Maarja vallas Ao külas, kus sõiduauto kaotas ebaõigelt valitud sõidukiiruse tõttu sõiduki juhitavuse üle kontrolli, mille tagajärjel auto libises teelt välja vasakule poole põllule, rullus üle katuse ning jäi lebama küljele. Päästjatel tuli masinasse kinni jäänud juht vabastada, et ta kiirabimeedikutele üle anda. Kaassõitja sai väiksemaid vigastusi ja hospitaliseerimist ei vajanud.

17. aprillil kell 12.47 kiirustasid päästjad Tapa valda Moe külla, kus põles umbes pool hektarit kulu. Kella 13.13-ks oli maastikupõleng kustutatud.

17. aprillil kell 14.31 põles umbes 200 ruutmeetrit kulu Tapal Leina tänaval. Tulekahju likvideeriti kell 14.49.

17. aprillil kell 15.47 teatati, et Tamsalus Sääse tänaval asuvas kortermajas töötas ühes korteris siutsuandur, kuid uks oli lukus. Kohale saabunud päästjad sisenesid korterisse, kust leidsid eest pliidil kõrbeva toidu ja elutu 64aastase naisterahva, kes anti üle kiirabile. Otsest põlengut korteris ei olnud. Esialgsel hinnangul võis surm saabuda terviserikke tõttu, kuid täpsemad asjaolud selgitab välja kohtuarstlik ekspertiis.

17. aprillil kell 21.25 anti häirekeskusele teada, et Väike-Maarja vallas Emumäe külas märgati joobes autojuhti Tartu ja hiljem Salla poole suundumas. Mõne aja pärast oli masin sõitnud kraavi ja jäänud ohtlikult kraavipervele kõikuma. Päästjad tõmbasid masina teele tagasi ning juht toimetati kiirabimasinasse tervisekontrolli.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

14. aprillil kell 21.01 käisid päästjad Põltsamaa vallas Altnurga külas põdra ja sõiduautoga juhtunud liiklusavariil, kus aitasid viga saanud naist, kes esmaabi andmiseks haiglasse viidi. Ühtlasi tagasid päästjad tuleohutuse, katsid välja voolanud vedelikud saepuruga ja pukseerisid avariilise sõiduki tee äärde. Põder hukkus kokkupõrkes, tema korjusele tulid järgi jahimehed.

Kella 10.36 ajal põletas elanik Jõgeva vallas Kassinurme külas lõkkes autorehve. Päästjad andsid korralduse keskkonda saastav lõke kustutada. Info keskkonnaohtlike jäätmete põletaja kohta edastati keskkonnaametile. Lõke pole koht, kus vabaneda oma jäätmetest. Lõkkes tohib põletada ainult kemikaalidega töötlemata puitu või loodujäätmeid. Omavalitsused võivad kehtestada lõkkepõletamisele rangemaid reegleid.

Põlvamaa

15. aprillil kella 21.08 ajal põles Põlvas Maksimarketi juurde pargitud sõiduauto kapotialune. Tulekahju avastanud inimesed püüdsid põlengut kustutitega summutada. Päästjad kustutasid tulekahju lõplikult. Politsei sai ühendust auto omanikuga, kelle ülesandeks jäi sõiduki teisaldamine.

17. aprillil kella 16.12 ajal süttis Räpina vallas Aravu külas järelevalveta jäetud lõkkest kaks hektarit kulu, mille päästjad kustutusvarustuses ATV abil kustutasid. Päästjad hoiatavad, et lõket ei tohi jätta järelevalveta põlema ning see tuleb enne lahkumist alati korralikult kustutada. Kasulik on selleks lõkkease veega üle valada või pinnasega katta.

Tartumaa

14. aprillil kella 13.15 ajal põles Peipsiääre vallas Kadrina külas 50 ruutmeetrit kulu, mille päästjad materdades kustutasid.

Kella 16.31 ajal kustutasid päästjad Kastre vallas Melliste külas suure kuuemeetrise läbimõõduga lõkke, mis ohustas ümbrust. Lõkkepõletajatele selgitati, et lõkke süütamisel tuleb tagada ümbruse ohutus ja varuda selleks vastavas koguses kustutusvahendeid.

16. aprillil kella 3.03 ajal käisid päästjad Tartus Mõisvahe tänaval kustutamas kortermaja keldri soojasõlmes ruutmeetrisel alal süttinud tulekahju. Põlengu tekkepõhjus on selgitamisel.

Kella 20.11 ajal põles Tartus Põhja pst 200 ruutmeetrisel alal kulu ja prügi, mille päästjad kustutasid.

17. aprillil kell 11.29 teatati häirekeskusele, et Tartus Kalda tee Maxima juures on teel õli, mida sõidukid laiali ajavad. Päästjad katsid ilmselt mõnest rikkis sõidukist välja voolanud õli absorbentainega.

Kella 12.58 ajal süttis Nõo vallas Illi külas kõrvalhoone korstna ümbruses katus. Elanikud summutasid põlengu kuuekilose pulberkustutiga. Päästetöö juhi hinnangul oli korsten katusest ebapiisavalt isoleeritud.

Kella 12.59 ajal ähvardas Tartu vallas Kärevere külas kulupõleng metsa levida. Päästjad said kustutusvarustuses ATV abil põlengule piiri peale. Kustutustöödel olid abiks ka kohalikud elanikud. Tõenäoliselt süttis tulekahju varem põletatud lõkkeaseme tuhast lennanud sädemest. Päästjad juhivad tähelepanu, et pärast lõkke põletamist tuleb see korralikult kustutada. Kasulik on selleks lõkkease veega üle valada või pinnasega katta.

Kella 13.49 ajal käisid päästjad Kastre vallas Kurepalu külas, kus elanik korduvalt kulu põlema süütas. Päästjate selgitusest, et kulupõletamine on keelatud, ei piisanud. Info keelu rikkuja kohta edastati keskkonnaametile.

Kella 23.06 ajal põles Tartus L. Tolstoi tänaval suur plastmassist prügikast. Teataja tõmbas põleva prügikasti aiast eemale, päästjad kustutasid tulekahju.
18. aprillil kell 5.03 süttis Kambja vallas Reola külas kasvuhoone, mille elanik ise vooliku abil kustutas.

Valgamaa

16. aprillil kella 14.30 ajal põles Otepää vallas Restu külas kahehektariline kuivanud heinapõld, mille päästjad kustutasid.

Viljandimaa

15. aprillil kella 10.00 ajal süttisid Karksi-Nuias Tartu mnt elumaja trepialuses ruumis kaltsud, mille päästjad kustutasid. Päästetöö juhi esialgsetel andmetel süttis tulekahju elanikust vanema naise hooletusest kütmisel lahtise tulega ümberkäimisel.

16. aprillil kell 9.59 teatati, et Viljandis Ugala teatri lähedal on tunnelis voolavas vees hädas kobras. Päästjad püüdsid looma kinni ja toimetasid loodusesse.

17. aprillil kell 10.09 teatati, et Põhja-Sakala vallas Kildu külas on toonekurg pesa küljes kinni ja rabeleb. Päästjate saabumise ajaks oli kurg heinapallinööri küljes puu ladvaosas pea alaspidi rippuma jäänud. Päästja ronis puu otsa, lõikas noaga nööri läbi, mille järel kurg vabaks pääses. Päästjad linnul tõsisemaid vigastusi ei märganud.

Kella 12.11 ajal käisid päästjad Viljandi vallas Päri külas kustutamas tee ääres põlevat kulu, mis oli tõenäoliselt süttinud hooletult visatud suitsukonist või tikust. Päästjad paluvad olla kuivanud taimestikuga looduses lahtise tulega eriliselt hoolikas ning tähelepanelik.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

17. aprillil kell 12.09 süttis Järva vallas Santovi külas lõkkest lennanud sädemest 100 ruutmeetrit kulu, mille päästjad kustutasid. Päästjad juhivad tähelepanu, et lõkkepõletaja ülesanne on tagada, et põleng ümbrusele ei leviks. Selleks tuleb lõkkeümbrus kuivanud taimestikust puhastada ning lõket kustutusvahenditega valvata.

Kell 13.21 põles Järva vallas Võrevere külas põllul kulu, mille Imavere vabatahtlikud kustutasid. Päästjad paluvad elanikel praegu kuivanud taimestikuga looduses olla lahtise tulega eriti ettevaatlik. Kulu süttib väiksemastki sädemest ja selle kustutamiseks kulub palju päästjate aega ja meie ühiseid ressursse.

18. aprillil kella 7.22 ajal süttis Järva vallas Kagavere külas põlema sõiduauto kapotialune, kust tuli ka salongi levis. Omanik püüdis kustutiga leeke summutada. Päästjad kustutasid lahtise leegiga põleva sõiduki lõplikult kell 7.59. Tõenäoliselt süttis auto elektrisüsteemi rikkest.

Pärnumaa

14. aprillil kell 17.16 teatati, et Kihnu vallas Linakülas on kadunuks jäänud merele läinud kalamees. Uppunud mees leiti rannaäärselt alalt. Päästjad tõid uppunu kaldale. Juhtunu asjaolusid selgitab politsei.

Kella 18.01 ajal süttis Tori vallas Nurme külas rekka haagise pidurisüsteem, mida juht kustutiga kustutama asus. Päästjad jahutasid tuleohu kõrvaldamiseks põlengukohta veega.

Kell 20.48 teatati, et Pärnus Raja tänaval on elumajja tulnud madu. Päästjad püüdsid pererahvast hirmutanud nastiku kinni ja toimetasid loodusesse.

15. aprilli öösel kell 4.05 teatati, et Pärnus Papiniidu tänaval on kortermajas suitsulõhn ning kuulda anduri häiret. Päästjad leidsid korteri, mille köögi pliidi ahjus põles toit ja leegid ulatusid ahjust juba välja. Suitsuanduri häire peale oli toiduvalmistaja ärganud, kuid kustutamisega hakkama ta ei saanud. Päästjad summutasid põlengu käsikustutiga. Päästjad hoiatavad, et toiduvalmistamise ajal on magama heitmine lubamatu. Süttivast toidust võib alguse saada väga raskete tagajärgedega tulekahju ning sellest leviv suits rikub tervist ning ähvardab inimelusid.

Kella 14.47 ajal põles Sindis Piiri tänaval elumaja puhastamata korstnalõõrides tahm. Päästjad kustutasid tulekahju kahe pulberkustutiga.

Kella 15.43 ajal voolas Tori vallas Eametsa külas traktori tankimise järel tehnilise rikke tõttu laiemale alale ja teele maha mitukümmend liitrit kütust. Päästjad katsid reostuse absorbentainega ja tagasid tuleohutuse.

Kella 16.24 ajal süttis Häädemeeste vallas Jaagupi külas hooletust lõkkepõletamisest hektar kulu, mille päästjad kustutasid.

Kell 16.24 põles Sauga alevikus Selja teel võsas 35 ruutmeetrit kulu.

17. aprillil kell 6.52 põles Pärnus Silla külas 500 ruutmeetrit kulu.

17. aprillil kell 11.32 ajal avastas möödasõitja, et Pärnus Haapsalu mnt põleb elumaja välissein. Ta teavitas sellest majaelanikku, kellega koos ämbriga vett loopides tulele piir pandi. Päästjad avasid tuleohutuse kontrollimiseks veidi põlenud vundamendisoojustust ja kastsid põlengukoha veega üle.
(Lisatud pilt)
Kell 12.30 süttis Põhja-Pärnumaa vallas Orikülas hooletust lõkkepõletamisest kulupõleng, mille elanikud ise kustutasid. Päästjad juhivad tähelepanu, et lõkkepõletaja ülesanne on tagada, et põleng ümbrusele ei leviks. Selleks tuleb lõkkeümbrus kuivanud taimestikust puhastada ning lõket kustutusvahenditega valvata.

Läänemaa

15. aprillil kella 15.39 ajal süttis Lääne-Nigula vallas Ubasalu külas hooletust lõkete põletamisest poolteist hektarit kulupõldu, mida päästjad ligi tund aega kustutasid. Maaomanikust hooletu lõkkepõletaja sai tõsiselt noomida.

Raplamaa

16. aprillil kell 13.41 teatati, et Märjamaa vallas Loodna külas põleb vana küün, kus hoitakse põllutööriistu, puulõhkumise masinat ja küttepuid. Päästjad kustutasid tulekahju kell 14.31. Esialgsetel andmetel süttis põleng hooletusest ketaslõikuriga metalli lõikamisel, millest lennanud sädemed süütasid kulu, kust tuli omakorda hoonele levis. Tööd teinud mees püüdis tulekahju ise kustutada, kuid sellest sottisid püksid, millest mees sai kergeid põletushaavu. Kannatanule anti esmaabi kohapeal. 

17. aprillil kella 17.08 ajal süttis Märjamaa vald Ohukotsu külas hooletust lõkkepõletamisest kulu, mida elanikud kastmisvoolikute ja ämbritega kustutama asusid. Päästjad tagasid tuleohutuse lõplikult. Päästjad juhivad tähelepanu, et lõkkepõletaja ülesanne on tagada, et põleng ümbrusele ei leviks. Selleks tuleb lõkkeümbrus kuivanud taimestikust puhastada ning lõket kustutusvahenditega valvata.

Saaremaa

15. aprillil kell 15.34 põles Kuressaare linnas Kaevu tänaval staadioni taga hektarilisel alal kulu ja kadastik, mille päästjad ligi tunniga kustutasid.

17. aprillil kell 15.34 põles Muhu vallas Igakülas 0,3 hetkarit kulu.

Hiiumaa

16. aprillil kell 11.09 teatati, et Linnumäe külas Selveri parklas on maha vooland umbes viis liitrit õli. Päästjad katsid reostuse absorbentainega ja pühkisid kokku.

16. aprillil kell 17.41 süttis Otste külas hooletust lõkkepõletamisest 120 ruutmeetrit kulu. Põleng ähvardas mets aja maja, kuid õnneks said elanikud veeämbrite ja käepäraste vahenditega tulele piiri peale. Päästjad aitasid tulekahju lõplikult kustutada. Päästjad juhivad tähelepanu, et lõkkepõletaja ülesanne on tagada, et põleng ümbrusele ei leviks. Selleks tuleb lõkkeümbrus kuivanud taimestikust puhastada ning lõket kustutusvahenditega valvata.

17. aprillil kell 12.31 teatati, et kulupõlengust Jõekülas, mis levis maastikult metsa. Päästjad kustutasid 7 hektarile maastikule ja hektari jagu metsa levinud tulekahju kell 13.52. Päästjad paluvad elanikel praegu kuivanud taimestikuga looduses olla lahtise tulega eriti ettevaatlik. Kulu süttib väiksemastki sädemest ja selle kustutamiseks kulub palju päästjate aega ja meie ühiseid ressursse.