Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 1.-4. detsember 2023

Põhja päästekeskus

Möödunud nädalavahetusel käisid päästjad lumeraskusest teele ja elektriliinidele langenud puid eemaldamas 33 korral. Kaks säärast väljakutset laekus päästjatele Tallinnast ja tervelt 31 korral käisid päästjad Harjumaal puid teedelt eemaldamas. Lõviosa nädalavahetuse väljakutsetest laekus häirekeskusele 1. ja 2. detsembril. Märkimisväärseim neist leidis aset laupäeval Kose vallas Aela külas Virla-Aela teel, kus teele oli langenud kaks ning elektriliinidele veel kaks puud. Kose päästjad käivitasid mootorsae ning eemaldasid kõik puud teelt ja liinidelt.

Tallinn

1.12 kell 15.09 sõitsid päästjad Lasnamäele Linnamäe teele, kust oli tulnud teade tee ääres tossavast sõidukist. Lasnamäe päästjad olid kohal kell 15.14 ja kustutasid sõiduauto Mazda mootoriruumis hõõguva isolatsiooni veejoaga kella 15.33ks. Omanikul soovitati masinaga ise mitte sõita ning pukseerida see autoremonditöökotta.

1.12 kell 21.30 teavitati päästjaid, et Kesklinnas Rannamäe tee mahajäetud punkrist tuleb musta suitsu. Esimesed päästjad olid kohal kell 21.35, kes sukeldusid suitsu sisse tulekollet otsima. Selgus, et punkri põrandal põletati prahti, mis kiirelt kustutati.

3.12 kell 19.45 sai häirekeskus teate põlengust maja keldrikorrusel asuvast saunast Nõmmel Lossi tänaval. Sündmusele reageerisid Nõmme kahe päästemeeskonnaga ning Lilleküla päästjad. Esimesed olid kohal kell 19.49 ja sukeldusid suitsu sisse tulekollet otsima. Inimesed olid proovinud ka ise kustutada, ent olid ohutuse huvides majast välja tulnud. Selgus, et põlemine oli sauna leiliruumis kerise taga, mis kiirelt veejoaga kustutati. Samuti tehti seina sisse kontrollavamisi potentsiaalsete tulekollete leidmiseks. Kella 20.19ks oli tulekahju likvideeritud.

Harjumaa

2.12 kell 04.04 teatati häirekeskusele, et Saue vallas Tagametsa külas Tallinn-Pärnu maanteel on veoauto libedaga teelt välja libisenud. Liiklus Pärnu suunal oli seetõttu osaliselt takistatud. Veokist lekkis ka ohtralt kütust. Keila päästjad olid kohal kell 04.23, kes sulgesid veoauto kütusepaagi pealevooluklapi, mis peatas lekkimise. Teele voolanud kütus kaeti absorbendiga. Seejärel vintsiti reka teel otseks ning kell 04.52 jäi sündmusega edasi tegelema politsei.

2.12 kell 11.24 sai häirekeskus teate Maardu järve jääle läinud kalamehest. Lasnamäe päästjad nägid, et mees on kaldast umbes 80 meetri kaugusel ning lasid õhku drooni, et teavitada teda kaldale tagasi tulema. Õnneks mõistis kalamees oma tegevuse ohtlikkust ning suundus tagasi kindla maa poole. Isik jõudis omal jõul terve ja kuivana tagasi kaldale ning päästjad andsid talle teada, et jää pole veel piisavalt paks, et seal turvaliselt viibida.

3.12 kell 09.23 sõitsid päästjad Jõelähtme valda Võerdla külla Jõelähtme-Kemba teele, kust oli tulnud teade tiiki läinud hobusest, kes enam omal jõul sealt välja ei saa. Tegemist oli teataja enda hobusega, kelle meelitustele hobune ei allunud. Muuga päästjad tõttasid kohale ning nägid, et hobune on rinnuni külmas vees ja väriseb. Kiirelt mõeldes tõmbasid päästjad selga kuivülikonnad, võtsid kasutusele nöörid ja jätkredelid ning sikutasid hobuse ettevaatlikult tiigist välja. Kella 09.45ks oli hobune veest välja saadud ning omanikule üle antud.

3.12 kell 20.27 teavitati häirekeskust, et Saue vallas Hüüru külas Paldiski maanteel on toimunud kahe auto kokkupõrge ning üks masinatest on süttinud põlema. Möödasõitjad aitasid mõlemast masinast õnnetuses osalenud välja, kes anti üle kohale saabunud kiirabile. Keila ja Hüüru päästjad kustutasid põleva hübriid-BMW vahu ning pulberkustutiga. Kella 21.20ks oli sündmus politseile üle antud, kuid umbes tund aega hiljem sõitsid Hüüru vabatahtlikud päästjad taas kohale, kuna hübriid oli uuesti suitsema hakanud. Masin kustutati lõplikult kella 23.25ks.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

2. detsembril kell 18.01 käisid päästjad Sillamäe linnas Kesk tänaval kustutamas suitsevat prügikasti. Põleng kustutati lumega.

1. detsembril kell 17.49 teatati põlevast garaažiboksist Kohtla-Järvel linna Järve linnaosas Ehitajate teel. Kohale saabudes oli garaaži uks lahti tehtud ja omanik püüdis põlengut kustutada. Päästjad lülitasid garaažist elektri välja ja kustutasid põrandal põlevad kaltsud ja juhtmestiku kella 19.12ks.

Kell 9.46 tuli teade Toila vallas Saka külas Tallinn-Narva maanteel toimunud liiklusõnnetusest. Päästjad avastasid ühel sõiduautol õlilekked. Maha valgunud õli kaeti absorbendiga ja korjati kokku. Õnnetuses keegi kannatada ei saanud.

Lääne-Virumaa

4. detsembri varahommikul käisid päästjad 3 korral teedele langenud puid eemaldamas.

3. detsembril käisid päästjad 6 korral teedele langenud puid eemaldamas, sealhulgas oli 4 väljakutset Haljala valda.

2. detsembril teatati 6 korral teedele või liinidele langenud puudest. Seejuures käisid Võsu vabatahtlikud 4 korral Haljala vallas maha langenud puid eemaldamas.

2. detsembril kell 19.53 teavitati korstnapõlengust Tapa linnas Pargi tänava elumajas. Korstnas oli toimunud tahmapõleng. Päästjate saabumise ajaks põlengut ei olnud. Majas keelati kütmine ja paluti kohale kutsuda korstnapühkija.

Kell 9.02 kutsuti päästjaid appi Rakvere valda Karitsa külla, kus läbi tiigijää oli vajunud koer. Koera omanik ei saanud omal jõul koera kätte. Päästjad tõid kaldast 15 meetri kaugusel läbi jää vajunud koera välja ja peremees viis koera sauna sooja.

1. detsembri õhtul käisid Võsu vabatahtlikud päästjad kahel korral Haljala vallas Eru külas eemaldamas teele langenud puid.

1. detsembril kell 14.21 teatati kahest kalamehest Kadrina alevikus paisjärve jääl. Kalamehed olid jääle läinud üleriigilisel jääle mineku keelu ajal. Päästjad kutsusid kalamehed kaldale ja neile tehti selgitustööd. Mehed said eksimusest aru ja lubasid keeluajal enam mitte jääle minna.

Kell 12.49 tuli häirekeskusesse teade Vinni vallas Kantkülas elumaja lähedal põlevast garaažist. Päästjate saabumise ajaks oli garaaž suures osas ära põlenud ja katus sisse vajunud. Garaažis olnud auto tõid elanikud ise välja, auto sai veidi tulekahjustusi. Põlengule pandi piir kella 13.26ks ja likvideeriti kell 14.27. Päästetöid teostasid Rakvere, Väike-Maarja ja Kunda kutselised päästjad. Põleng võis saada alguse garaaži kütteseadmest. 

Ida-Eesti pommigrupp

Eelmise nädala jooksul oli pommigrupil 2 väljakutset, mille käigus leiti ja tehti kahjutuks kokku 5 lõhkekeha. Lisaks osutati abi vanglaametile tundmatu aine tuvastamisel.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

1. detsembril kell 14.29 teatati Mustvee vallas Kääpa külas kaubiku, sõiduautoga ja väikebussiga juhtunud liiklusavariist. Päästjad tagasid tuleohutuse, eemaldasid teelt välja lekkinud vedelikest tingitud reostuse ning aitasid tagada liiklusohutust. Viga sai sõiduautojuht ja kolm kaubikus olnud inimest, kes haiglasse viidi. Väikebussi reisijad viga ei saanud. Hiljem aitasid päästjad tee vabastada ja hüdrauliliste tööriistadega avariilisi sõidukeid lõikuda, et neid treileritele saada.

3. detsembril kell 18.22 käisid päästjad Mustvee vallas Separa külas eemaldamas teelt murdunud ja liikluse sulgenud puud.

Põlvamaa

2. detsembril kella 5.32 ajal käisid päästjad Põlva vallas Jaanimõisa külas metskitse ja sõiduautoga juhtunud liiklusavariil. Päästjad aitasid teed vabastada, raskelt vigastatud kitsele kutsuti järgi jahimehed. Auto sai kerekahjustusi.

3. detsembril eemaldati Põlva vallas Padari külas ja Eoste külas teedelt murdunud puud.

Tartumaa

Päästjad käisid Tartumaal alates reede hommikust 6 väljakutsel eemaldamas murdunud puid teedelt ja ühel korral elektriliinilt.

1. detsembril kell 16.59 teatati, et Elva vallas Purtsi külas sõitis auto murdunud ja teele kukkunud puule otsa. Päästjad eemaldasid puu teelt ja aitasid esiosale kahjustusi saanud auto teele tagasi. Sõiduk jätkas teed.

Kella 17.04 ajal käisid päästjad Elva vallas Tännasilma külas põdra ja sõiduautoga juhtunud liiklusavariil. Loom hukkus kokkupõrkes, põdra korjuse viisid ära jahimehed. Viga saanud sõidukile kutsuti järgi puksiir.

2. detsembril kell 10.47 teatati Tartumaal Luunja vallas Kabina külas hoolimata jääle mineku keelust karjääri jääle läinud inimestest. Päästjate saabudes oli eri kohtades jääl kolm kalameest, kellest ühega kaasas kolm last. Päästjad selgitasid ennast ja ka lapsi ohtu seadnud kalameestele, et jää on liiga õhuke ja sellele minevad inimesed riskivad oma eluga. Selle tõestuseks vajus üks pinnaltpääste varustuses päästja läbi kolmesentimeetrise jää. Kalamehed ja lapsed lahkusid ning õnneks keegi rohkem läbi ei vajunud.

Lõuna-Eesti päästjad patrullisid nädalavahetusel veekogude ääres, et kontrollida jääle mineku keelust kinni pidamist. Paari järve pealt tuli jääle mineku keeldu rikkunud kalamehed ära kutsuda, õnneks päästjate teada keegi jääst läbi ei vajumise tõttu surma ei saanud.

2. detsembril kell 17.22 teatati Tallinn – Tartu mnt 149. km Sinikülas auto ette jooksnud põdra tõttu kahe sõiduautoga juhtunud liiklusavariist. Põder pääses tervelt ja jooksis metsa. Päästjad kõrvaldasid süttimisohu ja eemaldasid kõrvalistmel viga saanud naise autost lisavigastusteta kätte saamiseks sõiduki B piilari ja ukse. Kannatanu pandi vaakumlahasesse ja transporditi kiirabiautosse. Kummagi sõiduauto juhid ja ühes autos olnud koer tõsisemalt viga ei saanud.

Suitsuandur teatas tulekahjuohust

2. detsembril kella 18.23 ajal andis suitsuanduri häire Tabivere alevikus Tuuliku tn kortermajas märku tulekahjuohust. Päästjad leidsid häire järgi korteri, kus köögis pliidil potis kõrbes toit. Pliit lülitati välja, potti valati vett ja tulekahjuoht taandus. Ohust märku andnud suitsuandur avastati aga aknalaualt. Kõrvaltoast leiti korterielanik, kellele selgitati, et laest alla võetud andur ei tarvitse tulekahjust piisavalt vara märku anda ja toitu ei tohi omapäi valmima unustada. Elanik väitis, et oli anduri patarei vahetuseks alla võtnud ja see ununenud tagasi panna. Seekord lõppes ohuolukord õnnelikult, kuid pliidil süttiv toit võib halbade asjaolude kokkulangemisel süüdata ümbruse ning kaasa tuua tõsised kahjud ja isegi inimohvrid.

Valgamaa

Päästjad käisid Valgamaal alates reede hommikust 23 väljakutsel eemaldamas teedelt murdunud puid. 4. detsembri öösel oli üks ja varahommikul üks väljakutse seotud lumeraskuse all purunenud elektriliinidega. Ohualad märgistati lindiga ja juhtunust teavitati elektrikke.

3. detsembril kell 16.53 teatati, et Tõrvas Puiestee tänaval on parklas murdunud puu. Päästjad eemaldasid puu ja märkasid veel mitut parkla pool kaldu vajunud murdumisohus puud. Parklas olnud sõidukite juhte teavitati ja nad parkisid oma autod ohutumasse kohta. Ohuala suleti lindiga.

Viljandimaa

Päästjad käisid Viljandimaal alates reede hommikust 13 väljakutsel eemaldamas teedelt murdunud puid.

2. detsembril kell 8.28 käisid päästjad Põhja-Sakala vallas Vihi külas sõiduautoga juhtunud liiklusavariil, kus eemaldasid tuleohutuse tagamiseks akult juhtmed. Viga saanud juhi viis kiirabi haiglasse.

3. detsembril kell 11.13 käisid päästjad Põhja-Sakala vallas Vastemõisa külas paisjärve jäält ära kutsumas kahte keelust hoolimata jääle läinud kalameest. Õnnetust õnnestus ennetada ja selgitustöö järel kalamehed lahkusid.

3. detsembril kell 10.21 andis Viljandis Kauge tänava eramus vingugaasianduri häire märku mürgistusohust. Päästjad selgitasid, et vingugaas imbus tuppa liiga vara suletud ahjusiibri tõttu, tulekahjuohtu ei olnud. Siiber avati ja ruumid tuulutati. Päästjad hoiatavad, et vingugaas on ülimürgine nähtamatu ja lõhnatu gaas. Selle õhust tuvastamiseks peab tahkekütteseadmetega hoones olema vingugaasiandur, mille kasu antud sündmus ka ilmekalt näitas.

Võrumaa

Päästjad käisid Võrumaal alates reede hommikust 13 väljakutsel eemaldamas teedelt murdunud puid.

2. detsembril kell 20.18 teatati Rõuge vallas Krabi külas purunenud elektriliinist, mis pillub sädemeid. Päästjad valvasid elektrikute tulekuni ohuala.

3. detsembril kell 1.41 teatati saunapõlengust Rõuge vallas Vakari külas. Selgus, et süttinud oli järelkärule paigaldatud ratastel saunamajaga, mis oli kasutuseks renditud. Varasemad saunakasutajad piirasid põlengu levikut käsikustutitega ja hoidsid ära sauna täieliku süttimise ning ohu elumajale. Saunas oli käidud õhtul 22 ajal. Kerise ümber põles läbi põrand ja käru põhi, millest keris läbi vajus. Päästjad kustutasid tulekahju lõplikult kell 2.31.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

1.detsembril kell 20.42 teavitati häirekeskust, et Paides Ristiku tänaval asuvas korteris on tunda plastiku sulamise lõhna. Päästjad tuvastasid termokaamerat kasutades, et plastiku sulamise lõhn tuli ilmselt laelambi ventilaatorist. Tulekahju ei olnud, edasi tegeleb olukorraga elektrik.

Pärnumaa

Möödunud nädalavahetusel sõitsid päästjad viiel korral raske lume tõttu teedele ja elektriliinidele vajunud puid eemaldama.

1. detsembril kell 18.14 said päästjad väljakutse Lavassaare alevisse Võidu tänavale, kus kahe korteriga elamus oli tulekahju. Päästjad tuvastasid ülemise korruse korteris suitsetamise tõttu põlema süttinud madratsi ja teki ning joobes seltskonna. Päästjad kustutasid nii põleva madratsi kui ka teki ja viskasid need õue lõplikult kustuma. Ükski inimene meditsiinilist abi ei vajanud. Korteris ei olnud ei suitsu- ega vinguandurit.

Raplamaa

Möödunud nädalavahetusel sõitsid päästjad 22 korral ohtusid likvideerima. Enamasti oli tegemist teedele ja elektriliinidele raske lume tõttu kukkunud puudega.

2. detsembril kell 16.36 kiirustasid päästjad Märjamaa valda Sipa külla, kus kütmise ajal süttis korstnasse kogunenud tahm. Tahmapõleng korstnas kustus ise, kuid päästjad kontrollisid veel ohutuse tagamiseks küttesüsteemid üle ning soovitasid elanikel kutsuda korstnapühkija seadmeid üle vaatama ja hooldama.