Ööpäeva operatiivinfo
Sündmuste info 18. jaanuar – 21. jaanuar
Põhja päästekeskus
Tallinn
-
Harjumaa
19. jaanuaril kell 19.41 helistas Pirita jõe ääres aega veetnud seltskond Häirekeskusesse ja teatas, et Hooldekodu teel on jäänud jões kadunuks 36-aastane mees. Paraku päästjate otsingud jää alt meest ei leidnud ning laupäeva ööseks otsingud ka lõpetati. 20. jaanuaril kella 23.20 ajal tõid tuukrid mehe surnukeha jää alt välja. Jääaluse vee temperatuur on paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab tavaline täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.
Päästeamet mõõdab regulaarselt jää paksust populaarsematel siseveekogudel ning tulemusi saab vaadata kaardirakenduselt .
Jääkaart on loodud selleks, et oleks võimalik paremini edastada inimestele infot jääolude kohta meie siseveekogudel. Inimest kandev jää on kümne sentimeetri paksune, kuid sellegipoolest ei saa jää paksusele ainult loota. Päästjad hoiatavad, et isegi hea ujumisoskuse korral on läbi jää vajumine väga ohtlik, sest omal jõul veest välja libedale jääservale pääsemine võib osutuda äärmiselt keeruliseks. Külmas vees kaotab täiskasvanu tegutsemisvõime ja teadvuse umbes veerand tunniga. Lapsed ja vanemad inimesed veel kiiremini. Kaardirakenduselt on võimalik kontrollida siseveekogude jää paksust enne jääle minekut.
21. jaanuaril kell 03:00 sai Häirekeskus teate tulekahjust Kose vallas Kose- Uuemõisa alevikus. Päästjate saabudes põles 2x elumaja lahtise leegiga. Teisel korruselt tõid päästjad akna kaudu välja kannatanu, kes anti üle kiirabile ning toimetati haiglasse. Tulekahju lokaliseeriti kell 04:44, hetkel tegelevad päästjad veel järelkustutusega. Juhtunu täpsemad asjaolud ja põhjused selgitab välja menetlus.
Lõuna päästekeskus
Päästekomandod mõõdavad oma väljasõidupiirkonna populaarsemate siseveekogude jää paksust ning kannavad tulemused avalikule Google kaardirakenduse Päästeameti jääkaardile (https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=et&hl=et&ll=58.75853071468265%2C25.32720882173453&z=8&mid=1bKnDQD4FNuqaEVPgXpk85LgyBLSpsH0f). Päästeameti jääkaart on selleks, et anda inimestele infot jääolude kohta siseveekogudel ning juhtida tähelepanu jääolude muutumisega seotud ohtudele. Päästjate hinnang jää paksusele ei taga teie turvalisust ja selle eest vastutab iga inimene ise. Päästjad hoiatavad, et jääle minek on alati seotud ohtudega. Inimest kandev jää on vähemalt kümne sentimeetri paksune, kuid tuleb arvestada, et jää paksus võib veekogu piires erineda ning sõltuda allika- ja suudmekohtadest või veekogu muudest eripäradest. Isegi hea ujumisoskuse korral on läbi jää vajumine väga ohtlik, sest omal jõul veest välja libedale jääservale pääsemine võib ilma kõrvalise abi või turvavahenditeta osutuda võimatuks.
Põlvamaa
19. jaanuaril kella 23.43 ajal süttis Põlvas J. Käisi tänaval suitsuahju eelsoojendamise ajal selle puidust kest ja ahjuga ühenduses olev küttepuude varjualune. Tulekahju kustutati poole tunniga.
Tartumaa
18. jaanuaril kella 18.34 ajal põles Tartus Ravila tn ehitusprahiga prügikonteiner, mille päästjad veejoaga kustutasid. Hiljem käisid päästjad kustutamas konteinerisse totssama jäänud madratsit.
Kell 20.21 ajal teatati gaasireostusest Vahi aleviku Premium-7 tanklas. Päästjad selgitasid, et tankimise järel unustas autojuht pumba välja lülitada, millest hakkas eemaldatud gaasipüstolist gaasi lekkima ja moodustus gaasipilv. Päästjad sulgesid lekke kõrvaldamiseks peakraani ja kontrollisid piirkonna ohutust. Kaks ennast halvasti tundvat tanklatöötajat viidi terviskontrolliks haiglasse.
19. jaanuaril kella 8.04 ajal põles Tartus Kaunase pst prügikastide juures madrats, mille päästjad kustutasid.
Kella 10.27 ajal teatati, et Tartus Rebase tänaval süttisid tsisterni tankimisel autost tulevate voolikute ja maa-alustesse mahutitesse minevate torude ühenduskohtades kütus. Päästjad kustutasid põlengu käsikustutiga. Autojuhile soovitati mahuka tankimisoperatsiooni ajal edaspidi alati kustuti käepärast hoida. Ohutuse kontrollimiseks kutsuti kohale tankla tehnik. Põlengu täpne tekkepõhjus on selgitamisel.
Valgamaa
19. jaanuaril kell 19.20 teatati, et Valga vallas Tsirgumäe külas on näha suurt tulekuma ja kuulda praksumist. Päästjate saabudes selgus, et lausleekides põleb vana taluhoone ja püsti on jäänud ainult seinad. Kustutustööde käigus varises hoone lõplikult kokku. Päästetöid raskendas see, et hoonele puudus sõidetav juurdepääsutee. Tööd lõpetati kell 20.11. Elektrit hoones ei olnud. Põlengu tekkepõhjus on selgitamisel.
20. jaanuaril kella 14.15 ajal käisid päästjad Otepää vallas Kibena külas mootorsaaniga juhtunud liiklusavariil, kus aitasid raskelt viga saanud meest põllult kiirabiautoni viia. Kahjuks elustamine tulemusi ei andnud ja mees hukkus.
Viljandimaa
20. jaanuaril kella 6.18 ajal põles Mulgi vallas Vana-Kariste külas elumaja korstnas tahm. Päästjad summutasid korstnapõlengu soolaga. Majaomaniku väitel oli kütteseadmeid hooldatud sügisel. Päästjad juhivad tähelepanu, et kütteseadmeid tuleb puhastada piisava tihedusega, et oleks välditud ohtlike ja kütteseadet lõhkuvate tahmapõlengute tekkimine. Märgade puude ja küttseadmele mittesobiva materjali kütmiseks kasutamine tahmab lõõre kiiremini.
21. jaanuaril kella 00.38 ajal teatati, et Mulgi vallas Pärsi külas põleb elumaja. Esialgsetel andmetel oli elanik majast välja pääsenud ja naabrite juurde jooksnud, kust abi saamiseks häirekeskusesse helistati. Päästjate saabudes oli hoone lausleegis ja suures osas hävinud. Tulekahju kustutustööd lõpetati kell 4.12. Päästetöö juhi esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse küünlast. Täpsema põhjuse selgitavad menetlusinspektorid.
Võrumaa
20. jaanuaril kella 15.38 ajal teatati Võrus Jüri tänaval asuvas elumajas raske vingugaasimürgistuse tunnustega 58-aastasest mehest. Päästjad mõõtsid õhus kõrge vingugaasi sisalduse. Mõõdiku näit oli 190 ppm-i. Kütteseadme siibrid ja uks jäeti lahtisesse asendisse ja ruumide tuulutamiseks avati aknad. Korteriomanikule anti nõu kütteseadme probleemide selgitamiseks kutsuda kutseline korstnapühkija. Kiirabi viis kannatanu haiglasse. Päästjad juhivad tähelepanu, et nähtamatu ja lõhnatu, kuid ülimürgise vingugaasi aitab õhust tuvastada vingugaasiandur. Tavaline suitsuandur vingugaasile ei reageeri. Mürgistuse kergele astmele on iseloomulik peavalu, peapööritus, kohin kõrvades, õhupuudustunne, iiveldus, üldine nõrkus ja apaatsus. Mürgistuse süvenemisel tekib motoorsete keskuste halvatus, kusjuures teadvus säilib, st inimene saab aru tekkinud ohu suurusest, tahab ohtlikust keskkonnast väljuda, kuid ei suuda.
INFO
Päästeameti ööpäeva operatiivinfo on nüüd kättesaadav ka Päästeameti kodulehelt https://www.rescue.ee/et/uudised/oopaevainfo. Koondame kodulehele kõigi päästekeskuste operatiivinfo, mille hommikuti ajakirjanikele ka meili teel saadame. Operatiivinfo jõuab kodulehele iga tööpäeva pärastlõunaks. Kui soovite lisainfot mõne päästesündmuse kohta, siis võtke palun ühendust vastava päästekeskuse kommunikatsioonijuhiga.
Ida päästekeskus
Ida-Virumaa
19. jaanuaril kell 18.39 said päästjad väljakutse Jõhvi valda Kose külla, kus põles 2-kordne vana metsamajandi hoone.
Sündmuskohal selgus, et mahajäetud hoone keldris põles praht. Päästjad kustutasid põlengu kell 19.03. Põlengu oletatav põhjus on süütamine.
Lääne-Virumaa
-