Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 01. veebruar – 04. veebruar

Põhja päästekeskus

Tallinn

02. veebruaril kell 11:22 sai Häirekeskus teate tulekahjust Põhja- Tallinna linnaosas Aarde tänaval. Päästjad tuvastasid saabudes korstnas tahmapõlengu, mis kustutati pulberkustutiga. Ohtlikke tahmapõlenguid aitab ära hoida ainult kütteseadmete õigeaegne ja järjepidev puhastamine.

Harjumaa

02. veebruaril kell 16:10 sai Häirekeskus teate tulekahjust Laagri alevikus Vanasilla tänaval. Päästjad tuvastasid saabudes tahmapõlengu korstnas. Tulekahju likvideeriti ning elanikele tehti selgitustööd. Ohtlikke tahmapõlenguid aitab ära hoida ainult kütteseadmete õigeaegne ja järjepidev puhastamine.

Päästeamet tuletab külmade ilmadega meelde järgmist:

  • Hoidu ülekütmisest
  • Jälgi, et sa ei sulge kütmisel siibrit liiga vara
  • Ära kata vooluvõrku ühendatavaid kütteseadmeid (soojapuhureid, elektri- ja õliradiaatoreid) riideesemetega kinni
  • Veendu, et sul on kodu laes olemas töökorras suitsuandur
  • Märka ja abista lähedasi. Näiteks aita naabritädil puud tuppa tuua

Lõuna päästekeskus

Põlvamaa
1. veebruaril kella 21.53 ajal teatati, et Räpina vallas Meeksi külas põleb saun, mille lähedal elumaja ja kõrvalhooned. Omanik ajas enne päästjate saabumist auto süttimisohus garaažist välja. Saun põles päästjate saabudes lahtise leegiga. Tule levik piirati kella 22.44-ks. Teised hooned ei süttinud. Päästjad kustutasid tulekahju lõplikult kella 00.07-ks. Sauna katus hävis, seinad ja vahelegi sai suuri veekahjustusi. Päästetöö juhi esialgsel hinnangul oli tulekahju tekkepõhjus seotud kütteseadme ohutusnõuetele mittevastava ehituse ja üle kütmisega.

Tartumaa
1. veebruaril kell 11.19 teatati, et Kambja vallas Sulu külas kukkus veis tiigi jääauku. Auk oli jässe raiutud loomade jootmiskohaks. Päästjad koos pererahvaga said tõstukiga traktori abil looma kätte. 8-kuune veis transporditi päästelaua abil garaaži sooja. Elumärke ilmutav loom pandi põhu peale ja kaeti tekkidega.

3. veebruaril kell 10.20 teatati, et Tartus Eedeni kaubanduskeskuse spordibaari köögis süttis fritüür. Päästjate saabumise ajaks olid töötajad põlengu kustutanud ja üle jäi edasises tuleohutuses veenduda. Baar ei olnud veel avatud ja külastajaid seal polnud.

Valgamaa
1. veebruaril kella 14.00 ajal teatati, et Valga vallas Tõlliste külas kukkus puu 66-aastase mehe peale. Päästjad aitasid mehe kanderaamiga metsast välja kiirabiauto juurde tuua. Päästjad tõid ära ka mehe tööriistad, mis anti üle tema paarimehele.

Viljandimaa
1. veebruaril kella 13.24 ajal sõitis Mulgi vallas Morna külas sügavasse kraavi liinibuss. Reisijad viga ei saanud. Päästjad aitasid inimesed redeli abil katuseluugi kaudu bussist välja. 15 inimest toimetati politseipatrulli ja kaks Karksi-Nuia vabatahtlike autoga Karksi-Nuiasse. Buss tõsteti treileri abil kella 16.12 ajal teele tagasi.

Võrumaa
2. veebruaril kella 19.11 ajal plahvatas Võru vallas Tiri külas asuvas puhkemajas 45-aastasel mehel käest äraviskamise hetkel ilutulestikupakett. Raskelt viga saanud kannatanu toimetati Tartu Ülikooli Kliinikumi. Esialgsetel andmetel oli ilutulestiku käes süüdanud mees alkoholijoobes.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

2. veebruaril kell 01.11 said päästjad väljakutse Jõhvi valda Jõhvi linna Narva maanteele, kus eramaja korstnas toimus tahmapõleng. Päästjad kustutasid põlengu kell 1.47. Inimesed kannatada ei saanud. Majas olid suitsuandurid, vingugaasiandur puudus. Korstnapühkija akt puudus. Maja omaniku sõnul puhastas ta ise korstna suvel.

Päästeamet tuletab meelde, et korterelamutes ja ettevõtete hoonetes peab küttesüsteemi vastavalt dokumentatsioonis ettenähtud sagedusele või vähemalt üks kord aastas puhastama kutseline korstnapühkija.

Üksikelamus, suvilas ja aiamajas võib küttesüsteemi, nõudeid järgides, puhastada ka ise. Kord viie aasta jooksul peab ka eramutes küttesüsteemi puhastama korstnapühkija kutsetunnistusega isik.

Tahmapõlengu korral süttivad aja jooksul kogunenud pigi ja tahm. Pragunenud ja katkise korstna puhul võib põleng kanduda ka eluruumidesse.

Tahmapõlengu tunneb ära nii: korsten läheb väga kuumaks, teeb „reaktiivlennuki“ undavat häält, praksub ja ragiseb, tuppa imbub pigi või tahma põlemise lõhna.

Käitumine tahmapõlengu tekkides

- Piira õhu juurdepääs küttesüsteemi lõõridesse!

- Pane kõik siibrid, koldeuksed ja muud avad kinni!

- Teavita tahmapõlengust Häirekeskust telefonil 112!

- Vett EI TOHI tahmapõlengu kustutamiseks kasutada!

Lõõrid on kütmise ja tahmapõlengu tõttu väga kuumad, järsu temperatuuri muutumise ja plahvatuslikult aurustuva vee mõjul võib küttesüsteem saada tugevaid kahjustusi.

Lääne-Virumaa

1.veebruaril kell 10.02 käisid päästjad kustutamas Vinni vallas Viru-Kabala külas põlevat sauna. Keegi kannatada ei saanud, põlengu tekkepõhjus on selgitamisel.

Lääne päästekeskus

Järvamaa
1. veebruaril kell 17.31 teatati, et Järva vallas Jalgsema külas vajus liinibuss kraavi. Päästjad kaevasid bussiukse lahti ning üks reisijaks olnud inimene pääses välja. Järva-Jaani vabatahtlike ja kohaliku traktori abil saadi ka buss kraavist kätte.

Saaremaa
3. veebruaril kella 16.00 ajal käisid päästjad Liiva-Putla külas eemaldamas teelt murdunud ja osaliselt tee sulgenud puud.