Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 16. mai – 17. mai

Alates 6. aprillist kehtib Eestis tuleohtlik aeg. Tuleohtlikul ajal võib looduses tuld teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Lõkke tegemisel nii metsas, maastikul kui ka koduaias tuleb järgida tuleohutusnõudeid. Lõket tasub teha vaid vaikse tuulega ja seejuures jälgida tuule suunda, et tule tegemisel või grillimisel ei lendaks sädemed hoonetele, metsale, või muule põlevmaterjalile. Kindlasti tasuks alati käepärast hoida ka esmased tulekustutusvahendid, näiteks ämbrit vee või liivaga. Metsas liikujatel on lõkke tegemisel ja grillimisel soovitav kasutada riigimetsa majandamise keskuse lõkkekohti, mis on leitavad internetilehelt www.rmk.ee. Infot avalike lõkkekohtade ja grillimisplatside kohta saab ka kohalikust omavalitsusest. Tänavune soe ja kuiv kevad on lisaks Eestile muutnud tuleohtlikuks Rootsi ja Norra metsad, mis on põhjamaade kohta tavapäratult vara. Riigi Ilmateenistuse tuleohukaarti saab jälgida siit: https://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/tuleohukaart/.

Põhja päästekeskus

Harjumaa

16. mail kell 18:23 sai Häirekeskus teate põlengust Saue vallas Kaasiku külas. Päästjate saabudes põles kulu, kokku ca 2000 m² ulatuses. Põleng likvideerisid kell 19:07.

Lõuna päästekeskus

Põlvamaa

16. mail kell 16.40 teatati, et Põlvas Uuel tänaval on viiekorruselise maja korterist kuulda suitsuanduri häiret ja koridoris tunda põlemise lõhna. Kohale saabunud päästjad sisenesid korterisse, milleks tuli jõuga avada uks. Inimesi ruumides ei olnud, kuid põlevalt gaasipliidilt leiti sinna unustatud õliga pott, mis oli tugevalt kuumenenud. Tuleoht kõrvaldati. Kohale tuli korteriomanik. Naine oli pannud poti tulele, kuid selle unustanud ja aiamaale tööle läinud. Päästjad jagasid naisele ohutusalaseid nõuandeid. Veel leiti, et seekord tulekahust päästnud suitsuandur ei olnud nõuetekohaselt lakke kinnitanud, vaid lebas kapi otsas. Päästjad paigaldasid suitsuanduri oma õigele kohale lakke. Kui te ise oma kodu tuleohutuse hindamise ja selle parandamisega hätta jääte, kutsuge seda tegema päästjad. Tasuta kodunõustamise saate tellida päästeala infotelefonilt 1524.

Tartumaa

16. mail kell 13.57 teatati, et Kastre vallas Kriimani külas on vanem naisterahvas tiiki kukkunud. Kohale saabunud päästjad leidsid uppunud naise tiigi keskelt ja tõid ta kaldale. Tõenäoliselt libastus liikumisraskustega 89-aastane naine tiigi järsul kaldal ja kukkus sealt vette.

Viimastel aastatel on kasvanud eakamate inimeste osakaal uppunute hulgas. Uppumiste põhjuseks on sageli libastumine ja veekogu kaldalt vette kukkumine ja oma võimete üle hindamine ujumisel. 2018. aastal uppus Eestis 43 inimest, neist 22 olid vanemaealised. Täiskasvanud uppunute keskmine vanus oli 60 aastat. Uppunud naiste keskmine vanus oli 76, meestel 56 aastat.

Info ja analüüsid uppumiste statistikaga leiad päästeameti kodulehelt aadressil https://www.rescue.ee/et/uppunud.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

16. mail kell 17.20 said päästjad väljakutse Narva linna Uusküla tänavale, kus metallist lao juures põlesid euroalused. Tulekahju likvideeriti kell 17.44, tulekahjus sai kahjustada ka sõiduauto. Tulekahju tekkepõhjused on selgitamisel.

16. mail kell 19.38 teatati, et Narva linnas Partisani tänaval endise ühiselamu keldrist tuleb tossu. Sündmuskohal selgus, et mahajäetud hoone keldris põlevad vanad aknad ja põrand. Põleng likvideeriti kell 19.45. Põlengu oletatav põhjus on süütamine.

Möödunud ööpäeva jooksul käisid päästjad 4 korda kustutamas Ida-Virumaal põlevat kulu.

Lääne päästekeskus

Möödunud ööpäeval suuremaid operatiivsündmusi aset ei leidnud.

Lääne-Eesti pommigrupp

16. mail tehti kahjutuks Hiiumaalt Tareste küla metsast leitud kaks käsigranaati ja mürsk.

Ajavahemikul 20. - 24. mai on Päästeameti demineerijad suurte jõududega Saaremaal, et otsida ja kahjutuks teha lõhkekehi. Sel aastal on kaasatud ka tuukrid, kes otsivad lõhkekehi Karujärvest. Päästeamet kutsub kõiki saarlasi ja muhulasi üles võimalikest lõhkekehadest sel nädalal aktiivselt teada andma. Kui keegi on leidnud mõne kahtlase eseme metsast, pööningult või veekogust, siis teavitage sellest kindlasti hädaabinumbril 112. Kahtlast eset ei tohi mingil juhul ise puutuda.

Kõigil huvilistel on võimalik demineerimistööde, lõhkekehade ning tuleohutusest ja hädaolukorraks valmisoleku kohta lisainfot saada 18. mail Kuressaare lossihoovis toimuval Muuseumiööl päästeameti telgist. Lisaks kogub päästeamet 21. – 23. mail Kuivastu, Roomassaare ja Kuressaare jahisadamates merenduses kasutatavaid aegunud signaalrakette, säratulesid ja suitsusignaale.