Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 12.–15.01.2024

Põhja päästekeskus

Tallinn

13.01 kell 01.56 teatati häirekeskusele, et Mustamäel Ehitajate teel on toimunud kahe auto kokkupõrge. Õnnetuse tagajärjel murdus maha üks valgusfoor. Nõmme päästjad likvideerisid masinatelt süttimisohu, puhastasid ristmiku autojuppidest ning teavitasid maha sõidetud fooripostist elektrikuid.

14.01 kell 18.11 said päästjad infot, et Kesklinnas Kaarli puiesteel tuleb maa-alusest ventilatsioonitorust suitsu ja teataja tunneb kohapeal ka suitsu lõhna. Kesklinna päästjad olid kohal kell 18.16, kes sukeldusid maa alla suitsu sisse tulekollet otsima. Kolle leiti ning kustutati veejoaga. Selgus, et vanas maa-aluses ventilatsiooni väljavõttešahtis oli prügi põletatud. Suits levis mööda käike edasi ka lähedal olevasse muuseumisse, mis päästjate poolt igaks juhuks üle kontrolliti. Muuseumi ruumid tuulutati ning kella 20.14ks oli sündmus likvideeritud.

14.01 kell 21.31 sai häirekeskus teate töötavast tulekahjusignalisatsioonist Lasnamäel Pae tänava kortermajas. Kesklinna päästjad olid kohal kell 21.37 ja tegid kindlaks, et 2. korruse korteris oli leidnud aset toidukõrbemine. Pärast tugevat koputamist avas omanik ka ukse ning päästjad nägid pliidil kõrbema läinud toitu. Elanik ise oli läinud toitu valmistades magama. Õnneks oli korteris olemas töökorras suitsuandur, mis suitsust kiirelt märku andis.

Harjumaa

Tallinna ringteel toimus kahekümne viie autoga ahelavarii.
12.01 kell 09.26 said päästjad teate ahelavariist Tallinna ringtee 13. kilomeetril Luige-Kurna lõigul. Esimene päästeressurss oli kohal kell 09.35 ning Assaku päästekomando päästjad alustasid koheselt õnnetuse täie ulatuse väljaselgitamise ning õnnetuses osalenud inimeste terviseseisundi hindamisega. Prioriteet oli elupääste, kuid samal ajal oli oluline liiklus teelõigul sulgeda, kuna pideva lumesaju ning halva nähtavuse tõttu tuli avariisid aina juurde. Politsei sulges liikluse antud teelõigus.
Kohale saabunud päästjad hakkasid õnnetuspaigas masinatelt akuklemme eemaldama, et likvideerida igasugune süttimisoht. Samuti oli ühest masinast vaja hüdrauliliste tööriistadega välja lõigata kannatanu, kes anti üle kiirabiarstide hoole alla.
Sündmuskohal toimetasid lisaks politsei ja kiirabi ressursile Assaku, Kesklinna, Lasnamäe ja Lilleküla päästekomandod ning Saku ja Saue vabatahtlikud päästemeeskonnad. Sündmust juhtis Lääne-Harju välijuht ning kohale toodi ka olmekonteiner, mida Päästeamet kasutab tavapäraselt pikaajalistel päästetöödel ning kuhu inimesed saavad vajadusel sooja minna.
Kokku oli õnnetuses 11 kannatanut, kellest kaheksa viidi kiirabiga haiglasse. Päästetööd lõppesid kell 16.06.

12.01 kell 12.24 teavitati häirekeskust, et Kuusalu vallas Pudisoo külas Kuusalu-Leesi teel on sõiduauto Renault tehnilise rikke tõttu tee peale seisma jäänud ning põlema süttinud. Autojuht ise oli autost välja tulnud. Loksa päästjad olid kohal kell 12.46 ning nägid, et masin põleb lahtise leegiga. Põlev auto kustutati kella 12.56ks. Auto hävines tulekahjus täielikult.

14.01 kell 15.46 sõitsid päästjad Viimsi valda Leppneeme külla Leppneeme teele, kus kaks sõidukit olid kokku põrganud ja mõlemad kraavi paiskunud. Ühes sõidukis oli neli inimest ja teises kolm ning mitte ükski neist polnud viga saanud. Kohale saabunud kiirabi vaatas õnnetuses osalenud sellegipoolest üle ning päästjad reguleerisid kohapeal liiklust politsei saabumiseni. Politsei jäi sündmusega edasi tegelema.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

14. jaanuaril kell 17.34 teati häirekeskusesse, et Narva linnas Tallinna maantee majas on korteris tunda tugevat gaasi lõhna. Elanikud väljusid korterist õue. Päästjate saabumise ajaks oli omanik ise gaasikraani kinni keeranud. Aidati ruume tuulutada ja ohtu enam ei olnud.

Kell 13.18 teatati, et Narva linnas Õuna tänaval ripub suur puuoks ohtlikult tee kohal. Päästjad sulgesid tee ja lõikasid 10 meetri kõrgusel kukkumisohus oleva oksa ära. Oksad pandi tee äärde ja teavitati omavalitsust.

13. jaanuaril kell 19.38 kutsuti päästjad appi Kohtla-Järve linna Ahtme linnaossa Estonia puiesteele, kus kortermajas oli eakas naine jäänud vannituppa kinni. Päästjad avasid vannitoa ukse ja naine sai välja. Temaga oli kõik korras.

Kell 18.39 helistati häirekeskusesse ja teatati Toila vallas Konju külas elumaja korstnast pilduvatest sädemetest ja oli näha ka leeki. Korstnas toimus tahmapõleng ja teataja lõpetas kütmise. Päästjad kontrollisid korstna üle ja ohtu enam ei olnud. Majaomanikul keelati siiski kütmine ja paluti kohale kutsuda korstnapühkija.

Lääne-Virumaa

14. jaanuaril kell 22.42 teati häirekeskusesse, et Tapa vallas Vahakulmu külas põleb kortermaja trepikojas elektrikilp. Maja elanikud lülitasid maja elektri peakilbist välja ja kustutasid kilbi pulberkustutiga enne päästjate saabumist. Päästjad kontrollisid termokaameraga kilbi ja maja pööningu üle, ohtu enam ei olnud. Trepikoda tuulutati ja maja peakilbi kaitsme sisselülitamine keelati. (Lisatud foto)

13. jaanuaril kell 00.06 helistati häirekeskusesse ja teatati toas imelikust haisust Rakvere vallas Roodevälja külas. Teataja ei olnud nõus aknaid avama ja tuulutama. Päästjad tuvastasid, et majas on kütmisel siiber liiga vara kinni pandud ja toas on vingu. Toad tuulutati ja kiirabi töötajad kontrollisid majaelaniku tervist.

12. jaanuaril kell 15.31 sõitsid päästjad Rakvere vallas Toomla külla, kus maanteel oli toimunud kahe sõiduauto kokkupõrge. Päästjad eemaldasid ühel sõiduautol süttimisohu ja peale auto minema pukseerimist puhastati maantee.

Ida-Eesti pommigrupp

Eelmisel nädalal oli demineerijatel üks väljakutse, mille käigus võeti hävitamiseks 4273 padrunit.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

12. jaanuaril kella 15.24 ajal suitsesid Jõgeva vallas Tõikvere külas vanas hoidlas, kus päästjad varemgi kustutustöödel käinud olid, taas viljajäätmed. Laadur vedas jäätmeid välja ja päästjad kastsid tulekolded veega üle.

14. jaanuaril kell 8.06 käisid päästjad Mustvee vallas Jõgeva – Mustvee mnt 35. kilomeetril sõiduauto ja põdraga juhtunud liiklusavariil. Põder hukkus kokkupõrkes, inimesed viga ei saanud. Päästjad tõmbasid põdra tee äärde ja eemaldasid teelt purunenud detailid. Põdrale kutsuti järgi jahimehed.

Kell 21.10 käisid päästjad Mustvee vallas Võtikvere külas sõiduauto ja metskitsega juhtunud liiklusavariil. Kits hukkus kokkupõrkes. Päästjad kontrollisid avariijärgset ohutust, hukkunud kitsest teavitati jahimehi.

Päästeti auku kukkunud koer.
15. jaanuaril kell 8.04 teatati, et Ahja alevikus Tartu mnt piirkonnas on mitu päeva kadunud koer ja lähedal asuvast sügavast august oli olnud kuulda haugatusi. Päästjad tõid 3 meetri sügavusse auku kukkunud koera välja. Loom oli rõõmus ja tõsisemaid vigastusi tal ei paistnud olevat. Päästjad katsid augu käepäraste vahenditega ja juhivad tähelepanu, et õnnetuste ärahoidmiseks tuleb vanad kaevud ja muud augud kindlalt katta ning märgistada. Kinnistu omanikul on kohustus tagada oma maal ohutus või vajadusel piirata sellele juurdepääs.

Põlvamaa

13. jaanuaril kella 12.00 ajal süttis Põlva vallas Peri külas sõiduauto Toyota kapotialune. Päästjad kustutasid tulekahju, auto kapotialune sai tulekahjustusi, salong suitsukahjustusi.

Tartumaa

12. jaanuaril kell 14.49 said päästjad väljakutse Kambja valda Paali külla viie autoga juhtunud liiklusavariile. Õnnetuses osales nende hulgas väikebuss, kus 10 inimest, kes õnneks viga ei saanud. Tõsisemalt said õnnetuses viga kaks täiskasvanud inimest ja kergemalt kolm last. Ühele kannatanule andsid päästjad kiirabi tulekuni esmaabi ja paigaldasid jäsemele verejooksu peatamiseks žguti. Viga saanutega tegelesid edasi kohale saabunud kiirabitöötajad.

12. jaanuaril kell 18.56 teatati, et Elva vallas Nasja külas põleb elumaja. Päästjate saabudes oli maja katus ja seinad sisse kukkunud. Tulekahju kustutati kell 21.50. Põlengu tekkimises kahtlustatakse meest, kelle politsei kinni pidas.

12. jaanuaril kell 19.00 teatati, et Elvas Veski põleb kõrvalhoone, kus saun ja garaaž. Leegid ulatusid hoone katusest juba välja. Päästjad piirasid tule leviku ja sisenesid tulekollete otsimiseks garaaži ja pööningule. Põleng kustutati kell 21.28. Esialgsetel andmetel võis tulekahju alguse saada garaaži ukse kõrval asunud elektrikilbi rikkest.

14. jaanuaril kell 08.02 teatas juhuslik mööduja, et Tartu linnas Saekoja tänaval põleb eramaja. Teataja sõnul oli aknast näha laeni ulatuvaid leeke. Kuue minuti pärast sisenesid suitsusukeldusvarustuses päästjad majja ja alustasid elutoast leitud tulekollete kustutamisega. Majast toodi kell 8.12 välja raskelt viga saanud eakas naisterahvas, kelle kiirabi haiglasse toimetas. Kahjuks suri naine haiglas.
Tulekahju kustutati lõplikult kell 8.47. Päästjate sõnul põles elutoas põrand ja lagi. Päästjate esialgsel hinnangul oli tulekahju alguse saanud küttekoldevälisest tuleallikast. Samas majas oli veel üks korter, mille elanikud kannatada ei saanud. Töökorras suitsuandureid eluruumi laes ei olnud, küll aga oli neid mitu toas riiulis. Päästjad juhivad tähelepanu, et tulekahju ohvriks jäävad sageli üksi elavad eakad inimesed. Palume lähedastel ja naabritel nende kodude tuleohutusele tähelepanu pöörata, aidata vajadusel suitsuandur lakke kinnitada või vahetada selle patarei. Tõsisemate tervisehäirete puhul tuleks kaaluda eaka jaoks hooldekodukoha otsimist, et tagada tema turvalisuse valve ööpäevaringselt.

13. jaanuaril kell 7.16 teatati häirekeskusele, et Luunja vallas Rõõmu-Viira tee lähedal põleb vana taluhoone. Päästjate saabudes sündmuskoha ligidusse selgus, et maja asub keset põldu, selleni ei viinud ühtegi teed ning majale ligipääsemiseks tuli minna umbes kilomeetri jagu jalgsi läbi võsa. Päästjad läksid jalgsi maja juurde ning kuna ligipääsuteed ei olnud, toodi sündmuskohale ka raskesti läbitaval maastikul liikumiseks kasutatav UTV. Ligi 60 ruutmeetrise pindalaga puidust talumaja põles lausleegiga ja hävis tulekahju tagajärjel täielikult. Pealelõunal leidsid päästjad põlenud hoone rusudest inimese jäänused. Esialgse hinnangu järgi võis tegemist olla mehega. Teadaolevalt oli majast elekter välja lülitatud ja päästjad tuvastasid, et eluruumi valgustamiseks oli hoones kasutatud küünlaid. Tulekahju asjaolusid selgitab edasine uurimine.

14. jaanuaril kell 6.23 teatas majaelanik, et Elva vallas Annikoru külas on kortermaja trepikojas suitsulõhn. Päästjad sisenesid korterisse, kus pliidi ees põlesid pabermaterjal. Köögist leiti mees, kes suitsu täis ruumidest välja toodi. Kiirabi viis kannatanu haiglasse. Põleng kustutati enne selle kaugemale levimist. Ruumidest puudus suitsuandur, mis tulekahjust varakult märku oleks andnud. See oleks võinud mehele maksta elu. Õnneks märkas suitsulõhna teine majaelanik, kes tulekahjuohust märku andis. Suitsuandur on elamutes kohustuslik ning aitab päästa elusid!

Valgamaa

13. jaanuaril kell 12.08 süttis Tõrvas Liiva tänaval sõiduauto kapotialune. Elanik loopis tule summutamiseks kapoti alla lund. Päästjad kustutasid tulekahju lõplikult. Tules sai kannatada auto mootoriruum, salong sai suitsukahjustusi. Omanikult saadud info järgi oli auto akuga pool tundi enne tulekahju avastamist ühendatud laadija, mille rikkega põlengu põhjust seostada saab.

Viljandimaa

12. jaanuaril kell 14.14 käisid päästjad Viljandi vallas Leie külas kahe sõiduautoga juhtunud liiklusavariil, kus kontrollisid avariijärgset tuleohutust. Teele jäänud avariiline auto tõmmati eest ära, inimesed said puksiiri saabumiseni päästeautos soojas olla.

Võrumaa

12. jaanuaril kell 14.26 käisid päästjad Võru vallas Mäekülas nelja sõiduautoga juhtunud ahelavariil. Inimesed said autodest ise välja, kiirabi toimetas esmaabi andmiseks haiglasse ühe täiskasvanu koos lapsega. Päästjad abistasid liikluse reguleerimisel, osalenute turvalisuse tagamisel ning avariiliste autode teelt eest ära teisaldamisel.
Kell 17.13 käisid päästjad Rõuge alevikus betooniveokiga juhtunud liiklusavariil. Rõuge vabatahtlikud aitasid veoki teele tagasi vintsida.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

12. jaanuaril kell 13.07 sai häirekeskus teate Paide linnast Laialt tänavalt, kus pliit oli hakanud siibrite vahelt tugevalt suitsu sisse ajama. Päästjatel ei jäänud muud üle, kui nentida, et küttekolle vajab puhastamist ja korstnapühkija poolt üle vaatamist. Seniks keelasid päästjad pliidi alla tule tegemise ära.

12. jaanuaril kell 22.52 kiirustasid päästjad Väätsa alevikku, kus kahe reisijaga sõiduk oli kraavi sõitnud. Päästjad aitasid ühe kannatanu sõidukist välja ning andsid ta tervisekontrolliks üle kiirabile. Süttimisohu vältimiseks eemaldati sõiduautol akuklemmid.

Läänemaa

13. jaanuaril kell 12.22 said päästjad teate, et Paralepa alevikus Nelgi tänaval on tehtud tuli ahjudesse, mille seisukord on äärmiselt halb ja tuleohtlik. Päästjad on selles kodus korduvalt kodunõustamist tegemas käinud ning tuleohtlikkusele tähelepanu juhtinud. Olukord ei olnud ka hetkel muutunud – väga halvas seisus pliidi ja ahju all oli tuli, korstnapitsid lagunenud, lisaks oli küttematerjal ladustatud pliidi ja ahju peal ning küttekeha kõrval. Päästjad proovisid lahendada nii palju olukorda kui võimalik, et oleks pisutki ohutum, kuid esimesel võimalusel peab elamist kontrollima tulema pottsepp ja ka korstnapühkija. (Lisatud foto autor haapsalu päästekomando)

Pärnumaa

13. jaanuaril kell 10.05 ajal hakkas Pärnus J.V.Jannseni tänaval asuvas kortermajas häiret andma suitsuandur. Lisaks tundsid naabrid ka vingu ning näha oli kerget suitsu. Samaaegselt päästjate kutsumisega, läksid ka naabrid ise korteri ukse taha ning püüdsid sisse saada. Viimaks ukse avanud inimene oli hakanud süüa valmistama ning ise sealjuures unne suikunud. Toit pliidil läks kõrbema ning suitsuandur häiresse. Ruumid tuulutati ning elanikule tehti selgitustööd, et süüa tehes ei tohi mitte mingil juhul magama jääda või kodust ära minna. Pikemat valmimisaega nõudvate toitude valmistamisel on hea kasutada köögikella või taimerit, mis köögis toimuvat meelde tuletab ning kontrollima suunab.

14. jaanuaril kell 04.58 kiirustasid päästjad Torri valda Nurme külla, kus olid kokku põrganud kaks sõiduautot. Üks neist oli sõitnud kraavi. Keegi autos olnutest arstiabi ei vajanud. Päästjad puhastasid tee sõidukitükkidest.