Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 17. – 18. aprill

Ees on pikad pühad ja ilmateade lubab sooja nädalavahetust. Päästeamet paneb inimestele südamele, et pühade ajal tehtavate koristustööde ja grillimise ajal ei jäetaks lõkkeid ning grille järelevalveta ja täidetaks ohutusnõudeid. Kulu põletamine on Eestis aasta läbi seadusega keelatud ja rahatrahviga karistatav tegevus.

Tuleohu kaarti saab vaadata siit.

Põhja päästekeskus

Harjumaa

17. aprillil kell 23.46 teatati häirekeskusele tulekahjust Harju maakonnas Anija vallas Kehras Paberi tänaval asuvas kahekorruselises korterelamus, kus teisel korrusel põles korter. Päästjad evakueerisid 2. korruse korteri inimesed. Kiirabi toimetas naaberkorterist 80-aastase naise tervisekontrolliks haiglasse. Kustutustööd lõpetati 18. aprillil kella 01.16 ajal. Korteris oli suitsuandur, mis rakendus tööle.

17. aprillil registreeriti Tallinna ja Harjumaa piirkonnas 6 väljakutset maastikupõlengutele. Neist suurem oli kell 12.02 Harju maakonnas Lääne-Harju vallas Rummu alevikus Haapsalu maanteel, kus põles kulu ja noorendik 1 ha ulatuses.

Lõuna päästekeskus

Lõuna päästekeskuse päästemeeskonnad patrullivad tuleval pühade perioodil ja kontrollivad ohutusnõuete täitmist lõkete põletamisel, et ära hoida kulu- ja metsapõlenguid. Hooletusest süttivate põlengute ennetamiseks peab iga lõkkepõletaja hoolsalt täitma tuleohutusnõudeid. Lõuna päästekeskuse menetlusinspektorid on lühimenetluse korras viimastel nädalatel karistanud rahatrahviga viit ohutusnõuetest mittehoolivat lõkkepõletajat.

Jõgevamaa
17. aprillil kella 20.01 ajal põles Põltsamaa vallas Kirikuvalla külas 0,7 hektarit võsaalust, mille kutselised päästjad Laeva ja Puurmani vabatahtlike abiga kustutasid.

17. aprillil kella 20.19 ajal teatati kulupõlengust Põltsamaa vallas Tõrenurme külas. Päästjate saabudes põles raiesmik, kuhu istutatud noored kuused. Päästjad kustutasid 0,75 hektarile levinud põlengut üle pooleteise tunni.

Tartumaa
17. aprillil kella11.17 ajal põles Tartus Kopli tn kutsehariduskeskuses suitsuahi. Suurem tulekahjuoht kõrvaldati enne päästjate saabumist. Päästjad võtsid ahjust välja saepuru ning keelasid enne spetsialistide kontrolli ahju kasutamise.

17. aprillil kella 11.30 ajal põrkasid Tartus Anne tänava ja Sõpruse puiestee valgusfooridega ristmikul kokku alarmsõidul pääste redelauto ja sõiduauto Audi. Kokkupõrkes sai Audi löögi esiosale ning seda juhtinud 62-aastane mees jäi autosse kinni. Teiselt väljakutselt sündmuskohale saabunud päästjad lõikasid viga saanud, kuid teadvusel juhi autost välja. Kiirabi toimetas kannatanu Tartu Ülikooli Kliinikumi.

17. aprillil kella 14.28 ajal süttis Tartu vallas Tila külas 1,5 hektarit kulu, mille päästjad kustutasid.

17. aprillil kella 16.42 ajal põles Tartu vallas Vahi alevikus Nõmmiku tänaval kasvuhoone, kuusehekk ja prügi, mille päästjad kustutasid.

17. aprillil kell 20.35 teatati häirekeskusele, et Elva vallas Kaimi külas lõhkes lõkkes värviballoon, mille tõttu sai 35-aastane mees põletushaavu näole ja kaelale. Kiirabi viis kannatanu Tartu Ülikooli Kliinikumi. Päästjad hoiatavad, et lõkkes jäätmete ja kemikaalide põletamine on keelatud. Aerosooli või muud balloonid lõhkevad kuumenedes ja võivad tõsiseid vigastusi tekitada.

Viljandimaa
17. aprillil kella 14.32 ajal süttis Viljandi vallas Aidu külas vana lauda külje all kulu. Elanik püüdis põlengut ise kustutada, kuid ei tulnud sellega lõpuks toime ja tulekahju levis ligi hektarilisele alale. Päästjad kustutasid põlengu kululuudadega materdades ja veejoaga.

17. aprillil kella 18.31 ajal põles Põhja-Sakala vallas Nuutre küla paisjärve ääres 300 ruutmeetrit kulu ja turbapinnast, mille päästjad kustutasid.

Võrumaa
17. aprillil kella 12.40 ajal süttis Setomaa vallas Võõpsu külas hooletust lõkkepõletamisest 0,3 hektarit kulu, mille elanik enamuses ise kustutas. Suure lõkkeaseme ümbrus oli aga kulust puhastamata ning lõkkease piiramata. Päästjad selgitasid lõkkepõletamise ohutusnõudeid.

17. aprillil kella 14.31 ajal põles Setomaa vallas Koidula külas veidi teeäärset kulu.

18. aprillil kell 6.18 teatati, et Setomaa vallas Obinitsa külas on näha paksu musta suitsu. Päästjad selgitasid, et põleb hakkepuidu hunnik. Kutselised päästjad koos Meremäe ja Orava vabatahtlikega piirasid tule leviku metsa umbes tunni ajaga. Kustutustööd kestsid kella 10.34ni. Päästetöödel oli abiks tõstukiga metsaveoauto.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

17. aprillil registreeriti Ida-Virumaa territooriumil 6 väljakutset maastikupõlengutele. Neist suurim oli kell 17.12 Ida-Viru maakonnas Kohtla-Järvel Endla tänaval, kus põles kulu ja praht 1 ha ulatuses. Põleng kustutati kell 18.56.

Lääne-Virumaa

17. aprillil kell 14.17 teatati häirekeskusele tulekahjust Tapa vallas Lehtse alevikus Rägavere teel asuvas kahekordses puidust majas. Päästjate sündmuskohale jõudes põles hoone lahtise leegiga ohustades kõrvalasuvat maja. Sündmuskohale saadeti kustutustöid tegema ja kõrvalasuvat hoonet kaitsma päästjad Tapa, Rakvere, Väike-Maarja, Koeru ja Aravete päästekomandost ning vabatahtlikud päästjad Tamsalu ja Kadrina vabatahtlikust päästekomandost. Kustutustööde käigus leiti 42-aastase naise surnukeha. Kustutustööd lõpetati 18. aprillil kella 01.16 ajal.Tulekahju tekkepõhjuse selgitab välja uurimine.

17. aprillil kell 14.36 said päästjad väljakutse Vinni valda Pajusti alevikku Varesmäe teele, kus põles kulu ja vaatlustorn, mis hävis täielikult. Tulekahju kustutati kell 17.50.

Lääne päästekeskus

Sel aastal on Lääne regioonis olnud kokku juba üle 70 maastikupõlengu ning vormistatud on 11 väärteootsust. Maastikupõleng levib kiiresti suureks, hukkuvad loomad ja hävib loodus. Enne tule läitmist tuleb hinnata tuule kiirust ja suunda, kas lõkke aseme ümbruses on tule levik takistatud ja kas on olemas esmased kustutusvahendid.

Järvamaa

17. aprillil kell 14.38 teatati häirekeskusele tulekahjust Paide linnas Roosna - Alliku alevikus, kus põlema oli süttinud pelletitehase kontorihoone välissein ja katusealune. Inimesed evakueeriti hoonest ning päästjad alustasid kustutustöödega. Päästjad avasid hoone katuse- ja seinakonstruktsioone ning piirasid tule leviku laoruumidesse. Kustutustööd lõpetati kell 16.34. Tulekahju tekkepõhjus on selgitamisel.

17. aprillil kell 21.28 said päästjad väljakutse Türi linna Vabriku tänavale, kus majade ja saepuruhunnikute läheduses oli süttinud põlema kulu. Maapind põles umbes 40 m² suurusel alal. Päästjad kustutasid põlengu kell 21.41.

18. aprillil kell 05.51 teatati häirekeskusele autokummide põlemisest Türi linnas Vabriku puiesteel. Päästjate saabudes põles umbes 40 rehvi ning kulupõleng oli levinud ühe hektari suurusele maa-alale.

Läänemaa

17. aprillil kell 16.23 said päästjad väljakutse maastikutulekahjule Haapsalu linnas Tanska külas. Põles rannaäärne kadastikualune pinnas ja kulu umbes 200 ruutmeetri ulatuses. Kohal olnud inimene tegeles juba kustutustöödega ning päästjad likvideerisid tulekahju lõplikult. Sündmus lõppes kell 17.45

17. aprillil kell 17.12 teatati häirekeskusele tulekahjust Lääne-Nigula vallas Saunja külas. Tõenäoliselt autoaknast välja visatud suitsukonist oli süttinud põlema umbes 300 m² teeäärset kulu ning tuli levis kiiresti edasi. Möödasõitjad olid okstega kulupõlengut kustutama asunud ning suutsid seeläbi takistada tule levikut metsa. Päästjad kiidavad julgeid inimesi, tänu kellele ei kasvanud tuli väga suureks ning sai takistatud tule levimine metsa.

Pärnumaa

17. aprillil kel 19.50 said päästjad väljakutse taas Häädemeeste valda Reiu külas asuvale terviseraja lähedusse, kus sarnaselt eile toimund kuivanud puude põlengule oli süttinud üks kuivanud puu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 20.33.

17. aprillil kell 20.20 teatati häirekeskusele tulekahjust Häädemeeste vallas Krundikülas, kus põles suures ulatuses metsaalust. Põleng oli levinud neljale hektarile ning päästjad kustutasid põlengu kell 21.24.

17. aprillil kell 22.13 said päästjad väljakutse Põhja-Pärnumaa valda Pärnu-Jaagupi alevisse, kus majade vahel oli süttinud põlema kulu. Kulupõleng avastati võrdlemisi kiiresti ning suurem levik suudeti ära hoida. Kulupõleng oli umbes 10 ruutmeetrisel alal, mille päästjad kustutasid kell 22.21.

Saaremaa

17. aprillil kell 17.18 sai häirekeskus teate maastikupõlengust Saaremaa vallas Sõmera külas. Poisikeste tikkudega mängimise tõttu süttis umbes 200 m² metsanoorendikku. Päästjad kustutasid tulekahju kell 18.17. Päästeamet paneb lapsevanematele südamele, et pühade ja koolivaheaja saabudes tuleb lastele meelde tuletada tuleohutusreegleid ning selgitada tule ohtlikkust ja sellega mängimise tagajärgi.

Lääne-Eesti pommigrupp

17. aprillil tehti kahjutuks:

  • Pärnu maakonnas Lääneranna vallas tee hööveldamise järgselt välja tulnud 50 mm miinipildujamiin.
  • Saaremaa vallas Mässa külas kopaga kaevamise käigus välja tulnud 45 mm mürsk.

Kevade ja soojade ilmade saabumisega saavad demineerijad aina enam väljakutseid lõhkekehade leidudele. Lõhkekehad on talve ja külma tõttu maapinnale kerkinud ning enne maa roheliseks muutumist ka hästi märgatavad. Küll aga võib plahvatusohtlike esemete väljanägemine aja jooksul olla tundmatuseni muutunud, mistõttu võib olla neid raske ära tunda.

Lõhkekeha leidmisel tuleb enda ja teiste läheduses olevate inimeste ohutuse tagamiseks järgida järgmisi reegleid:

  • lõhkekeha ei tohi puutuda, liigutamine võib selle aktiveerida
  • leiust tuleb teavitada Häirekeskust numbril 112 ja täita sealt saadud juhiseid
  • jätta Häirekeskusele oma kontaktid ning olla kättesaadav
  • märgistada leiukoht ja eemalduda ohtlikust esemest