Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 11. jaanuar – 14. jaanuar

Põhja päästekeskus

Tallinn

-

Harjumaa

11. jaanuaril kell 20:49 sai Häirekeskus teate tulekahjust Paldiski linnas Muuli tänaval. Päästjad tuvastasid saabudes ühes kortermaja korteris toidukõrbemise. Päästjad tuulutasid ruumid ning tegid selgitustööd. Keegi õnnetuses viga ei saanud.

Päästeamet tuletab meelde, et valmivat toitu ei tohi jätta järelevalveta, minnes ise magama või kodust ära. Pikemat valmimisaega nõudvate toitude valmistamisel on hea kasutada köögikella, mis köögis toimuvat meelde tuletab ning kontrollima suunab.

13. jaanuaril kell 14:47 sai Häirekeskus teate tulekahjust Lääne- Harju vallas Audevälja külas. Päästjad tuvastasid saabudes põlengu elumaja abiruumis, suuremad leegid oli elanik ise pulberkustutuiga maha saanud. Keegi õnnetuses viga ei saanud. Tulekahju likvideeriti kell 15:21. Juhtunu täpsemad asjaolud ja põhjused selgitab välja menetlus.

Lõuna päästekeskus
Põlvamaa
11. jaanuaril kell 17.29 teatati, et Kanepi vallas Sirvaste külas on tee ääres vigastatud kits. Päästjad andsid ilmselt auto otsasõidu tõttu surmavalt vigastatud kitse üle kohale kutsutud jahimeestele.

Tartumaa
12. jaanuaril kell 18.25 teatati, et Tartus J. Kuperjanovi tänaval on elumajas kuulda häiresignaali. Päästjad selgitasid, et elanik pärast kütmist siibri liiga vara sulgenud ja ise kodust lahkunud. Tuppa imbunud vingugaasi tõttu hakkas tööle vinguandur. Anduri olid päästjad kodukülastuse ajal varem ise paigaldanud. Omanik kutsuti koju ja talle selgitati ohutu kütmise põhitõdesid. Ruumid tuulutati ja vingumürgistuse oht kadus. Päästjad hoiatavad, et liiga varase siibri sulgemise tõttu tuppa imbuv lõhnatu ja nähtamatu vingugaas on inimelule ja tervisele äärmiselt ohtlik. Pärast kütmist ja siibri sulgemist on soovitatav ruume tuulutada. Vingugaasi aitab õhust tuvastada vingugaasiandur. Suitsuandur vingugaasi ei tuvasta.

Kell 19.36 teatati, et Tartus Roopa tänava piirkonnas on kaks eksinud metskitse hoovi lõksu jäänud. Päästjad avasid aia konstruktsioonid ja suunasid kitsed mööda raudteed linnast välja.

13. jaanuaril teatati, et Elvas Uuta teel on metskits jalgupidi aia varbade vahel kinni. Päästjad vabastasid looma hüdrauliliste lõikeriistade abil ning loom jooksis metsa.

14. jaanuaril kell 00.52 teatati, et Tartus Aleksandri tänaval töötab vingugaasianduri häiresignaal. Päästjad selgitasid, et vannitoa gaasiseadmest oli tuppa imbunud vingugaas. Gaas keerati kinni ja ruumid tuulutati. Elaniku ülesandeks jäi ohutuse kontrolliks kohale kutsuda gaasiseadmete hooldusfirma spetsialistid.

Viljandimaa
11. jaanuaril kell 12.29 teatati, et Viljandis Tähe tn on puiduettevõtte territooriumil eksinud metskits. Päästjad püüdsid rahulikult käituva looma käsitsi kinni ja viisid ta loodusesse.

Valgamaa
11. jaanuaril kella 19.42 ajal teatati, et Valgas Rükkeli bussipeatuse juures süttis sõidu ajal auto. Inimesed pääsesid süttinud autost ise välja. Päästjad kustutasid lahtise leegiga põleva auto esiosa.

Võrumaa
11. jaanuaril kell 19.36 teatati, et Rõuge vallas Järvepalu külas on sõiduteel palgid. Päästjate saabumise ajaks oli üks auto palkidele otsa sõitnud. Inimesed õnnetuses viga ei saanud. Päästjad tõmbasid palgid autoga tee äärde.

11. jaanuaril kell 20.22 teatati, et Antsla linnas Veski tn on kahekorruselises puidust kortermajas suits. Päästjad selgitasid, et ühes teise korruse korteris olid süttinud pliidikolde ette plastkasti pandud puud ning põrand. Suitsuandurit korteris ei olnud ja tulekahju avastas alumine naaber, kelle toa lagi tuld hakkas võtma. Päästjad lammutasid tulekollete ligipääsuks vahelagesid. Põlenud korteri elanikust joobetunnustega mees ilmus välja ja toimetati kainenema. Tulekahju põhjustas koldest puude hulka lennanud säde või välja pudenenud süsi. Päästjad hoiatavad, et puid ega põlevmaterjali ei tohi hoida kütteseadme põleva koldesuu ees.

14. jaanuaril kell 7.40 teatati, et Võru vallas Raiste külas on metsa sees näha tulekuma ja suitsu. Päästjad leidsid metsast lausleekides põleva elumaja. Kustutustööd käivad. Inimesi majast ega selle ümbrusest leitud ei ole. Päästetöö juhi hinnangul oli maja tõenäoliselt mahajäetud. Hoone on põlengus praktiliselt hävinud.

Ida päästekeskus
Möödunud nädalavahetusel olulisi operatiivsündmuseid ei olnud.

Päästeamet mõõdab regulaarselt jää paksust populaarsematel siseveekogudel ning tulemusi saab vaadata kaardirakenduselt.

Jääkaart on loodud selleks, et oleks võimalik paremini edastada inimestele infot jääolude kohta meie siseveekogudel. Inimest kandev jää on kümne sentimeetri paksune, kuid sellegipoolest ei saa jää paksusele ainult loota. Päästjad hoiatavad, et isegi hea ujumisoskuse korral on läbi jää vajumine väga ohtlik, sest omal jõul veest välja libedale jääservale pääsemine võib osutuda äärmiselt keeruliseks. Külmas vees kaotab täiskasvanu tegutsemisvõime ja teadvuse umbes veerand tunniga. Lapsed ja vanemad inimesed veel kiiremini. Kaardirakenduselt on võimalik kontrollida siseveekogude jää paksust enne jääle minekut.

Lääne päästekeskus

Hiiumaa

12. jaanuaril kell 15.07 said päästjad väljakutse veeõnnetusele Hiiumaa vallas Luguse külas. Teataja sõnutsi oli jääpurjekas kolme uisuga vajunud läbi pealmise jääkihi. Purjekas pääses oma jõududega kaldale ning inimene esmaabi ei vajanud.

Läänemaa

11. jaanuaril kell 19.24 said päästjad väljakutse Haapsalu linna Mulla tänavale, kus pliidil oli kõrbema läinud toit. Elanikud olid söögi tegemise ajal magama jäänud, kuid suutsid tänu suitsuanduri olemasolule kõrbemise õigel ajal tuvastada ning kustutasid ise põlengu. Päästeamet tuletab meelde, et kõige lihtsam ja turvalisem on järgida reeglit - kui teed sööki, siis jää kööki. Kui tead, et kipud unustama end telekat vaatama, siis kasuta taimerit, mis õigel hetkel meelde tuletab, et praad on ahjus. Pliidil kõrbev toit võib süüdata ka pliidi ümbruses olevad pinnad või esemed – kapp, käterätik, pajalapid, ka kardinad, kui need on piisavalt lähedal. Plastist esemed, näiteks poti sangad, hakkavad sulama ning eritavad mürgist gaasi.

Pärnumaa

Pärnumaal reageerisid päästjad nädalavahetusel kolmele liiklusõnnetusele. 12. jaanuaril Põhja-Pärnumaa vallas Kangru külas juhtunud liiklusõnnetusel likvideerisid päästjad süttimisohu. 11. jaanuaril Pärnu linnas Niidu tänaval toimunud liinibussi ja veoauto vahelises kokkupõrkes aitasid likvideerida õnnetuse tagajärgi ning Põhja-Pärnumaal Vändra alevis peale traktori ja sõiduauto kokkupõrget puhastasid tee.

Saaremaa

11. jaanuaril kell 14.13 teatati häirekeskusele maismaasõiduki tulekahjust Orissaare alevikus. Lausleegiga põlev veoauto ohustas kõrvalolevaid hooneid. Omanikud alustasid kuni päästjate saabumiseni iseseisvalt auto kustutamist tulekustutitega. Tõenäoliselt elektrilühisest alguse saanud tulekahju kustutasid päästjad kuue minutiga ning koristasid autost tekkinud õlilekke.(Lisatud foto)