Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 29. detsember 2023 - 2. jaanuar 2024

Põhja päästekeskus

Tallinn

29.12 kell 13.36 teavitati häirekeskust, et Kesklinnas F. Kuhlbarsi tänaval töötab teataja korteris vingugaasiandur. Helistajal paluti avada korteri aknad ning ise korterist välja minna päästjate saabumiseni. Kesklinna päästjad olid kohal kell 13.39 ning mõõtsid korteris kõrge vingugaasi kontsentratsiooni. Samuti kontrolliti üle teised maja korterid. Reostuse allikas oli teataja korteri gaasiboiler, mille tahma täis ventilatsioonilõõri tõttu oli vingugaas tuppa tulnud. Omanikul keelati gaasiseadet kasutada, kuni ventilatsioonisüsteem on tahmast puhastatud.

31.12 kell 18.30 said päästjad kutse Mustamäele Mustamäe tee kortermajasse, kust oli tulnud teade suitsust ja põlemisest naabermaja korteri rõdult. Päästjad olid kohal kell 18.35. Kiiresti saadi sisse viienda korruse korterisse ning selgus, et elanikud olid rõdul suitsu teinud. Sigarette ei kustutatud korralikult ning maha visatud suitsukonid süütasid rõdul olnud pappkastid. Inimesed surusid ise leegid maha ning päästjad likvideerisid põlengu. Seejärel selgitati elanikele, et rõdul suitsetamine on väga ohtlik tegevus, kuna kuum tuhk võib süüdata rõdul oleva põlevmaterjali ja tuli võib levida ka ülejäänud majale.

1.01 kell 14.29 sõitsid päästjad Põhja-Tallinnasse Kari tänavale, kust oli tulnud teade gaasilekkest korteris. Korteris olnud pererahva tervis oli pärast duši kasutamist märgatavalt halvenenud. Lisaks päästjatele saadeti kohapeale ka kiirabi. Päästjad olid kohal kell 14.34 ja mõõtsid korteris kõrge vingugaasi kontsentratsiooni. Kiirabi viis korteris olnud neli inimest tervisliku seisundi hindamiseks haiglasse. Päästjad tuulutasid ruumid ja kontrollisid üle ka teised maja korterid. Lekke allikas leiti pererahva korterist: gaasiboilerile ei olnud tagatud piisav õhu juurdevool, mistõttu tekkis mittetäieliku põlemise läbi eluohtlik vingugaas.

1.01 kell 19.36 said päästjad infot, et Kesklinnas Tartu maantee mahajäetud hoones on nähtud põlemist. Selgus, et maja kaminasse oli tuli tehtud, mis väljus kontrolli alt. Häirekeskusele teataja oli proovinud tulekahju kustutada, kuid tulutult. Kesklinna päästjad olid kohal kell 19.40, kes sukeldusid suitsu sisse ja kustutasid tühjas hoones põlengu veejoaga kella 20.14ks. Tulekahjus keegi kannatada ei saanud.

Harjumaa

29.12 kell 21.11 sai häirekeskus teate tahmapõlengust Rae vallas Vaida alevikus Saarepargi teel kahekordses kivimajas. Inimesed tulid majast välja ning Assaku päästjad saabusid sündmuskohale olukorda lahendama. Selgus, et maja korstnajalg oli seest korralikult puhastamata ja pigine ning seal olnud tahm oli kütmise tagajärjel süttinud. Päästjad kustutasid põlengu pulberkustutiga ning väljastasid küttekeha kasutamise keelu, kuni korstnapühkija on küttekeha ära puhastanud.

1.01 kell 17.08 teavitati häirekeskust, et Keilas Jaama tänava kahekorruselise puitmaja korstnast tuleb leeki ja pillub sädemeid. Keila päästjad olid kohal kell 17.14. Selgus, et korstnas oli tahm läinud põlema ning põleng likvideeriti pulberkustutiga. Maja omanik lubas kiiremas korras küttekolde hooldamiseks kutsuda korstnapühkija.

1.01 kell 19.19 teatati häirekeskusele, et Raasiku alevikus Nurme tänaval põleb kuur lahtise leegiga. Väljakutsele reageerisid Kehra, Assaku ja Lasnamäe päästjad ning Aruküla ja Raasiku vabatahtlikud. Kohale jõudes nähti, et põleb umbes pool 4x10 meetrisest abihoonest. Päästjate asusid kuuri kustutama ning kaitsma ka lähedal asuvaid eluhooneid. Hoonesse sisenes kaks suitsusukelduspaari. Samaaegselt alustati katusekonstruktsioonide avamisega, kuna tuli oli levinud vahelae alla. Kella 22.05ks olid kõik tulekolded likvideeritud ning päästjate jaoks oli sündmus lõppenud. Tulekahju tekkepõhjuse selgitab välja edasine menetlus.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

1. jaanuaril kell 18.08 helistati häirekeskusesse, et Kohtla-Järve linna Ahtme linnaosas Puru teel on näha leeki. Põllul põles vana ilutulestiku karp ja selle ümbrus. Põleng sai lumega kustutatud.

Kell 12.03 teatati hakkepuidu hunniku põlengust Sillamäe linnas sadama territooriumil. Kustutustöödele kaasati frontaallaadur, mis tõstis hakkepuidu hunnikut laiali, et päästjad saaksid põlengut kustutada. Päästesündmus lõppes kell 14.39. (Lisatud foto)

Uusaastaööl oli päästjatel maakonna linnades 12 väljakutset prügikastide põlengutele. Põhjuseks liiga vara sinna visatud kasutatud ilutulestiku kastid.

29. detsembril kell 20.43 tuli teade liiklusõnnetusest Narva-Jõesuu linna Olgina alevikus Tallinn-Narva maanteel. Avarii oli toimunud sõiduauto ja veoauto vahel. Inimesed õnnetuses kannatada ei saanud. Päästjad eemaldasid sõiduauto akult klemmid.

Lääne-Virumaa

2. jaanuaril kell 7.12 tuli häirekeskusele teade, et Vinni vallas Mõedaka külas põleb Mõedaku spordibaasi juures hoone lahtise leegiga. Päästjate saabumise ajaks põles lausleegis spordibaasi garaažiga kivist kõrvalhoone teine korrus. Kella 9.06ks oli tule levikule piir pandud ja praegu kustutustööd jätkuvad. Kohapeal on Rakvere, Kunda, Kiviõli, Väike-Maarja ja Jõhvi kutselised päästemeeskonnad.

1. jaanuaril kell 1.43 sõitsid päästjad Viru-Nigula valda Kunda linna Kasemäe tänavale, kus põles prügikonteineris sinna liiga vara visatud kasutatud ilutulestiku kasti tõttu. Põleng kustutati. (Lisatud foto)

Kell 00.15 käisid päästjad Tapa linnas Pikal tänaval tühjaks lastud, kuid suitsevaid ilutulestiku kaste kustutamas. (Lisatud foto)

29. detsembril kell 23.50 sõitsid päästjad Rakvere linnas Kesk tänavale, kus sõiduauto oli sõitnud otsa liiklusmärgile ja valgustuspostile. Päästjad eemaldasid autol süttimisohu.

Kell 18.41 keset sõiduteed põlevast karbist Viru-Nigula vallas Kunda linnas Jõe tänaval. Tegemist oli siiski põleva puupakuga (nn Soome küünal), mis ajas suitsu ja oli järelevalve all.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

29. detsembril kell 11.33 teatati, et Põltsamaal Veski tn piirkonnas vajus koer läbi jõejää. Koer saadi enne päästjate saabumist jõest kätte.
31. detsembril kell 19.37 said päästjad väljakutse Põltsamaa linna Pajusi mnt, kus tulekahju asemel avastati suur lõke, mis ohustas maja. Lõke oli tehtud hoonele liiga ligidale, see oli jäetud järelevalveta ja lõkke juurest puudusid esmased tulekustutusvahendid.. Päästjad selgitasid lõkketegijatele tuleohutusnõudeid, mille peale nad nõustusid lõkke lumega ise ära kustutama.
Lõket tuleb teha ohutult, see peab asuma vähemalt 8 meetrit hoonetest eemal, lõket tuleb valvata ning käepärast hoida piisav kogus kustutusvahendeid.

Põlvamaa

30. detsembril kella 19.21 ajal süttis ülekütmise tagajärjel Räpina vallas Pääsna külas suitsusauna kolde kohal tuulutustoru kõrval lagi. Elanik piiras põlengut aiavoolikuga. Päästjad kustutasid paarile ruutmeetrile levinud tulekahju veejoaga kell 20.28.

Tartumaa

29. detsembril kella 15.58 ajal andis vingugaasianduri häire Tartus Roopa tn elumajas märku liiga vara suletud siibri tõttu ruumidesse imbuvast vingugaasist. Päästjad avastasid suletud siibriga ahju koldes veel hõõguvad söed, mis tekitasid vingugaasi. Ruumid tuulutati ja elanikule selgitati, et ahjusiibrit ei tohi sulgeda enne kui söed on täielikult kustunud.

31. detsembril kell 17.05 kiirustasid päästjad Tartu linnas Anne tänaval asuvasse kortermajja. Väljakutse esmase info kohaselt tuli korteri välisukse vahelt suitsu ja korteri elanik ei reageerinud koputamisele. Kohale jõudes selgus, et korteri köögis praeahjus oli kõrbema läinud toit. Elanik oli tuleohu juba likvideerinud, päästjad aitasid ruume tuulutada.

Kella 19.32 ajal said päästjad väljakutse Tartu linnas Eha tänavale, kus põles sõiduauto. Päästjad suutsid Citroëni mootoriruumis tulekahju kontrolli alla saada enne selle levikut kõrval asuvale puukuurile ja elumajale.

1. jaanuaril kell 1.19 teatati, et Tartus Munga tänaval on noormees jalgapidi metallaia vahele kinni jäänud. Päästjad vabastasid jala ketaslõikuriga ning aitasid mehe kiirabiautosse.

Uusaasta ööl tuli Annelinna päästemeeskonnal kahel korral käia kustutamas prügikaste. Esimesel korral oli väljakutsuja suutnud eemaldada prügikonteinerist põlevat ilutulestiku kesta ja sellega suurema tulekahju ära hoidnud, teise tulekahju kustutamiseks läks päästjatel vaja veejuga.

2. jaanuaril kell 10.01 teatati, et Tartus Arukase tänaval põleb eramu kelder. Inimesed said majast välja. Pääste suitsusukeldujad kustutasid keldris korstnajala juures süttinud põlevmaterjali esmaste kustutusvahenditega. Päästetöö juhi esialgsel hinnangul oli katkise korstna puhastamata lõõrides olnud tahmapõleng, mis korstnas olevatest aukudest välja levis ja ümbruse süütas. Katkise kütteseadme kasutamine keelati kuni pottsepp selle korda teeb.

Viljandimaa

1. jaanuaril peale südaööd käisid päästjad Viljandis Järve tänaval ja Rämis alevikus kustutamas prügikastidesse visatud ilutulestiku kestasid.
Kell 12.52 teatati häirekeskusele, et Viljandis Kauba tänaval on elumajas korsten ebatavaliselt kuumenenud. Päästjad kahtlustasid tahmapõlengut, sest ka kütteseadme soojamüür oli erakordselt kuum. Lisaks leiti, et slepes oli auk, mis tuleohtu ümbrusele kasvatas. Katkise pliidi kasutamine keelati kuni korstnapühkija on selle vead selgitanud ja pottsepp parandanud. Ruumidest puudus nii kohustuslik suitsu- kui vingugaasiandur. Korteri üürnikud lubasid andurite paigaldamiseks pöörduda omaniku poole. Päästjad leppisid tuleohutuses veendumiseks kokku aja kodu tuleohutusalaseks jätkunõustamiseks.

Võrumaa

29. detsembril kell 16.44 suitses Rõuge vallas Vastse-Roosa külas seina vahel elektrijuhe. Elanikud said suitseva kaabli kätte ja kõrvaldasid tuleohu ise.

1. jaanuaril kell 07.18 käisid päästjad Võru vallas Husari külas, kus sõiduauto oli kraavi libisenud ja külili vajunud. Päästjad aitasid auto ratastele ja meedikud andsid autot juhtinud naisele esmaabi.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

31. detsembril põles Türi-Alliku külaplatsil ilutulestiku pakend ning Paides Sillaotsa küla kalmistu juures põles suur metallist prügikonteiner.

1. jaanuaril kell 8.43 kutsuti päästjad appi Järva valda Jalalõpe külla, kus ühekordse maja aknas oli näha leeke ja tuli heledat suitsu. Päästjad tuvastasid, et mahajäetud maja oma elukohana kasutav inimene oli teinud põrandale lõkke, et sulatada vett. Esimesena kohale jõudnud Järva-Jaani vabatahtlikud kustutasid lõkke ning püüdsid inimesele selgitada tema teo ohtlikkust ning elaniku olukorrast teavitati ka valla sotsiaaltöötajat.

Läänemaa

1.jaanuaril kell 00.23 põles ilutulestiku pakend Haapsalus Lahe tänaval ja Uus-Sadama tänaval. Taebla alevikus Lasteaia tänaval süttis ilutulestiku paketi tõttu põlema prügikast.

Pärnumaa

30. detsembril kell 02.16 teatati häirekeskusele, et Pärnus Lõvi teel asuvas elamus on korstnas tahmapõleng. Päästjad kustutasid põlengu ahjus ja korstnas ning kontrollisid korstna seest termokaameraga üle.

31. detsembril kell 15.00 tuli teade plahvatusest Lääneranna vallas Keemu külas. Teataja pani sauna küdema, mille järel tekkis plahvatus, kus ahi lendas vastu seina ja sein lendas eest. Tulekahju ei tuvastatud ja keegi õnnetuses viga ei saanud. Sündmuskohale kutsuti demineerijad. Vaatlusel tuvastati, et ahjus oli vesi, tegemist oli tõenäoliselt kraanide kinni külmumise tulemusel toimunud auruplahvatusega.

31. detsembril kustutati prügikaste Kaubamajaka juures, Suur-Jõekalda tänaval ning ilutulestiku pakendid põlesid Pärnus Riia maanteel ja ka Karusselli tänaval.

Raplamaa

1.jaanuaril kell 18.18 teatati häirekeskusele, et Kehtna vallas Põllu külas on põlema süttinud sõiduauto summuti. Kehtna vabatahtlikud kustutasid põlengu ning jahutasid auto summuti maha ja võtsid reisijad enda juurde puksiiri saabumiseni sooja. Põlengu tekitas auto summutisse lekkinud õli.

Saaremaa

1.jaanuaril kell 00:54 teatati häirekeskusele tulekahjust Aste külas, kus põlesid silokilede rullid põhukuhjade kõrval, mis ohustasid ka töökoda, päästemeeskond reageeris kiirelt ja sai põlengule piiri. Tulekahju põhjustas alla kukkunud ilutulestiku rakett.
1.jaanuaril Kell 01.48 põles Kuressaares Ida tänaval prügikast.