Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 15.-16. juuli

Põhja päästekeskus

Tallinn

16. juulil kell 01.05 said päästjad väljakutse Aia tänavale, kus põles väli-WC. Tuli kustutati ning inimesed ega hooned kannatada ei saanud.

16. juulil kell 01.39 said päästjad väljakutse Kopli tänavale, kus autoparklas põles suur plastikust prügikonteiner. Tulekahju kustutati ning keegi kannatada ei saanud.

Lõuna päästekeskus

Valgamaa

15. juulil kella 13.28 ajal andis suitsuandur märku tuleohust Valgas J. Kuperjanovi tänaval asuva maja korteris. Päästjad selgitasid, et kärssama oli läinud pliidile unustatud toit. Suitsuanduri häire peale naabrile külla läinud naine koju tõtanu, pliidi välja lülitanud ja poti kraanikaussi tõstnud. Suitsu sisse hinganud naise tervist kontrollis kiirabi. Päästjad selgitasid elanikule, et kodust lahkudes tuleb seda sorti elektriseadmed, nagu pliit, välja lülitada. Toitu omapäi valmima jätta on ohtlik ja lubamatu.

Lõuna-Eesti pommigrupp

15. juulil kell 12.24 laekus häirekeskusele teade, et Räpina vallas Leevi külas leiti surnuaiast sidrunikujuline ese, mis teataja hinnangul võis olla granaat. Kohale sõitnud päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi demineerijad selgitasid, et Leevi surnuaial oli haua kaevamise käigus leitud vene päritolu käsigranaat F-1. Leitud lõhkekeha oli koos sütikuga ja ohtlikus olukorras, see oli roostes ja küljes oleval sütikul puudus link. Kuna lõhkekeha transportimine lõhkamiskohta polnud seega võimalik, võttis demineerimistöö juht vastu otsuse hävitada granaat kohapeal. Ümbruskonna ohutuse tagamiseks kaasati sündmuse lahendamisele politsei. Ohutuse tagamise lisameetmena kasutati granaadi hävitamiseks leiukoha vahetus läheduses asunud liivaauku. Sarnaste lõhkekehade hävitamine leiukohal on demineerijate praktikas üsna tavapärane. Mida aeg edasi, seda ohtlikumaks sõjaajast maapõue jäänud lõhkekehad lagunedes muutuvad ja seda riskantsem on nende transportimine leiukohast eemale.

Peademineerija Ando Piirsoo lisas, et mingil juhul ei tohi leidmisel lõhkekeha liigutada ega seda kuhugi viia. „Paraku oli seegi kord granaati tõstetud ja see põõsa alla pandud,“ ütles Piirsoo. „Kuid selline ettevaatamatus oleks võinud äärmiselt halvasti lõppeda.“ Demineerijad selgitasid granaadi leidjaile, et lõhkekeha on alati plahvatusohtlik ning sellest tuleb kõige pealt teavitada hädaabinumbril 112 ning jääda demineerijate tulekut ootama. Ise ei tohi lõhkekehaga midagi ette võtta.

Lääne ja Ida päästekeskus

Suuremaid operatiivsündmusi ei olnud.