Ööpäeva operatiivinfo
Sündmuste kokkuvõte 28. veebruaril – 3. märtsil 2025
Ida päästekeskus
Ida-Virumaa
28. veebruaril 15.05 tuli päästjatele väljakutse Kohtla-Järvele Järve linnaossa keemiatööstuse ettevõttesse, kus elektrikatkestuse tõttu toimus lokaalne tulekahju ja hoones oli näha suitsu. Kustutustöödeks kasutati vahuainet ja vett. Päästesündmus lõppes kell 17.35. Sündmusel keegi viga ei saanud, olulist kahju keskkonnale ega ümbritsevatele hoonetele ei tekitatud. Põlengu põhjuseid veel selgitatakse.
1. märtsil kell 08.00 tuli häirekeskusesse ATeS häire teade Kohtla-Järve Ahtme linnaosa Ahtme maantee hooldekodust. Selgus, et andur oli käivitunud toas suitsetamise tõttu, tulekahju ohtu ei olnud.
1. märtsil kell 14.57 sõitsid päästjad Narvas Võidu prospektile, kus ühes korteris oli tööle hakanud suitsuandur. Koputuse peale keegi ust ei avanud, trepikojas suitsu ei olnud. Peagi tuli koju korterielanik, kes oli unustanud pliidile toidu keema ja läks ise apteeki. Toit võeti pliidilt ja toad tuulutati.
1. märtsil kell 18.10 said päästjad väljakutse põlengule Toila vallas Uikala küla prügilas. Kohale jõudes põles prügimäe otsas väikesel alal. Samal ajal tekkis prügila teises kohas uus tulekolle. Kustutustööd lõpetati kell 00.15.
1. märtsil kell 18.30 sõitsid päästjad Narva-Jõesuu Olgina alevikku Narva maanteele, kus naabermaja korstnas märgati leeki. Majaelanik ronis katusele ning valas korstnasse ämbritäie vett. Päästjate saabumise ajal enam põlengut ei olnud, siiski kontrolliti termokaameraga korsten üle. Korstnapühkija oli käinud viimati paar aastat tagasi.
2. märtsil kell 08.43 tuli päästjatel uuesti sõita Toila valda Uikala külla prügimäel toimuvat põlengut kustutama. Kokku leiti mäe otsas kolm tulepesa kokku ligi 10 m2 ulatuses. Ettevõte tagas kohapeal rasketehnika kustutustööde tegemiseks. Põlengud kustutati kella 11.45ks.
2. märtsil kell 11.04 märgati Jõhvi linnas Jaama tänava vastasmaja aknast musta suitsu. Põleng korteris sai alguse praeahjust, tuli oli levinud köögimööblile ja seintele. Elanik oli pannud toidu ahju ja läinud õue. Tagasi tulles avastas tulekahju ja kustutas ise tulekahju veega. Päästjad tegid järelkustutust, keerasid korteri gaasikraani kinni ja tuulutasid tube. Põleng võis alguse saada gaasipliidi alumises kapis süttinud paberkottidest. Tegu oli õnnelikult lõppenud õnnetusega, mis avastati õigel ajal ja elaniku kiire tegutsemine päästis kodu suuremast põlengust. Päästjad juhivad tähelepanu, et pliidi alumises kapis tuleb hoida asju, mis ei ole kergestisüttivad.
Lääne-Virumaa
1. märtsil kell 01.57 märgati Väike-Maarja vallas Ebavere külas leeki. Põlengut siiski ei olnud, sest teataja nägi biopuhastusjaamas jääkgaasi põletamisel tekkinud leeki.
2. märtsil kell 14.47 tunti Viru-Nigula vallas Kunda linnas Mäe tänava kortermajas suitsulõhna ja ühes korteris töötas suitsuandur. Päästjad sisenesid korterisse, kus suitses tuhatoos. Oht eemaldati ja toad tuulutati.
2. märtsil kell 14.59 sõitsid päästjad Rakvere linnas Tiigi tänavale tiigi juurde, kus selgitasid väikestele lastele, et selle tiigi jää on liiga õhuke ja mängimiseks ohtlik.
Ida-Eesti pommigrupp
Möödunud nädalal oli demineerijatel 2 väljakutset, lõhkekehi ei leitud.
Lõuna päästekeskus
Jõgevamaa
2. märtsi keskpäeval teatati häirekeskusele, et Jõgeva vallas Pakaste külas Pedja jõe Härjanurme paisul on kalamees läbi jää vajunud. Päästjad toimetasid inimese pinnaltpääste varustuse abil kiirelt kaldale, kuid kahjuks oli ta juba hukkunud. Jääolud on looduses äärmiselt muutlikud. Lõuna-Eesti maakondades, sealhulgas Jõgevamaal, on vooluveekogude jääle minek olnud keelatud juba alates 15. veebruarist.
2. märtsil käisid päästjad Mustvee vallas Voore külas õhukeselt jäält kalamehi ära ajamas. Neli kalastajat allusid päästjate korraldustele ning lahkusid ohtlikust olukorrast.
2. märtsil kell 21.47 juhtus Põltsamaal Pauastvere külas liiklusõnnetus. Kahe sõiduauto kokkupõrke tõttu vajas üks inimene arstiabi. Päästjad eemaldasid sõiduteelt autoosad ning katsid maha valgunud vedelikud absorbentainega. Avariilised sõidukid aidati treileritele.
Põlvamaa
2. märtsil kell 18.01 tuli häirekeskusele teade tulekahjust Kanepi vallas Hurmi külas. Põlema oli süttinud garaaž, mis päästjate saabumise ajaks oli lausleekides. Hetkel teadmata põhjusel süttinud garaažis oli lisaks muudele tööriistadele ka keevitusgaasi balloon, kaks murutraktorit ning ATV, mis tulekahjus kannatada said. Päästjad likvideerisid põlengu kell 19.37. Sündmusele reageerisid Antsla, Otepää, Põlva ja Võru kutselised päästjad ning Saverna vabatahtlikud päästjad.
Tartumaa
1. märtsil kell 01.35 said päästjad teate tulekahjust Tartus Lembitu tänaval. Teataja sõnul põles mahajäetuna tunduva eramaja teine korrus. Päästjate hinnangul sai tuli alguse esimese korruse põrandalt ning levis sealt mööda seina teisele korrusele ja läbi põranda ka keldrisse. Maja uksed olid tabalukuga kinni, kuid kuna hoovipoolsed aknad olid purunenud, võis tulekahju alguse saada kõrvaliste isikute poolt. Inimesi hoones ei olnud. Päästjad likvideerisid põlengu kell 03.02.
Valgamaa
2. märtsil kell 17.21 teatati häirekeskusele, et Valgas Pedeli jõe jääl on kaks poissi jalgratastega. Päästjad selgitasid noortele jää ohtlikkust ning seal viibimise keeldu. Poisid lahkusid jäält.
Viljandimaa
28. veebruaril kell 18.01 said päästjad väljakutse Viljandisse Kauba tänavale. Ühes korteritest oli hakanud tööle vingugaasiandur. Ka päästjate mõõteseadmed tuvastasid kolmes korteris vingugaasi. Lähemal uurimisel selgus, et vingugaas oli tekkinud seoses esimesel korrusel tehtud põranda valamise töödega, mille silumisel kasutati bensiinimootoril töötavat masinat (kopterit). Peale tööde lõppemist ruume ei tuulutatud, vaid sulgeti uksed ja aknad ning seetõtu liikusid põlemisgaasid ülemistesse korteritesse. Päästjad ning korteriomanikud asusid eluruume tuulutama ning olukord selles püstakus normaliseerus.
1. märtsil kell 19.41 teavitati häirekeskusele, et Põhja-Sakala vallas Võhmas paistab Silla tänava garaažide juurest leeke. Kohale kiirustanud päästjad leidsid eest kaks suurt lahtise leegiga põlevat planguhunnikut. Päästjate jaoks teadmata põhjusel süttinud puiduhunnikute põleng likvideeriti kell 20.30.
1. märtsil kell 20.56 said päästjad teate tulekahjust Põhja-Sakala vallas Tällevere külas. Teataja sõnul oli ta ise oma maja põlema süüdanud. Päästjad kustutasid köögilaua peal põlema süüdatud raamatud ning laua all asunud küttepuud kell 21.28.
Lääne päästekeskus
Pärnumaa
28. veebruaril kell 12.28 teavitati häirekeskust, et Pärnus on kalamees läbi jõejää kukkunud. Kolm kõrval kala püüdnud meest abistasid inimese kaldale, kus kiirabi tema tervise üle kontrollis. Päästjad mõõtsid sündmuspaigas jää paksuseks vaid 7 cm. Lääne päästekeskus kehtestas jääle mineku keelu alates 1. märtsist.
1. märtsil teavitati häirekeskusele taas Pärnus õrnal jääl olnud kalameestest. Päästjad selgitasid neljale kalurile jääle mineku ohtlikkust ning mehed lahkusid ohtlikult jäält.
1. märtsil kell 12.21 said päästjad väljakutse Häädemeeste valda Reiu külla, kus ATVga metsateel sõitnud laps ja isa olid vastu puud sõitnud. Laps vajas arstiabi, kuid kiirabiautoga oli sündmuskohale ligipääs raskendatud. Seetõttu kasutasid päästjad kannatanu kiirabini transportimiseks UTVd. Päästjad andsid kannatanu kiirabiarstide hoole alla ning aitasid ATV puude vahelt kätte saada.
1. märtsil kell 13.12 teavitati häirekeskust, et Sindis Veetorni bussipeatuse läheduses tegelevad umbes kuus poissi mahajäetud garaažis lõkke süütamisega. Korraks võttis lõke ka tuld ning hakkas suitsema. Päästjad jõudsid kohale aga kiiresti ning lõke suuremaid mõõtmeid võtta ei jõudnud. Pahandust teinud poisikesed jooksid sündmuskohalt minema.
2. märtsil kell 20.08 teavitati häirekeskust, et Lavassaare alevis Raba teel on sõidutee ääres vigastatud luik. Päästjad püüdsid linnu kinni ning viisid komandosse, kust keskkonnaamet luige enda hoole alla võttis.
Raplamaa
1. märtsil kell 07.23 vajati päästjaid appi Raplas Põllu tänaval, kus lift oli tehnilise rikke tõttu kahe korruse vahel seiskunud ning inimene lifti kinni jäänud. Päästjad vabastasid ligi tund aega liftis olnud inimese, avades lifti uksed.
Saaremaa
2. märtsil kell 16.28 helistasid häirekeskusesse naabrid Kuressaarest Torni tänavalt, sest kuulsid vanema naisterahva appihüüdeid. Kuna korteriuks oli lukus ning kiirabi patsiendi juurde ei pääsenud, sisenesid päästjad korterisse läbi akna ning tegid kiiabile ukse lahti.
Lääne-Eesti pommigrupp
Möödunud nädalal reageerisid demineerijad neljale sündmusele.
Saaremaalt Kuressaarest leiti hoone koristamise käigus erinevat lõhkematerjali ja laskemoona, mis lokaliseeriti edasise hävitamise tarbeks. Irase külast leiti metallihunnikust tankitõrje lahingumoona osa, mis samuti lokaliseeriti.
Järvamaalt Paidest leiti koristamise käidus signaalrakett, mis hävituskohas kahjutuks tehti ning Türilt leiti Pärnu jõest magnetpüüki tehes sportgranaat. Leid utiliseeriti.
Põhja päästekeskus
Tallinn
1. märtsil kell 11.33 teatati häirekeskusesse, et Lasnamäe linnaosas Peterburi teel tuleb maa seest gaasi. Leke tuvastati maa-aluses gaasitrassis. Ohu likvideerimiseks määrati ohuala ja liiklus tänaval suleti. Päästjad abistasid gaasitehnikuid trassi sulgemisel ja teostasid alal mõõtmisi. Liiklus avati kell 15.50 ja päästesündmus lõppes kell 16.04. Õhtul käisid päästjad alal mõõtmisi tegemas ja ohtu enam ei olnud.
1. märtsil kell 16.44 helistati häirekeskusesse, et Haabersti linnaosas Harku järvel roo juures on kaks väikest last läbi jää vajunud. Ohus lapsi märganud täiskasvanu tõttas neile appi. Laste päästmisel vajus mees ka ise läbi jää. Õnneks suutsid kõik kannatanud iseseisvalt veest välja saada. Külmunud, märjad ja šokis lapsed viis kiirabi tervisekontrolliks haiglasse. Päästjad tegid kohapeal selgeks, et Harju järvel on jää kaldast lahti ja kontrollmõõtmised näitasid, et jää paksus on vaid 8 cm. Drooni teel teavitati kokku 8 kalameest, et nad jäält ära tuleksid. Lisaks paigaldati rannale ohust teavitavad sildid. Päästeamet palub kõigil olla äärmiselt ettevaatlik ning hinnata kriitiliselt jääolusid enne sellele minekut.
1. märtsil kell 18.23 käisid päästjad Pirita linnaosas Kose põik läheduses vanas mahajäetud hoones, kus tuli kustutada noorukite tehtud lõke.
2. märtsil kell 19.26 hakkas Lasnamäe linnaosas Raadiku tänava 9-korruselise hoone trepikodades tööle tuletõrjesignalisatsioon. Tulekahju siiski ei olnud, küll aga oli vajutatud tulekahjunupule, mis signalisatsiooni tööle pani.
Harjumaa
28. veebruaril kell 15.47 anti teada, et Maardu linnas Nurga tänaval on kortermaja trepikojas suits. Suitsu põhjuseks oli pliidil potis kõrbema läinud toit. Päästjate saabumise ajaks oli pliit välja lülitatud. Toad aidati tuulutada ja ühe vanema elaniku tervist kontrollisid kiirabi meedikud.
28. veebruaril kell 15.52 teatati Keila linnas Paldiski maanteel ehitusplatsil põlema läinud korvtõstukist. Selgus, et korvtõstukiga ühendatud pikendusjuhe oli vigane ja hakkas kärssama. Päästjate saabumise ajaks tulekahju ei olnud.
1. märtsil kell 15.11 tuli teade põlevast suvilast Maardu linnas Kirsipuu puisteel. Päästjate saabumise ajaks oli leegid maja akendest väljas ja elanik oli õues. Põleng kustutati kella 16.26ks. Vanema naise tervist kontrollisid kiirabi meedikud, temaga oli kõik korras. Põlengu põhjus on selgitamisel.
2. märtsil kell 13.36 said päästjad väljakutse Lääne-Harju valda Paldiski linna Tuule tänavale, kus põlema oli läinud garaažiboks. Päästjate saabumise hetkel oli tuli garaaži ustest väljas ja tuli levis edasi mööda katust ka teistele garaažidele. Kustutustöödeks tuli avada katusekonstruktsioone. Tulekahju kustutati kella 14.55ks. Põleng võis alguse saada garaažis pliidil söögi tegemisel.
2. märtsil kell 15.37 kuuldi Maardu linnas Keemikute tänava kortermajas töötamas suitsuandurit. Ühes korteris oli plastmassist keedukann sisselülitatud elektripliidile pandud. Põlengu suutis vanem korterielanik ise likvideerida. Päästjad aitasid tube tuulutada ja tegid selgitustööd.