Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 30. aprill – 02. mai

Alates 6. aprillist kehtib Eestis tuleohtlik aeg. Tuleohtlikul ajal võib looduses tuld teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Lõkke tegemisel nii metsas, maastikul kui ka koduaias tuleb järgida tuleohutusnõudeid. Lõket tasub teha vaid vaikse tuulega ja seejuures jälgida tuule suunda, et tule tegemisel või grillimisel ei lendaks sädemed hoonetele, metsale, või muule põlevmaterjalile. Kindlasti tasuks alati käepärast hoida ka esmased tulekustutusvahendid, näiteks ämbrit vee või liivaga. Metsas liikujatel on lõkke tegemisel ja grillimisel soovitav kasutada riigimetsa majandamise keskuse lõkkekohti, mis on leitavad internetilehelt www.rmk.ee. Infot avalike lõkkekohtade ja grillimisplatside kohta saab ka kohalikust omavalitsusest. Tänavune soe ja kuiv kevad on lisaks Eestile muutnud tuleohtlikuks Rootsi ja Norra metsad, mis on põhjamaade kohta tavapäratult vara. Riigi Ilmateenistuse tuleohukaarti saab jälgida siit: https://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/tuleohukaart/.

Kevade ja soojade ilmade saabumisega saavad demineerijad aina enam väljakutseid lõhkekehade leidudele. Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Plahvatusohtlike esemete väljanägemine võib aja jooksul olla tundmatuseni muutunud, mis tõttu võib olla neid raske ära tunda. Kui inimene leiab eseme, mis on lõhkekehale sarnane, siis on oluline tagada enda ja teiste läheduses olevate inimeste ohutus järgides ohutusreegleid. Lõhkekeha ei tohi puutuda, liigutamine võib selle aktiveerida. Koheselt tuleks teavitada leiust hädaabi numbril 112 ning tegutseda vastavalt Häirekeskuselt saadud juhiste järgi.

Järgmisel nädalal kontrollib Päästeamet tuleohutusnõuete täitmist majutusasutustes. Reidil keskendutakse tuleohutuse vaatest kõige olulisematele nõuetele: majutusasutustes peab igapäevaselt olema tagatud tulekahju varane avastamine ning ohutu evakuatsioon. Majutusasutuse külastajal peab olema kindlus, et ta majutub ohutus kohas. Päästeametil on evakuatsiooninõuete rikkumise osas täisleppimatus ning igasuguse olukorra kohta, mis seab ohtu hoones viibivad isikud alustatakse väärteomenetlus. Tuleohutusnõuete eesmärk on säästa inimeste elu tuleõnnetuse korral.

Põhja päästekeskus

Tallinn

01. mail kell 13:38 sai Häirekeskus teate tulekahjust Nõmme linnaosas Teelise tänaval. Päästjad tuvastasid saabudes, et kortermaja ühes korteris oli toidukõrbemine. Päästjad likvideerisid ohu ning paigaldasid elanikule uue suitsuanduri. Päästeamet tuletab meelde, et valmivat toitu ei tohi jätta järelevalveta, minnes ise magama või kodust ära. Pikemat valmimisaega nõudvate toitude valmistamisel on hea kasutada köögikella, mis köögis toimuvat meelde tuletab ning kontrollima suunab.

Harjumaa

01. mail kell 15:44 sai Häirekeskus teate põlengust Jõelähtme vallas Ruu külas. Päästjate saabudes põles kulu kokku ca 1 ha ulatuses. Põleng likvideeriti kell 16:43.

Põhja-Eesti pommigrupp

1. mail tehti kahjutuks Harju maakonnast Kuusalu vallast Valkla külast leitud 105 mm mürsk ja Lääne-Harju vallast Merenuka külast leitud käsigranaat. 

Ohutusse kohta toimetati Harju maakonnast Jõelähtme vallast Kaberneeme külast leitud 120 mm mürsk.

Päästeamet kogub Põhja regiooni sadamates aegunud merenduses kasutatavaid signaalrakette, säratulesid ja suitsusignaale. Aegunud pürotehnika võib käituda ettearvamatult ja olla seetõttu ohtlik ning need tuleb üle anda oma ala ekspertidele, kes need ohutult hävitavad.

Kogumine toimub 4.05 Pirital Kalevi Jahtklubi sadamas 12:00-15:00.

Lõuna päästekeskus

Põlvamaa

30. aprillil kella 17.35 ajal süttis Ahja alevikus Tööstuse teel lausleegis põlema liha vedava veoauto kabiin. Juht sai furgoonautost tervelt välja. Päästjad hoidsid ära tule leviku lähedal asuvatele hoonetele. Kustutustööd lõpetati kell 19.16.

30. aprillil kella 22.25 ajal käisid päästjad Vastse-Kuuste alevikus kustutamas järelevalveta lõket. Lõket tuleb valvata kuni selle ära põlemiseni või tuleb lõke lahkumisel kustutada.

30. aprillil kell 23.29 teatati, et Kanepi vallas Jõksi külas põleb elumaja. Päästjate saabudes selgus, et majas oli põlenud voodi, kust leiti hukkunud 79aastane mees. Mehe oli leidnud tema pojapoeg, kes majja paigaldatud andurilt tulekahju kohta telefonile teate sai ning asja uurima tõttas. Päästjate saabumiseni summutaski mees põlengut käsikustutitega ise. Päästjad kustutasid suitseva voodi ja kardinad lõplikult. Esialgsetel andmetel põhjustas tulekahju põleva sigaretiga ja joobes olekus voodis uinumine.

Tartumaa

30. aprillil kell 14.58 teatati tulekahjust Tartus Ringteel asuvas bistroos. Päästjate saabudes selgus, et tuletis olid mehel süttinud püksid. Bistroo töötajad aitasid kannatanu püksid kustutada. Päästjad talutasid põletushaavu saanud mehe kiirabiautosse. Pükste süttimise asjaolud jäid ebaselgeks.

30. aprillil kella 19.11 ajal põles Tartu vallas Elistvere külas elektriliinide all 200 ruutmeetrit kulu, mis kustutati.

1. mail kella 13.33 ajal põlesid Kastre vallas Aadami külas mahajäetud hoone varemed, mille päästjad kustutasid.

1. mail kella 14.23 ajal põles Võnnu alevikus kooli taga 100 ruutmeetrit metsaalust turbapinnast, mis Võnnu vabatahtlike abiga kustutati.

1. mail kella 16.25 ajal põles Lohkva külas Soojuse teel 300 ruutmeetrisel alal kulu ja metsaalune, mille päästjad kustutasid.

1. mail kella 16.50 ajal põles Tartus Visa halli taga 0,6 hektaril kulu ja võsajäätmeid, mille päästjad kustutasid.

Valgamaa
30. aprillil kella 15.45 ajal põles Valga vallas Koiva külas 900 ruutmeetrisel alal kulu ja oksahunnikud, mille päästjad kustutasid. Päästetöö juhi hinnangul võis kulu süttida autoaknast välja visatud suitsukonist või traktori summutist lennanud sädemest.

1. mail kella 13.32 ajal põles Otepää vallas Räbi külas teeäärne kulu, mille päästjad veejoaga kustutasid.

Viljandimaa

30. aprillil kella 21.39 ajal käisid päästjad Viljandi vallas Peetrimõisa külas kustutamas suurt lõket (3 meetrise läbimõõduga), mis oli tehtud hoonele liiga lähedale (7 meetrit) ja ohustas seda. Samuti oli lõkke ümbruses palju kõrget kuluheina. Lõkkepõletajat noomiti ja selgitati talle tuleohutusnõudeid. Üle ühemeetrise läbimõõduga lõke peab olema hoonetest vähemalt 15 meetri kaugusel. Alla ühemeetrine lõke peab jääma hoonetest 8 meetri kaugusele. Ühtlasi peab lõke olema korralikult piiratud ja selle ümbrus kuivast taimestikust puhastatud.

1. mail kella 3.51 ajal põles Viljandi vallas Peetrimõisa külas lahtise leegiga suvila (6x6 meetrit), mille päästjad pooleteise tunniga kustutasid. Hoone hävis tulekahjus. Kustutustööde käigus tabas ümber vajunud moodulkorsten ühte päästjat, kes terviskontrolliks haiglasse toimetati ja hiljem kodusele ravile lubati.

1. mail kell 16.59 teatati, et Viljandi vallas Vaibla külas põleb mets. Tulekahju avastas õnnekombel alalt üle lennanud hobilendur, kes sellest häirekeskusele teada andis. Päästjate saabudes põles metsaalune turbapinnas ja taimestik ning süttisid ka kuivemad puutüved. Tulekahju levik õnnetus päästjatel kella 22.02ks piirata. Põleng levis kokku 22 hektarile. Keskööl aktiivsed kustutustööd lõpetati. Täna lähevad päästjad põlenguala üle kontrollima ja kustutustöid lõpetama.

1. mail kella 19.15 ajal põles Põhja-Sakala vallas Sürgavere külas kulu ja saepuruhunnikud, mille päästjad ligi tunniga kustutasid.

Võrumaa

1. mail kella 00.07 ajal teatati, et Võru vallas Mäeküla külas põleb sõiduauto Volvo. Päästjate saabumise ajaks oli enamus tulekahjust autoga sõitnud isikute poolt kustutatud, kes taksoga sündmuskohalt lahkusid. Päästjad liigutasid auto teepervele ja see viidi hiljem tasulisse parklasse. Põlengu tõenäoliseks põhjuseks oli elektririke.

Lõuna-Eesti pommigrupp

30. aprillil tehti kahjutuks Valga maakonnas Valga vallas Õruste külas metsast leitud kaks 76 mm mürsku.

1. mail tehti kahjutuks:

Valga maakonnast Valga vallast Korijärve külast leitud käsigranaat F1;

Tartu maakonnast Luunja vallast Sava külast leitud 23 mm mürsk.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

30. aprillil kell 21:10 sai Häirekeskus teate tulekahjust Alataguse vallas Kuru külas. Päästjate saabudes põles kahekordse elumaja keldrisse ehitatud sauna lagi. Tulekahju likvideeriti kell 22:18. Keegi õnnetuses viga ei saanud.

Ida-Eesti pommigrupp

1. mail tehti kahjutuks Narvast Joaoru saarelt Narva jõe kaldalt leitud mürsk, Narva-Jõesuu linnast Peeterristi külast leitud 105 mm mürsk ja Lääne-Viru maakonnast Viru-Nigula vallast Aseri alevikust leitud 45 mm mürsk.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

1.mail kell 19.52 teatati kulupõlengust Järva vallas Ervita külas. Päästjad kustutasid umbes 500 ruutmeetrile levinud kulupõlengu kell 19.53.

Läänemaa

1. mail kell 17.10 said päästjad väljakutse Lääne-Nigula vallas toimunud liiklusõnnetusele. Päästjad likvideerisid teelt välja sõitnud autol tuleohu ning andsid õnnetuses osalenutele esmaabi.

Pärnumaa

1. mail kell 6.59 teatati häirekeskusele tulekahjust Häädemeeste vallas Reiu külas. Sündmuskohale jõudes põlesid lahtise leegiga kõrvalhoone mõõtmetega 6x10 m, veoauto, kopptõstuk, sõiduauto järelhaagis ja sõiduauto Audi 80. Samuti oli tuld võtnud kõrged männid. Tulekahju ohustas kõrval olevat elumaja, mida päästjad kaitsma asusid ning ka tulest päästa suutsid. Tulekahjus hävinesid kuur ning sõidukid.

1. mail kell 18.41 teatati häirekeskusele, et Pärnu linnas Kooli tänaval teevad naabrid lõket ning põletavad seal ebasobivat materjali, millest tulev toss kandub naabrite juurde. Päästjad tuvastasid küll tuleohutusnõuetele vastava tünnilõkke, kuid selles põletatavad vanad riided ja jalanõud olid ebasobiv põletusmaterjal ning levitas palju musta suitsu. Inimene kustutas lõkke.

1. mail kell 16.02 teatati häirekeskusele tulekahjust Paikuse alevikus Kastani tänaval. Päästjad tuvastasid korteris toidukõrbemise ning ventileerisid ruumid.Päästeamet tuletab meelde, et valmivat toitu ei tohi jätta järelevalveta, minnes ise magama või kodust ära. Pikemat valmimisaega nõudvate toitude valmistamisel on hea kasutada köögikella, mis köögis toimuvat meelde tuletab ning kontrollima suunab.

Raplamaa

30. aprillil teatati häirekeskusele suurest lõkkest Rapla linnas Ehitajate teel asuvate garaažide vahel. Ümbrus oli tossu täis ning lõke oli vaid viie meetri kaugusel garaažidest. Päästjad kustutasid lõkke ning tegid lõket teinud seltskonnale selgitustööd.

Lääne-Eesti pommigrupp

30. aprillil tehti kahjutuks:

  • Pärnu maakonnast Häädemeeste vallast Metsaküla külast Põdralaiult leitud 5 lennukipommi;
  • Saare maakonnast Saaremaa vallast Anseküla külast leitud reaktiivmürsk;
  • Saare maakonnast Saaremaa vallast Iide külast leitud mürsk ja miinipildujamiin.