Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 7.-8. august 2023

Põhja päästekeskus

Tallinn

7. augustil kell 14.10 teavitati päästjaid, et Lille tänaval on maja sisehoovis murdunud puu ja on oht, et see võib tänavale kukkuda. Kohale tulnud päästjad piirasid ala ning likvideerisid ohu mootorsaega. Teavitati korteriühistut, kes tegeleb juhtumiga edasi.

7. augustil kell 14.27 anti häirekeskusele teada, et Sõpruse puiesteel on teetööde autolt tänavale kukkunud betoonplaat, mida on kehvasti näha ning kujutab seetõttu ohtu autojuhtidele. Nõmme komando päästjad jõudsid kohale kell 14.37 ning tõstsid plaadi tükid sõiduteelt ära.

7. augustil kell 14.31 tuli info, et Põhja-Tallinnas Põhja puiesteel on teele kukkunud puu ja sõidutee täielikult sulgenud. Kohale tulnud päästjad eemaldasid puu mootorsaega.

7. augustil kell 15.34 teavitati, et Pirital Metsavahi teel on suur mänd murdunud tänavavalgustuse kaablile. Osa puust vajus ka sõiduteele, kuid osa oli ohtlikult rippes. Päästjad teavitasid elektrikuid ning eemaldasid männi mootorsaega. 15.45 oli tee vaba.

7. augustil kell 16.35 tuli teade, et Lasnamäel Paasiku tänaval ripub üheksakorruselise kortermaja küljes suur lahtine plekitükk ning on oht, et see kukub tänavale. Lasnamäe komando tegi kindlaks, et tegemist oli rõdu katuseplekiga. Plekk kinnitati ajutiste kruvidega ja teavitati korteriühistut, kes tegeleb asjaga edasi.

8. augustil kell 7.36 teatati häirekeskusele, et Lasnamäel Suur-Sõjamäe tänaval oli hoone küljest soojustusmaterjal lahti rebenenud. Tõenäoliselt oli soojustus tugeva tuulega lahti tulnud. Üks tükk oli ka teele langenud ja osa rippus seina küljes. Päästjad eemaldasid rippuvad tükid ning puhastasid tee.

Harjumaa

7. augustil kell 11.20 sai häirekeskus teate, et Viimsi vallas Miiduranna sadamas on kreeni vajunud 20-meetrine vana puidust laev. Alus oli lekkima hakanud ning sattunud uppumisohtu. Päästjad kasutasid kaht mootorpumpa ning pumpasid laevast vee välja. Teavitati ka laeva omanikku.

7. augustil kell 14.36 teavitati häirekeskust, et Rae vallas Aaviku külas Ühistu teel on elektrikaabel maas ja suitseb. Sündmuskohal selgus, et puu oli tormiga kukkunud õhuliinidele. Päästjad teavitasid elektrikuid, ohuala piirati ning puu eemaldati mootorsaega.

7. augustil kell 14.44 teatati, et Kose vallas Tammiku külas Vaida-Urge teel on puu langenud sõiduteele ja mõlemad sõiduread sulgenud. 15.16ks oli puu eemaldatud ning tee taas läbitav.

7. augustil kell 15.12 sõitsid päästjad Iru külla Tallinn-Narva teele, kus teataja oli näinud, et elektriliinide all on tulekahju. Kohale jõudnud päästjad nägid, et põles viis ruutmeetrit liinialust rohtu. Tulekahju kustutati esmaste tulekustutusvahenditega. Liinil ja ümbritseval taristul puudusid kahjustused.

7. augustil kell 19.41 teatati, et Saue vallas Laitse külas Piibu teel on umbes viis puud sõiduteele langenud ning sulgenud Tallinna-poolse suuna. 20.09 leidsid päästjad teele kukkunud puud, lasid käiku mootorsae ning 20.20ks oli tee jälle vaba.

7. augustil kell 21.53 teavitati häirekeskust, et Lääne-Harju vallas Vihterpalu külas Vihterpalu teel on kaks suurt paju koos juurtega teele kukkunud. Päästjad saagisid puud juppideks ning kell 22.38 oli tee vaba.

Lõuna päästekeskus

Möödunud ööpäeval oli Lõuna päästekeskuse päästjatele kokku 98 väljakutset ohu likvideerimiseks. Enamasti tuli päästjatel eemaldada sõiduteele või elektriliinidele langenud puid. Mõnel juhul olid jõudnud elanikud ise murdunud puu sõiduteelt eemaldada. Ühel juhul jäid Ülenurme alevikus murdunud männipuu alla kaks sõiduautot. Enim väljakutseid oli Tartumaale (kokku 23), Viljandimaale (19) ja Võrumaale (18).

Tartumaa

8. augustil kell 6.10 käisid päästjad abis Elva vallas Vehendi külla, kus puu oli murdnud vastu välisust ja elanikud ei saanud majast välja.

7. augustil kell 20.09 teatati sõiduauto põlengust Peipsiääre vallas Meoma külas. Päästjate saabumise ajal põles auto lausleegis ja kustutustöödeks suleti liiklus maanteel. Inimesed põlengu tagajärjel kannatada ei saanud. Põlenud auto tõsteti tee pealt ära ja maantee puhastati.

Kell 20.01 tuli väljakutse Tartu linna Puidu tänavale, kus päästjatel tuli kustutada kokku 2000 ruutmeetril põlenud pinnast. Päästjatele on tulnud samasse kohta väljakutseid põlengutele ka läinud nädalavahetusel.

Kell 17.01 käisid päästjad abis Kambja vallas Tõrvandi alevikus, kus aitasid maha võtta ohtlikud katuseplekid.

Kell 16.58 teatati ohtlikust reklaambännerist Tartu linnas Narva maanteel. Päästjad võtsid maha 5x15 m suuruse ohtlikult sõidutee kohal rippuva bänneri.

Kell 15.39 paluti päästjaid appi Tartu linna Herne tänavale, kus lahti tulnud katuseplekk ohustas inimesi. Päästjad eemaldasid ohu ja teavitasid sündmusest korteriühistu esimeest.

Kell 13.58 anti teada elektriliinide all põlevast maapinnast Peipsiääre vallas Vanaussiaia külas. Päästjad kustutasid 1400 ruutmeeril põlenud pinnase. Teavitati ka elektrikuid, sest puude ladvad ulatusid elektriliinideni.

Jõgevamaa

8. augustil kell 2.40 teatati Häirekeskusele põlengust mänguväljakul Jõgeva linnas Rohu tänaval. Päästjate saabumisel põlesid atraktsioonid lahtise leegiga. Põleng kustutati, kuid pooled mänguväljaku atraktsioonid hävinesid. Päästjad piirasid ala ohutuslindiga ja kohale kutsuti politsei.

7. augustil kell 13.36 vajasid kummipaadiga sõitjad Tartu vallas Saadjärve külas tugeva tuule tõttu järvel abi. Päästjad tõid oma paadi ja jetiga järvelt ära 4 inimest, 2 inimest aitas kohalik elanik oma paadiga ära tuua. Päästjad keelasid 7 inimesel aerulauaga järvel sõitmise. Ükski päästetutest päästevesti ei kandnud. Päästjad tegid aerulaudadega sõitjatele ja laudade rentijale selgitustööd, et täna keegi enam tugeva tuule tõttu järvele ei läheks, sest aerulauaga sõitmine oli muutunud väga ohtlikuks.

Viljandimaa

7. augustil kell 15.34 teatati suitsust metsa ääres Viljandi vallas Vardja külas. Küntud põllu peal põletati oksi. Kuna tuul oli tugev ja esmaseid tulekustutusvahendid puudusid palusid päästjad lõke kustutada.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

7. augustil kell 15.46 said päästjad teate, et Narva-Jõesuus Perjatsi külas Saunakivi teel põleb põld ning kaugelt on näha suitsu. Kohale jõudes asuti esmalt luurele, et teha kindlaks tulekahju täpne ulatus ning alustati kustutustöödega. Kella 19.02ks oli tulekahju kustutatud ning viimased kolded kontrollitud. Kokku põles u 900 m2 põldu ning ümberkaudseid põõsaid.

7. augustil kell 18.48 teavitati häirekeskust, et Jõhvi vallas Pauliku külas on puu kukkunud elektriliinile, mis omakorda kukkus tee lähedale maha. Elektripost oli samuti pikali ning mööda sõita ei saanud. Koheselt teavitati elektrikuid ning kui elekter välja lülitatud, eemaldati puu teelt.

7. augustil kell 19.22 tuli häirekeskusele teade, et Kiviõli linnas Soo haljasalal põleb maja taga diivan. Lõke oli järelevalveta. Päästjate kohale jõudes leiti, et põles vana mööbel ning mõned kapid. Päästjad kustutasid lõkke 19.52ks.

8. augustil kell 00.48 teavitati häirekeskust, et Kohtla-Järvel Endla tänaval põleb garaažide kõrval autorehvi hunnik. Kohale sõitis Kohtla-Järve komando ning kustutas kummihunniku kella 1.06ks.

Lääne-Virumaa

7. augustil kell 13.40 said päästjad teate, et Roela alevikus Sinilille tänaval on suur puu teele kukkunud ning sulgenud ühe sõidusuuna. Kella 13.52ks olid päästjad puu teelt kõrvaldatud.

7. augustil kell 14.45 teavitati häirekeskust, et Vinni vallas Aravuse külas Roela-Anguse teel oli puu teele kukkunud ja veoauto ei pääse mööda. Päästjad sõitsid kohale ja eemaldasid teelt vana kuuse.

7. augustil kell 14.55 teatati häirekeskusele, et Rakveres Võidu tänaval on puu kukkunud valgustuspostile. Kohale jõudes nägid päästjad, et post oli täiesti katki. Päästjad piirasid ala ohutuslindiga ja koristasid puu.

7. augustil kell 15.26 said päästjad infot, et Väike-Maarja vallas Ao külas riivas kombain elektriposti ning kõrgepingeliin tuli lahti. Tagajärjel oli süttinud kõrrepõld. Kuna tuul oli tugev ja tule levimisoht suur, siis reageerisid päästjad suurte jõududega. Kohale tulid Jõgeva, Koeru ja Väike-Maarja komandod. Kui elekter oli välja lülitatud, siis tulekahju ohjeldamisega aitasid ka kohalikud põllumehed, kes piirasid põlengut kopa ja kaevetöödedega. 15.49ks oli sündmus lokaliseeritud. Põles u 2 ha võetud viljapõldu.

7. augustil kell 17.03 sai häirekeskus teate, et Haljala vallas Aaspere külas on suur puu teele langenud ja sulgenud mõlemad sõidusuunad. 17.18 jõudsid päästjad sündmuskohale ning puu eemaldati mootorsaega. 17.30ks oli tee taas puhas.

Lääne päästekeskus

Möödunud ööpäeval reageerisid lääne regiooni päästjad tormikahjude likvideerimisele 82 korral. Enamik väljakutseid oli seotud teedele ja elektriliinidele murdunud puudega. Kõige enam väljakutseid oli Raplamaal, kus päästjad sõitsid välja 28 korral. Lisaks teede vabastamisele aitasid päästjad Kehtna alevikus katuselt lahti kistud antenni kinnitada ning Maidla külas võttis tuule alla telk, mis ca 4 meetri kõrgusele voolukaabli külge lendas ning sinna rippuma jäi. Suurima väljakutse pakkus Raplamaal Lipa-Lipametsa tee puhastamine, kus teele langes korraga terve talvevaru küttepuid. Päästjad eemaldasid kümmekond puud ning vabastasid tee liikluseks. Pärnumaal reageeriti puude eemaldamisel 18 korral, Läänemaal 15 ning Saaremaal kümnel korral. Järvamaal läks päästjate abi vaja kaheksal ning Hiiumaal kolmel korral, et eemaldada teedel või elektriliinidele langenud takistusi.

Torm ei ole aga veel raugenud ning Keskkonnaagentuuri ilmateenistus prognoosib ka tänaseks tugevaid tuuli. 8. augusti hommikupoolikul tugevneb kagu- ja lõunatuul sisemaal puhanguti 15-17, Lääne-Eesti saartel ja rannikul kuni 23 m/s. Autodega liiklejatel palume olla endiselt ettevaatlikud, sest teele võib olla kukkunud puid.

Läänemaa

7. augustil kell 15.21 kiirustasid päästjad Lääne-Nigula valda Männiku külla, kus oli põlema süttinud maastik ja põõsastik. Tugev tuul oli põlengukolded laiali pillutanud ning põleng levinud seetõttu ligi 200 meetri pikkusele alale. Päästjad kustutasid põlengu kella 16.40ks.

7. augustil kell 19.18 teavitati päästjaid maastikupõlengust Lääne-Nigula vallas Pürksi külas. Tormi tõttu oli purunenud elektriliin ning süüdanud liini all olnud oksad. Tulekahju likvideeriti kell 21.14.

Pärnumaa

7. augustil kell 9.37 said päästjad teate, et Pärnus Laial tänaval on veoauto sõitnud elektriliinidesse. Üles tõstetud kastiga veoauto sõitis ehitustöid teostades elektri- ja tänavavalgustuskaablitesse ning õnnetuse tagajärjel tõmmati viltu ka elektripostid. Elektrilevi võttis kaablitest voolu välja ning päästjad vabastasid auto liinide alt. Inimesed vigastada ei saanud.

7. augustil kell 18.08 kutsuti päästjaid appi Pärnu jões ujuvatele inimestele. Kaks inimest olid ujuma läinud ning ei suutnud enam kaldale tagasi ujuda. Kaldalolijad aitasid hätta sattunud kaldale ning kiirabi toimetas ühe kannatanu haiglasse.