Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 8.-9. august 2023

Põhja päästekeskus

Möödunud ööpäeval reageerisid Põhja regiooni päästjad tormikahjude likvideerimisele 46 korral. Enamik väljakutseid oli seotud teedele ja elektriliinidele murdunud puudega. Tallinnas oli sääraseid ohu likvideerimisi 30 ning Harjumaal 16 tükki. Lõviosa tormiga seotud väljakutsetest toimusid 8. augusti päeval enne kella kolme, pärast mida langes väljakutsete arv märgatavalt. Suurima väljakutse pakkus Saku vallas Männiku külas Kroonu teel tee puhastamine, kus tänavavalgustusliinidelt eemaldati lausa viis puud. Kiired päästjad eemaldasid mootorsaagidega puud veidi vähem kui poole tunniga.

Tallinn

8. augustil kell 15.52 teavitati häirekeskust, et Nõmmel Vabaduse puiesteel on toimunud kolme auto kokkupõrge ning üks masin suitseb ja tilgub jahutusvedelikku. Päästjate kohale jõudes reguleeriti liiklust ja kaeti leke absorbendiga. Kiirabi vaatas õnnetuses osalenud üle ning õnneks pääsesid kõik asjaosalised vaid kriimude ja ehmatustega. Ühel masinal olid kosmeetilised vead, kuid kaks ülejäänut said tugevaid kahjustusi. Päästjad aitasid hüdrauliliste vahenditega mõlkis masinate metallosasid painutada, et nad saaksid sündmuskohalt omal jõul ära sõita pärast politsei toimingute lõppu.

8. augustil kell 18.42 teatati häirekeskusele, et Lasnamäel Punasel tänaval on töökoja garaaži uks plahvatusega eest ära lennanud. Samuti oli sees näha tossu, kuid leeki esialgu mitte. Päästjate objektile saabudes oli kuulda plahvatusi. Sündmuskohal viibiv omanik andis teada, et töökojas asus üks propaani ja üks hapniku balloon. Koheselt alustati väliste kustutustöödega ning hiljem siseneti ja põleng lokaliseeriti. Selgus, et põles töökoja laua peal ning juures asuvad elektriseadmed ning aerosoolid. Balloonid asusid põlengust eemal. Plahvatused olid seotud aerosoolidega. Tulekahju tekkepõhjuseks on suure tõenäosusega elektrisüsteemi ülekoormus. Pikendusjuhtmed olid ülekoormatud ning sealt laadisid elektriseadmed ning käsitööriista akud.

Harjumaa

8. augustil kell 14.25 said päästjad väljakutse Suurupi külasse Niinemäe teele, kus helistaja oli näinud koduaknast, et naabri juures tehakse järelevalveta lõket ning kõik kohad on tossu täis. Kuna tuul oli tol hetkel väga tugev, siis oli suur ka oht, et tuli võis väljuda kontrolli alt. Päästjad käisid kohal ning kustutasid järelevalveta lõkke.

8. augustil kell 14.39 teavitati häirekeskust, et Alliku külas Sõeru teel põleb 1,5 x 1,5 m2 suurune prügihunnik. Kohale saabunud Saue vabatahtlikud päästjad kustutasid põleva prügihunniku 1000 liitri veega.

8. augustil kell 15.16 tuli häirekeskusele teade, et Loksal Lasteaia tänaval tuleb viiekorruselise maja 1. korruse korteri aknast paksu musta suitsu. Teataja sõnul oli elanik ise oma korteri põlema pannud. Väljakutsele reageerisid Kehra, Kolga, Loksa ja Muuga komandod. Päästjate saabudes oli trepikoda ja korter paksu musta suitsu täis. Teostati suitsusukeldumist ja läbivaatluse tulemusel põles korteri üks ruum ja puitvaheuks. Ruumis hoiustati riideid. Õues oli isik, kelle kiirabi võttis autosse jälgimisse, kes oli ühtlasi ka korteri elanik. Isik tunnistas politseile, et tema pani korteri põlema. Korteris oli laes suitsuandur, mis päästjate kohale jõudes ei töötanud ja oli laest alla sulanud. Korter sai tugevaid suitsu-, tahma- ning tulekahjustusi.

8. augustil kell 22.04 teavitati häirekeskust, et Maardus Kellamäe tänaval on kuuldud kaht plahvatust. Tegu oli alajaamaga ning kui päästjad kohale jõudsid, nähti, et sees põlevad kaablid. Koheselt teavitati elektrikuid, kes lülitasid põlevas alajaamas voolu välja. Samal ajal andis algne teataja märku, et tema kuuldud plahvatus polnud sama, kus päästjad parasjagu toimetasid. Selgus, et teine alajaam Keemikute tänaval oli samuti saanud kahjustada. Kui esimene põleng oli kustutatud, sõideti otsekohe teisele, kus põles transformaatori isolatsioon. Kui elektrikud olid seal voolu välja lülitanud, kustutati see CO2-kustutiga. Pärast kustutustööde lõppu jäid asjaga edasi tegelema elektrikud.

Lõuna päästekeskus

8. augusti päeval oli Lõuna päästekeskuse päästjatele 18 väljakutset ohu likvideerimiseks, peamiselt sõiduteele või elektriliinidele langenud puude eemaldamiseks.

Tartumaa

8. augustil kell 23.42 teatati häirekeskusele Tartu linnas Narva maanteel näituse platvormide juures tehtavast lõkkest. Päästjad kustutasid ehitise puitosa põlengu.

Kell 15.42 anti teada puu otsas põlevast onnist Tartu vallas Arupää külas. Onn asus maast 2 meetri kõrgusel. Kuna elumaja oli lähedal, alustasid elanikud maja seinte veega jahutamist, onnipõlengut kustutati käsikustutiga. Kohale jõudnud päästjad kustutasid puu ja suure onni põlengu.

Kell 12.41 teatati põlengust kuusheki taga Nõo vallas Keeri külas. Põleng oli alguse saanud kuusehekile langenud kõrgepinge liinist. Päästjad ootasid ära elektrikud ja kustutasid 30 ruutmeetrile levinud põlengu.

Ida päästekeskus

Möödunud ööpäeval reageerisid Ida regiooni päästjad tormikahjude likvideerimisele 11 korral. Enamik väljakutseid oli seotud teedele ja elektriliinidele murdunud puudega. Ida-Virumaal oli sääraseid ohu likvideerimisi 3 ning Lääne-Virumaal 8 tükki. Lõviosa tormiga seotud väljakutsetest toimusid 8. augusti päeval enne kella ühte, pärast mida langes väljakutsete arv märgatavalt.

Ida-Virumaa

8. augustil kell 12.48 sai häirekeskus teate, et Jõhvis Narva maanteel asuvas kaubanduskeskus on rakendunud automaatne tulekahjusignalisatsioonisüsteem. Kohale tulnud päästjad leidsid, et ATS-i rakendumine oli põhjustatud teise korruse kohvikus aset leidnud toidukõrbemisest. Kohviku personal kustutas tule enne päästjate saabumist. Küll aga leiti, et köögis asuv suitsuandur oli polnud töökorras ning ei rakendunud suitsu peale. Esimesena käivitus hoopis kaugemal olev alarm. Päästjad teavitasid asjaosalisi ning soovitasid neil köögi suitsuanduri kiiremas korras ära vahetada.

Lääne-Virumaa

8. augustil kell 8.53 said päästjad teate, et Rakveres Lennuki tänaval tuleb neljakorruselise kortermaja aknast suitsu. Korteri elanik ise oli majast välja tulnud ning ütles, et vana tekk oli läinud põlema. Ta oli teki asetanud vannituppa, tuba oli suitsu täis ning suitsuandur üürgas. Kohale jõudnud päästjad alustasid suitsusukeldumisega ning lokaliseerisid tulekahju 9.04ks. Elanik toimetati kiirabiga kontrolli. Korterit tuulutati ning kohapeal anti võtmed üle sündmuskohale saabunud elaniku õele.

Lääne päästekeskus

Möödunud ööpäeval tegelesid päästjad veel tormikahjude likvideerimisega, eemaldades teele või elektriliinidele langenud puid 25 korral. Pärnumaa päästjad sõitsid välja seitsmel, Raplamaa päästjad kuuel, Saaremaa ning Läänemaa päästjad viiel korral. Järvamaal ja Hiiumaal oli päästjate abi vaja ühel korral.

Pärnumaa

Täna kell 14.30 sai häirekeskus teate, et Võiste alevikus Riia maanteel asuv laohoone on suitsu täis ning ka katuseräästa alt immitseb suitsu välja. Tõenäoliselt oli põlema süttinud maja põranda all olev elektrikaabel. Kohapealne inimene proovis seda ka ise kustutada, kuid vajas siiski päästjate abi, sest tulekahju oli levinud ventilatsiooni kaudu seinakonstruktsioonide vahele. Päästjad likvideerisid tulekahju kell 16.53.

8. augustil kell 17.22 teatati häirekeskusele, et Põhja-Pärnumaa vallas Metskülas on vanas turbaladustamise hoones põlema süttinud turvas. Tõenäoliselt laste mängimise tulemusel süttis umbes ruutmeeter teise korruse põrandapinda, mis suudeti paari pudeli veega küll ise ära kustutada, kuid päästjad avasid veel lisaks konstruktsioone, et tulekahju lõplikult ära kustutada.