Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 6.-9. oktoober 2023

Põhja päästekeskus

Möödunud nädalavahetusel (6.10 kell 08.00 – 9.10 kell 08.00) said Põhja regiooni päästjad 606 tormikahjude likvideerimise väljakutset. Enamik väljakutseid olid seotud teedele ja elektriliinidele murdunud puudega. Tallinnas oli sääraseid ohu likvideerimisi 273 ning Harjumaal 333 tükki. Lõviosa tormiga seotud väljakutsetest toimusid 7. oktoobril, kui väljakutseid laekus 449.

Tallinn

7.10 kell 12.10 sõitsid päästjad Lasnamäele Peterburi teele, kus oli toimunud kahe auto kokkupõrge. Inimesed said omal jõul autodest välja. Lasnamäe päästjad eemaldasid masinatelt akuklemmid süttimisohu likvideerimiseks.

7.10 kell 13.11 teavitati häirekeskust, et Kristiines Mustamäe teel on tormituulte tõttu osa kaubanduskeskuse katusest ära lennanud. Ruberoidi tükid olid lennanud sõidu- ja kõnniteele ning kolm suurt tükki rippusid trolli õhuliinidel. Mustamäe poolne suund oli seetõttu suletud ning liiklus oli häiritud. Kesklinna ja Lilleküla päästjad eemaldasid sõiduteel oleva suure tüki saega ning õhuliinidel olevate tükkidega oli abis ka TLT avariibrigaad enda tõstukautoga. Kella 13.55ks oli tee puhastatud ja liiklusele avatud ning hoone juhtkond jäi edasi tegelema keskuse parandustöödega.

Harjumaa

8.10 kell 04.46 teatati häirekeskusele, et Kose vallas Habaja alevikus Sipasoo teel põleb sõiduauto BMW. Põles sõiduki tagumine osa ning purunenud olid tagumised klaasid. Inimesed viga ei saanud. Teataja oli sõiduki omanik, kes nägi aknast kuma. Omanik proovis ka ise kustutada, ent paraku sai tema kustuti tühjaks. Kose päästjad kustutasid sõiduki kella 05.24ks.

8.10 kell 19.02 said päästjad infot, et Saue linnas Kadakamarja tänaval teevad noored metsatukas lõket ning lõkke juurest on kosta pauke. Saku vabatahtlikud päästjad jõudsid kohale kell 19.17 ning kustutasid ca nelja ruutmeetrise lõkke kella 19.48ks.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Jõgevamaale tormikahjudega seoses 17 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

7. oktoobril kell 3.41 käisid päästjad Põltsamaa vallas Pikknurme külas sõiduautoga juhtunud liiklusavariil, kus tõmbasid katusele veerenud auto ratastele ning kõrvaldasid süttimisohu. Neli autos olnud inimest olid ise välja saanud ja tõsisemalt viga ei saanud. Nad said vihmase ilma eest päästeautos sooja ning abi koju jõudmiseks.

8. oktoobril kella 2.10 ajal põles Mustvee vallas Kalmakülas kõrgepingeliini alune pinnas. Elektrikud lülitasid voolu välja ja põleng sumbus ise.

Põlvamaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Põlvamaale tormikahjudega seoses 37 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

7. oktoobril kell 13.41 teatati häirekeskusele, et Põlva vallas Kadaja külas kukkusid kaks murdunud mändi sõitva sõiduauto kapoti peale. Päästjad aitasid puud autolt eemaldada, tee liikluseks vabastada ning auto puksiirile saada.

8. oktoobril kell 6.15 teatati, et Mooste alevikus Lasteaia tn süttis katlamajas elektririkke tagajärjel seiskunud tigutransportööri tõttu mahutis hakkepuit. Päästjad avasid mahuti, eemaldasid osa hakkepuidust ning kastsid suitseva koha veega üle.

Tartumaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Tartumaale tormikahjudega seoses 58 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

8. oktoobril kell 20.32 andis automaatne tulekahjusignalisatsioon märku tulekahjuohust Tartus Pepleri tn asuvas ühiselamus. Päästjad selgitasid, et alarmi käivitas hooletus toidu tegemisel, mille tõttu söök kõrbema läks. Ruumid tuulutati.

9.oktoobril kell 6.39 teatati, et Tartus Rannakajaka tn on suurekasvuline koer Emajõe kaldamudasse kinni jäänud. Päästjad aitasid looma mudast välja ja andsid ta üle varjupaiga töötajatele.

Valgamaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Valgamaale tormikahjudega seoses 38 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

Viljandimaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Viljandimaale tormikahjudega seoses 41 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

7. oktoobril kell 9.20 teatas 63-aastane mees häirekeskusele, et kukkus kraavi ja ei saa enam sealt välja. Päästjad aitasid mehe kraavist välja ja viisid koju.

9. oktoobril kell 4.21 teatati, et Viljandis Oiu külas suitseb auto ning näha on ka leeke. Päästjate saabumise ajaks oli salongi esiosa tules kahjustusi saanud, kuid põleng enamuses sumbunud. Päästjad eemaldasid akujuhtmed ja kontrollisid termokaameraga tuleohutust.

Võrumaa

Laupäevast kuni täna varahommikuni said päästjad Võrumaale tormikahjudega seoses 42 väljakutset. Väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele kukkunud puudega.

8. oktoobril kell 14.16 suitses Rõuge vallas Tiitsa küals 14.29 suises Püssa külas purunenud elektriliini alune pinnas. Juhtunust teavitati elektrikke, kes voolu välja lülitasid, mille järel tuleoht taandus.

Ida päästekeskus

Tormisel nädalavahetusel oli Ida päästekeskuse päästjatel kokku 327 väljakutset ohu likvideerimiseks peamiselt teedele ja elektriliinidele langenud puude eemaldamiseks. Mitmel juhul oli puu kukkunud sõiduautode peale, mõnedel juhtudel oli puu või tugevad tuuled lõhkunud elumaju ning mõnel juhul oli maha kukkunud puu takistanud majast väljumist. Päästetöödel olid kutselistele abiks Võsu, Kadrina, Aasukalda, Roela, Purtse, Mäetaguse ja Jaama vabatahtlikud päästjad.

Ida-Virumaa

9. oktoobril kell 5.47 teatati Narva linnas Kreenholmi tänava lasteaiast, et maja juures ripub liinidel ohtlikult suur puuoks. Päästjad likvideerisid ohu.

Kell 5.39 helistati häirekeskusesse ja teatati Jõhvi linnas Lennuki tänaval põlevast kõrvalhoonest. Maja seinast tuli suitsu. Kohapeal selgus, et sauna kamina taga oli läinud sein põlema. Päästjad avasid seina ja kustutasid põlengu.

8. oktoobril oli Ida -Virumaal päästjatele kokku 60 väljakutset ohu likvideerimiseks. Enim väljakutseid oli Narva-Jõesuusse (13 väljakutset), Narva (13) linna ja Toila (9) valda.

8. oktoobril kell 9.39 tuli väljakutse Sillamäe linna Ranna tänava kortermajja, kus ühes korteris tunti gaasi lõhna. Gaasileket ei avastatud, kuid korteris oli puudulik ventilatsioon ning ei olnud ei vingugaasi- ega suitsuandurit.

Kell 00.23 sõitsid päästjad Narva linnas A.Puškini tänavale, kus kustutasid leegiga põleva prügikasti.

7. oktoobril oli Ida -Virumaal päästjatele kokku 152 väljakutset ohu likvideerimiseks. Enim väljakutseid oli Narva-Jõesuu piirkonda (33 väljakutset), Narva (30), Kohtla-Järvele (23), Sillamäele (19) linna, Toila (17) ja Alutaguse (14) valda.

7. oktoobril kell 20.07 teati Sillamäe linnas Rohelisel tänaval tormiga osaliselt lahti tulnud kortermaja katusest. Päästjad piirasid maja ümber ala ohutulindiga ja andsid korteriühistu juhile suunised ohutuse tagamiseks.

Kell 20.00 kukkus Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Vahtra tänaval suur puu vastu maja ja lõhkus ära ühe korterite aknad. Inimesi korteris ei viibinud ja keegi viga ei saanud. Päästjad puud eemaldada ei saanud, sest suur puu oli liiga ohtlik. Sündmusega jäid edasi tegelema politsei ja majaelanikud.

Kell 18.11 kutsuti päästjad Sillamäe linnas Viru puiesteele, kus maja katuseluuk oli tormiga lahti tulnud ja võis alla kukkuda. Päästjad kinnitasid luugi tagasi.

Kell 18.06 tuli teade Sillamäe linnas Kajaka tänaval vastu kortermaja kukkunud puust. Päästjad eemaldasid vastu rõdu kukkunud puu.

Kell 17.20 teatati Narva-Jõesuu linnas Nurme tänaval elektriliinidele kukkunud puust ning teataja sõnul on tema kodus tunda plastmassi sulamise lõhna. Kohale kutsuti elektrikud. Sündmuskohale sõitnud päästjate auto jäi kohapeal maha langenud elektriliini tõttu lõksu. Kui elekter oli väljas, kontrollisid päästjad elumaju, põlenguohtu ei olnud. Maha langenud puu eemaldati. (Lisatud foto)

Kell 17.11 kutsuti päästjad Alutaguse valda Kurtna külla, et aidata välja tõmmata mutta kinni jäänud kiirabiauto.

Kell 16.35 sõitis Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Tammiku tänaval teele kukkunud puule otsa sõiduauto. Päästjad likvideerisid süttimisohu ning puhastasid ja vabastasid tee.

Kell 15.38 tuli Narva linnas Tüve tänaval teele kukkunud puu eemaldamisel olnud meeskonnal minna samas piirkonnas appi perele, kus üks pereliige vajas elustamist ning kiirabi ei olnud veel vabanenud. Päästjad elustasid kannatanut ja andsid siis üle kohale jõudnud kiirabile.

Kell 15.05 vajati päästjate abi Jõhvi linnas, kus eakas inimene oli vannis kukkunud. Päästjad aitasid inimese vannist välja tõsta.

6. oktoobril kell 18.02 teatati põlevast traktorist Toila vallas Peeri külas Tallinn-Narva maanteel Kukruse aheraine mäe juures. Traktor põles leegiga, inimesed olid väljas ja oli oht plahvatuseks, sest kütusepaak oli täis. Kustutustöödeks suleti maanteel liiklus. Põleng kustutati kella 18.48ks. Sõidutee puhastati ja liiklus maanteel avati. 

Kell 17.47 kutsuti päästjad Alutaguse valda Sõrumäe külla, kus kitsele otsa sõitnud mikrobuss oli sõitnud teelt välja, maandus katusele ja sõidukist lekkis kütust. Juht sai masinast ise välja. Päästjad eemaldasid süttimisohu ja kogusid kokku paagist välja voolaga kütuse.

Kell 13.22 sõitsid päästjad Kohtla-Järve linna Järve linnaossa Outokumpu tänavale, kus põllu peal kustutati 4 ruutmeetril põlenud heinahunnik.

Kell 10.27 tuli päästjatele väljakutse Kohtla-Järve linna Ahtme linnaossa Ridaküla tänava lasteaeda, kus rakendus tööle ATS ja tunda oli suitsu lõhna. Töötajad ja lapsed evakueeriti majast. Päästjad tundsid kohapeal kõrbemise lõhna ja kogu kahekorruseline hoone kontrolliti üle. Tegu oli siiski toidukõrbemisega ja ohtu ei olnud.

Lääne-Virumaa

8. oktoobril oli Lääne-Virumaal päästjatele kokku 45 väljakutset ohu likvideerimiseks. Enim väljakutseid oli Haljala (19 väljakutset), Viru-Nigula (8) ja Kadrina (7) valda.

7. oktoobril oli Lääne-Virumaal päästjatele kokku 70 väljakutset ohu likvideerimiseks. Enim väljakutseid oli samuti Haljala (23 väljakutset), Viru-Nigula (18) ja Kadrina (10) valda.

6. oktoobril kell 17.15 tuli päästjatele väljakutse Tapa valda Tamsalu linna Piiri tänava kortermajja, kus teataja sõnul tuli elektrijuhtmestikust suitsu. Elanikel paluti korterist väljuda. Kohapeal siiski põlenguohtu ei olnud. Harukarbis suitsema läinud juhtmetes olnud põleng kustus ise ära peale elektri välja lülitamist. Elanikel paluti kutsuda elektrik enne elektri sisselülitamist.

Ida-Eesti pommigrupp

Eelmise nädala jooksul oli pommigrupil 6 lahingumoona sündmust, mille käigus tehti kahjutuks 28 lõhkekeha.


Lääne päästekeskus

Reede õhtul alanud tormi tõttu oli Lääne regiooni päästjatel väljasõite kokku 474. Kõige rohkem väljasõite oli Pärnumaal (132) ning Läänemaal (128). Saaremaal reageeriti tuulest tingitud ohtude likvideerimisele 85 ja Hiiumaal 46 korral. Raplamaal käisid päästjad ohte likvideerimas 48 ning Järvamaal 35 korral. Inimesed tormituulte tõttu kannatada ei saanud, küll aga on Lääne regioonis hetkel veel elektrita 2587 tarbijat, neist Hiiumaal 942. Kõikide katkestuste likvideerimisega tegeletakse, kuid juhul kui kodus olemine elektrikatkestuse korral osutub ohtlikuks või ei saada iseseisvalt hakkama, tuleks minna lähedaste juurde või paluda abi kohalikult omavalitsuselt.

Hiiumaa

7. oktoobril kell 14.50 teatati häirekeskusele, et Harju külas tehakse suure tuulega hoovi peal lõket, milles põletatakse pilliroogu. Tuul oli majade poole. Päästjad kustutasid lõkke koheselt. Lõket tohib teha vaid vaikse tuulega ning ka seejuures jälgida tuule suunda, et tule tegemisel ei lendaks sädemed hoonetele, metsale, või muule põlevmaterjalile.

Pärnumaa

8. oktoobril kell 15.39 teatati Häirekeskusele, et Pärnus Rohu tänaval põleb kolm autovrakki. Päästjate saabudes põlesid sõidukid lausleegis, ohus oli ka neljas ning põleng ohustas läheduses asuvat naabermaja. Must suits oli kandunud kogu Oja tänavale. Päästjad kustutasid sõidukid kella 17.05ks. Esialgsel hinnangul võis sõidukite süttimine olla kuritahtlik.

8. oktoobril kell 20.55 teatati häirekeskusele, et Tori vallas Suigu külas põleb vana kombainikuur. Väga suures puidust angaaris ladustati erinevaid esemeid, sealhulgas rehve ja väetist, kuid tuli nendeni ei ulatunud. Pealtnägijate ütluse kohaselt oli nähtud lapsi varasemalt seal hoones lõket tegemas, millest tõenäoliselt tulekahju ka alguse sai. Ligi tuhande ruutmeetri suuruse hoone põlengu likvideerisid päästjad kella 22.22ks. Sündmusele reageerisid Pärnu, Pärnu-Jaagupi ja Vändra kutselised ning Are vabatahtlikud päästjad.

Saaremaa

7. oktoobril kell 20.12 teatasid kaks tuule tõttu merele tormivangi jäänud meest Häirekeskusele, et vajavad abi. Välta külas merel olnud kaks kummipaatidega kalameest ei saanud enam tugeva vastutuule tõttu sadamasse tagasi ning tuul kandis nad Pitkalaiu peale roostikku. Päästjad toimetasid nad koos varustusega turvaliselt sadamasse. Päästjad hoiatavad, et enne merele minekut tuleb kindlasti tutvuda ilmaprognoosiga ning tormiga merele minek paneb ohtu inimesi endid, kui ka neile appi minevad inimesed.