Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 25. – 26. aprill

24. aprilli seisuga on üle Eesti olnud 586 metsa- ja maastikupõlengut. 396 neist on olnud kulupõlengud. Päästeamet tuletab meelde, et kulu põletamine on Eestis aastaringselt keelatud!

Soojad ilmad on muutnud maapinna äärmiselt kuivaks ja tuleoht üle Eesti on väga suur. Tuleohtlikust ajast tingituna jätkab Päästeamet ka sel nädalavahetusel lõkkepatrullidega. Lõkkepatrullide eesmärk on nõustada inimesi, kuidas tuleohtlikul ajal ohutult lõket teha ja grillida, et seeläbi võimalikke õnnetusi vältida. Kõik lõkkepatrullide käigus tuvastatud tõsisemad rikkumised fikseeritakse ja Päästeametil on hiljem õigus alustada vastavat menetlust. Vaata ilmateenistuse tuleohukaarti http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/tuleohukaart/.

Päästeamet kogub Põhja ja Lääne regiooni sadamates aegunud merenduses kasutatavaid signaalrakette, säratulesid ja suitsusignaale. Aegunud pürotehnika võib käituda ettearvamatult ja olla seetõttu ohtlik ning need tuleb üle anda oma ala ekspertidele, kes need ohutult hävitavad.

Kogumised toimuvad:

27.04

Pirita Sadamas kell 09:00-12:00; 14:00-16:00

Leppneeme Sadamas 09:00-12:00

Vanasadamas 12:30-13:30

Lohusalu Sadamas 15:00-16:00

Pärnu Jahtklubis 09:00-13:00

1.05 Pirital Kalevi Jahtklubi sadamas 09:00-13:00

4.05 Pirital Kalevi Jahtklubi sadamas 12:00-15:00

27.04 Pärnu jahtklubi sadamates.

Põhja päästekeskus

Möödunud ööpäeva jooksul registreeriti Tallinnas ja Harjumaal 7 väljakutset maastikupõlengutele.

Põhja-Eesti pommigrupp

25. aprillil tehti kahjutuks Harju maakonnast Lääne-Harju vallast Paldiski linnast Majaka tee 49 juurest leitud 130 mm mürsk.

Lõuna päästekeskus

Tartumaa

25. aprillil kell 13.59 teatati, et Elva vallas Annikoru külas Konguta lasteaed-põhikooli hoones põleb elektrikilp. Tulekahju puhkemise ajal koolis lapsi ei olnud. Evakueerida tuli lapsed hoone lasteaia osast, millega personal hästi hakkama sai. Suitsusukeldumise varustuses ruumidesse sisenenud päästjad kustutasid õppehoone ja võimla vahelises koridoris süttinud elektrikilbi pulberkustutitega. Päästetöö juht kiidab lasteaia personali kiire ja otsustava tegutsemise eest lasteaialaste evakueerimisel.

25. aprillil kella 15.56 ajal põles Tartu vallas Tila külas alajaama sisu. Elektrikud lülitasid voolu välja, mille järel päästjad said alajaama kustutada.

25. aprillil kella 16.01 ajal süttis Tartus Anne tänaval kortermaja rõdu käsipuu ja vahesein. Elanik kustutas põlengu enne päästjaid, kes põlengukoha igaks juhuks täiendavalt veega üle kastsid. Menetlusinspektori esialgsel hinnangul põhjustas tulekahju rõduvarjuks oleva äärise klaasist läbi paistnud ja kergesti süttivat materjali kuumutanud päike.

25. aprillil kell 19.30 teatati häirekeskusele elumaja tulekahjust Tartu maakonnas Kastre vallas Lange külas. Päästjate saabudes põles maja (8x10 m) katus lahtise leegiga. Päästjad summutasid leegid ning avasid tulekolletele ligipääsuks maja seinu. Põleng kustutati lõplikult kella 21.24ks. Hoone katus hävis, seinad jäid püsti. Selgus, et leivateo ajal oli süttinud elektriline leivaahi, mille tagant järsku leegid üles tõusid. Elanik püüdis ämbriga vett loopides põlengut alguses ise kustutada, kuid see ei läinud korda. Õnneks sai ta ise majast tervelt välja. Tulekahju tõenäoliseks põhjuseks oli elektrilise leivaahju rike.

Päästjad soovitavad võimalusel üle kümne aasta vanused elektriseadmed välja vahetada. Samuti tuleb seadmeid ohutuse tagamiseks aeg ajalt tolmust ja muust kergesti süttivast mustusest puhastada. Kindlasti tasub kodus käepärast hoida pulberkustutit, millega algjärgus tulekahju on lihtsam kustutada. Pulberkustutiga on ohutum kustutada ka elektriseadmeid.

Valgamaa

25. aprillil kella 14.59 süttis Otepää vallas Päidla külas lõkkest lennanud sädemest vana aida laastukatus. Päästjad kustutasid suitseva katuseharja enne tulekahju suuremat levikut.

Viljandimaa

25. aprillil kell 19.29 teatati, et Mulgi vallas Päidre külas lukustus pooleteise aastane laps autosse. Võtmed olid jäänud auto sisse. Päästjad aitasid ukse painutamise ja traadi abil võtmed autost kätte saada seekord ilma klaasi lõhkumata. Ema pääses lapse juurde ja olukord lahenes õnnelikult.

Võrumaa

25. aprillil kella 11.09 ajal süttis Antsla vallas Tsooru külas hooletust lõkkes prahipõletamisest 200 ruutmeetrit kulu, mis Tsooru vabatahtlike abiga kustutati.

25. aprillil kell 14.34 said päästjad teate kulupõlengust Setomaa vallas Treski külas. Metsa all pooleteisele hektarile levinud tulekahju kustutamine võttis päästjatel aega üle kolme tunni. Võrumaa operatiivkorrapidaja Illar Mikson tänab kustutustöödel suureks abiks olnud Orava vabatahtliku päästekomando päästjaid.

25. aprillil kell 17.47 teatati, et Antsla vallas Urvaste külas on elumajas suits. Kohale saabunud päästjad leidsid ruumidest liikumispuudega 88aastase vanamemme, kes välja toodi ja tervise kontrollimiseks üle kiirabile anti. Selgus, et köögis kõrbesid pannil kartulid. Ruumidest puudus kahjuks suitsuandur. Veel selgus, et häirekeskusesse helistas vanamemm ise, kuid ei osanud oma aadressi ütelda. Häirekeskus suutis memme asukoha õnneks siiski tuvastada, päästjad leidsid õige koha üles ning suurem õnnetus hoiti ära. Päästjad kirjutasid vanamemmele edaspidiseks tema kodu aadressi paberile. Päästjad juhivad tähelepanu, et kriitilises olukorras võib hirmunud inimesel ununeda nii hädaabinumber kui koduaadress. See on kasulik endale enne üles kirjutada ja nähtavale kohale panna. Eriti palume seda nõuannet järgida eakatel inimestel või aidata neil seda teha lähedastel. Ka lapsevanematel tasub oma lastele kodu aadressi aeg ajalt meelde tuletada ja vajadusel õpetada neid abi kohale juhatama.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

25. aprillil kell 18.22 teatati tulekahjust Toila vallas Konju külas, kus põles mahajäetud turbaväli 6 ha ulatuses, millest on kustutatud 0,5 ha. Kustutustööd jätkuvad.

Ida-eesti pommigrupp

25. aprillil tehti kahjutuks Ida-Viru maakonnast Narva-Jõesuu linnast Sirgala külast leitud 66 82 mm miinipildujamiini ja 9 mürsku ning Lüganuse vallast Erra alevikust leitud 88 mm mürsk.

Lääne päästekeskus

Läänemaa

25. aprillil kell 18.29 teatati häirekeskusele tulekahjust Lääne-Nigula vallas Nõva külas. Nõva kiriku taga asuv tööriistakuur põles lausleegiga ning süttinud oli ka ümbritsev maastik ning puud. Nõva päästekomando kustutas 4 x 4 m mõõtmetega kuuri ning maastiku kell 19.05.

Raplamaa

25. aprillil kell 15.40 teatati häirekeskusele maastikutulekahjust Kehtna vallas Saarepõllu külas. Teadmata asjaolude tõttu alanud kulupõleng levis 2400 ruutmeetrile ning ohustas lähedalasuvat metsa. Kohal viibinud inimesed tegelesid kustutamisega kuni päästjate saabumiseni. Päästjad likvideerisid tulekahju kell 16.41.

Pärnumaa

25. aprillil kell 22.19 teatati häirekeskusele tulekahjust Põhja-Pärnumaa vallas Tootsi alevikus. Teataja sõnul tuli korrusmaja kolmanda korruse korteri aknast heledat suitsu ning töötas tulekahjualarm. Päästjate saabudes põles korteris elutuba. Suitsusukelduslüli sisenes korterisse, tõi sealt välja kannatanu ning andis kiirabile üle. Päästjad likvideerisid tulekahju kell 23.11. Tulekahju tekkepõhjuse selgitab välja menetlus.

Saaremaa

25. aprillil kell 17.50 teatati häirekeskusele tulekahjust Saaremaa vallas Nasva alevikus. Päästjad tuvastasid saabudes, et inimene oli küdeva pliidi peal kuivatanud küttepuid ning need süttisid põlema. Päästjad likvideerisid tulekahju ning tegid inimesele selgitustööd.

Lääne-Eesti pommigrupp

25. aprillil hävitati Saarde vallast Tali külast leitud 50 mm miinipildujamiin.