Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 3.-6. november 2023

Põhja päästekeskus

Tallinn

3.11 kell 13.28 teavitati häirekeskust, et Lasnamäel Arbu tänaval on üheksakorruselise kortermaja trepikojas tunda kõrbemise lõhna. Väljakutsele reageerisid Lasnamäe ja Kesklinna päästjad. Kohale jõudnud päästjad leidsid, et 5. korrusel oldi trepikojas paberit põletatud. Isehakanud lõkkemeistreid seal juures ei olnud. Päästjad tuulutasid trepikoja.

3.11 kell 20.55 sõitsid päästjad Haaberstisse Õismäe teele, kust oli tulnud teade suitsu lõhnast üheksakordse kortermaja trepikojas. Kuna teataja ei osanud öelda, millisest korterist või korruselt lõhn tuleb, siis kontrollisid päästjad üle terve kortermaja. Kõrbemise allikas leitigi ühest korterist, mille ust päästjate koputamisele ei avatud. Korterisse siseneti tõmberedeliga läbi avatud köögiakna. Köögis nähti kraanikausis põlenud töökinnast. Korteris olnud mees äratati sügavast unest üles ning selgus, et elanik oli kogemata jätnud kinda elektripliidile, mis oli läinud põlema. Seepeale oli ta kinda kraanikausis kustutanud, kuid suits oli siiski jõudnud levida trepikotta. Seepeale kutsutigi kohale päästjad.

5.11 kell 01.51 tõttasid päästjad Põhja-Tallinnasse Randla tänavale, kust oli tulnud teade, et majutusasutuse 3. korrus on suitsu täis. Suitsust teavitas maja valvur. Esimesena olid kohal Kopli päästjad kell 01.55, kes avastasid ühes ruumis toidukõrbemise. Ruumid tuulutati ja kella 02.19ks olid päästjad sündmuselt vabad.

5.11 kell 11.11 tuli häirekeskusele teade Mustamäelt Akadeemia teelt, kus viiekorruselise maja ühes korteris oli prügikast põlema läinud. Nõmme päästjad olid kohal kell 11.15. Päästjad leidsid korterist põlenud prügikasti, mida elanik oli proovinud kraaniveega kustutada. Kui see ei õnnestunud, viis elanik prügikasti rõdule ja kutsus päästjad. Nemad kustutasid prügikasti lõplikult, tuulutasid korteri ning trepikoja ülerõhuventilaatoriga. Kiirabi viis elaniku igaks juhuks tervisliku seisundi hindamiseks haiglasse. Korteris oli küll õigesti paigaldatud suitsuandur, kuid see ei olnud tööle rakendunud. Tulekahju esialgne tekkepõhjus oli prügikasti visatud viiruk, mida ei kustutatud lõplikult enne utiliseerimist.

Harjumaa

4.11 kell 17.50 teatati häirekeskusele, et Maardus Hundioa teel põletatakse krundil suure tuulega kuuseoksi. Lõkkest teatas naaber, kes kartis, et kõva tuulega võib suurte leekidega lõke süütada kõrval olevad puitmajad. Muuga päästjad olid kohal kell 17.56 ning kustutasid lõkke veega. Lõkke tegijale selgitati korrektseid tuleohutusnõudeid.

5.11 kell 18.16 sõitsid Assaku päästjad Kiili alevisse Paju tänavale, kus eramaja katlamaja oli täis paksu musta suitsu. Elanikud oli käsikustutitega asunud tulekahju kustutama ning kell 18.25 olid kohal ka Assaku päästjad. Katel oli ülekütmise tõttu ülekuumenenud ning osaliselt süütanud puitgraanulid. Päästjad tuulutasid katlaruumi ning keelasid elanikel katelt kasutada, enne kui see on tehniku poolt üle kontrollitud.

5.11 kell 22.13 teavitati häirekeskust, et Rae vallas Pildikülas Kaevu teel on toimunud liiklusõnnetus veo- ja sõiduauto vahel. Õnnetuse tagajärjel olid mõlemad masinad kraavis ning väiksem veoauto oli osaliselt sõiduauto peal. Sõiduautosse oli jäänud üks inimene. Päästjad asusid hüdrauliliste vahenditega autot kannatanu ümbert lahti lõikama. Lisaks proovisid päästjad masinat ka vintsiga alt ära tõmmata. Lõpuks saadigi autos olnud inimene kätte ja anti üle meedikutele, kes viisid kannatanu PERHi kontrolli. Kella 23.40ks oli sündmus politseile üle antud ja pääste jõud olid vabad.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

5. novembril kell 21.21 sõitsid päästjad Alutaguse valda Vasavere külla tervisespordikeskuse juurde, kus põles ekskavaator lahtise leegiga. Põleng likvideeriti kella 22.47ks. Sündmusega jäi edasi tegelema politsei.

Kell 20.10 tuli teade Narva linnas V.Gerassimovi tänaval vastu puud sõitnud autost, mis suitses. Päästjad likvideerisid süttimisohu ja katsid teele valgunud õli absorbendiga.

Kell 17.03 helistati häirekeskusesse ja teatati töötavast vingugaasiandurist Lüganuse vallas Purtse külas Hiie teel. Teataja ei olnud nõus ruumidest välja minema ja soovis kohale päästjaid, kes veenduksid, et viga on anduris. Päästjad tuvastasid mõõteseadmega korteris vingugaasi, mis oli tekkinud liiga vara suletud siibrist. Ruumid tuulutati ja tehti selgitustööd.

Kell 9.31 teatati häirekeskusesse, et Narva linnas Tallinna maantee kortermajas kuuldakse vastu seina kopsimist. Päästjad tuvastasid, et teataja naaberkorteri uks oli lukustatud ja toast kostusid appihüüded. Päästjad sisenesid korterisse akna kaudu ning aitasid mitu päeva maas lamanud eaka naise kiirabi autosse viia.

4. novembril kell 21.00 märkas politseipatrull Kohtla-Järve linna Ahtme linnaosas Ahtme maanteel kortermaja aknast sädemeid. Ohtu siiski ei olnud, sest korteri remondi käigus teostati ketaslõikuriga metalli lõikamist, millest oli aknast näha sädemeid.

Kell 16.41 tuli häirekeskusesse teade suitsevast suurest silohunnikust Toila vallas Täkumetsa külas. Päästjad leidsid kaks tulekollet. Kohapeal aitasid töötajad traktoriga silohunnikut laiali vedada ja päästjad kustutasid. Kell 22.24 kustutustööd lõpetati. Järgmisel päeval jätkusid koos kohapealsete traktoritega kustutustööd. Põleng likvideeriti kella 14.00ks.

Kell 9.10 anti teada tugevast gaasi lõhnast Sillamäe linnas Rohelise tänava maja ees. Leke tuvastati hübriidautol. Omanikul soovitati viia auto hooldusesse.

3. novembril kell 17.37 käisid päästjad Narva-Jõesuu linna Sinimäe alevikus tiigi juures kustutamas väikest järelevalveta lõket.

Kell 10.07 käisid päästjad Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Metsapargi tänaval aitamas eakat meest, kes oli kodus ukse juures kukkunud ja ei saanud püsti, et ust avada. Päästjad avasid ukse ja transportisid mehe kiirabi autosse.

Lääne-Virumaa

5. novembril kell 15.31 tuli teade suitsust katlaruumis Tapa vallas Tamsalu linnas Põllu tänava eramajas. Teataja sõnul ajas ahi suitsu sisse ja eluruumides suitsu ei olnud. Päästjad kontrollisid ruumid üle, aidati ruume tuulutada ja viidi läbi kodunõustamine.

Kell 12.57 teatati eaka naise korterist tulevast vinguhaisust Tapa vallas Moe külas. Koputamise peale keegi ust ei avanud. Kohale sõitnud päästjad märkasid 2. korruse aknast tulevat suitsu. Suits oli tekkinud kütmise tagajärjel. Korteris oli vingugaasiandur, mis ei olnud tööle rakendunud, kuna oli aegunud. Päästjad tegid selgitustööd õigete kütmisvõtete teemal ja soovitasid andurit vahetada. Eakas korterielanik viidi tervisekontrolliks haiglasse.

Kell 8.06 märkas teataja Rakvere linnas Laial tänaval raamatukogu juures kõnniteel lapsi tulega mängimas. Päästjad kustutasid tee ääres põlenud prügihunniku.

4. novembril kell 11.07 käisid Võsu vabatahtlikud päästjad Haljala vallas Altja külas eemaldamas teele kukkunud suurt kuuske.

3. novembril kell 15.58 said päästjad teate, et Tapa vallas Uudekülas on mees teinud pliidi alla tule, kuid unustas siibri lahti. Teataja sõnul oli tuba tossu täis ja raske oli hingata. Kohale saabunud päästjad avasid siibri ja tuulutasid tube. Üle kontrolliti ka teised korterid. Keegi arstiabi ei vajanud.

Ida-Eeesti pommigrupp

Eelmise nädala jooksul oli pommigrupil 5 väljakutset, neist neli lahingumoonale ja üks pürotehnika plahvatusele. Sündmuste käigus tehti kahjutuks 10 lõhkekeha.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

Ülekoormatud pikendusjuhe põhjustas tulekahjuohu.
4. novembril kell 16.52 teatati tulekahjuohust, mille põhjustas Jõgeval Aia tn korteris suitsema hakanud elektripistik. Päästjad selgitasid, et ülekoormusest oli sulama hakanud pikendusjuhtme pistik, kuhu oli ühendatud korraga mitu suurt voolutarbijat. Tuleoht kõrvaldati ja elanikele selgitati, et ühe pikendusjuhtme külge mitme tugeva voolutarbija ühendamine põhjustab tulekahjuohu, sest juhtmed kuumenevad, sulavad, lähevad lühisesse ning süttivad põlema. Sulanud pikendusjuhtme külge oli ühendatud elektripliit, nõudepesumasin ja külmkapp.

Tartumaa

Hooletusest tuletöödel süttis Loomemajanduskeskuse sein.
5. novembril kell 11.03 sai Häirekeskus teate tulekahjust Loomemajanduskeskuse hoone tulekahjust. Kohapeal selgus, et hoone rõdul oli tuletöödest süttinud seina puidust konstruktsioon.
Veerenni paigaldamisel tehti ketaslõikuriga freesimistöid. Sellega töötanud meesterahvas avastas tulekahju ja alustas kustutamisega väljast. Hoonesse levinud suits käivitas tulekahju signalisatsioonisüsteemi ning G4S turvatöötaja reageeris sündmusele. Turvatöötaja teavitas sündmusest Häirekeskust, mille peale päästjad reageerisid. Kustutustööde käigus avastati, et seinale soone sisse lõikamisel sattus säde pehkinud puitkonstruktsioonile ja süütas selle. Tulekahju täpsemad asjaolud selgitab välja edasine menetlus.

Tänu tuletöid teostanud meesterahva ja G4S-i turvatöötaja poolt õigeaegsele reageerimisele ning päästetööde juhi õigete otsustele, päästemeeskonna professionaalsele tegevusele sai ära hoitud tulekahju levik ja suuremad kahjud.

5. novembril kell 19.27 teatati, et Tartus Jaama tn tuleb kortermaja korterist suitsu. Päästjad selgitasid, et mikrolaineahjus oli kõrbema läinud toit. Tulekahjuoht kõrvaldati, kahe korteris olnud inimese tervist kontrollis kiirabi. Kahjuks ei leidnud päästjad korterist kohustuslikku suitsuandurit. Euroopa tuleohutuse nädalal 13.-17. novembrini kontrollivad päästeameti inspektorid ja päästjad eluruumides suitsu- ja vingugaasiandureid, et need oleks olemas ja töökorras. Töökorras suitsuanduri puudumise eest määratakse lühimenetlusega 40 eurone trahv, mille eesmärk on inimestele anduri olulisust meelde tuletada ja elu ning vara päästa aitavat seadet kasutama motiveerida.

Valgamaa

4. novembril kell 18.44 käisid päästjad Valga vallas Õruste külas eemaldamas teelt murdunud puud.

6. novembril kell 9.18 teatati, et Valgas Kungla tn põlevad kuurid, milles küttepuud. Süttinud oli hoone mõõtmetega 4x20 meetrit. Kuuridest süttisid kaks lähedal asuvat elumaja, millest üks mahajäetud, aga teises elanikud. Mõlemad majad said tulekahjustusi ja nende kustutamiseks avasid päästjad konstruktsioone. Kustutustööde käigus leiti kuurist gaasiballoon, mida jahutati, et kõrvaldada lõhkemisoht. Tule levikule pandi piir kell 10.30. Kustutustööd praegu veel käivad.

Viljandimaa

4. novembril kell 14.01 käisid päästjad Põhja-Sakala vallas Jaska külas; kell 15.00 Mulgi vallas Lilli külas ja kell 15.06 Mulgi vallas Parika külas eemaldamas teedelt murdunud puid.

Võrumaa

4. novembril kell 5.05 käisid päästjad Rõuge vallas Taudsa külas eemaldamas teelt kahte murdunud puud.

5. novembril kella 8.06 ajal kutsuti päästjad Võru valda Kasaritsa külla kustutama paar päeva varem põlenud maja, kus hukkus mees. Seina seest konstruktsioonidest leiti paar tulekollet, mis kustutati.

Lääne päästekeskus

Hiiumaa

3. novembril kella 14 ajal eemaldasid päästjad Emmaste-Kurisu küla teele kukkunud puu, mis oli sulgenud mõlemad sõidusuunad. Vahtrepa külas murdis tuul puu, mis omakorda murdis pooleks kaks elektriposti. Päästjad saagisid puu ning märgistasid maha langenud elektrikaabli ohutuslintidega.

Järvamaa

3. novembril kell 23.28 sai häirekeskus teate, et Kehtna vallas Lokuta külas asuvas elamus on Nublu andur häiresse läinud, kuid omanikuga kontakti saada ei õnnestunud. Päästjad sisenesid lukustatud majja akna kaudu ning tuvastasid, et siiber oli liiga vara suletud ning seetõttu tuba suitsu täis valgunud ja käivitanud suitsuanduri. Tagatoas maganud elanikuni jõuti õnneks õigel ajal äratada ning ta arstiabi ei vajanud. Päästjad ventileerisid ruumid.

Läänemaa

Möödunud nädalavahetusel eemaldasid päästjad teele kukkunud puid Haapsalu linnas Koidu, Pusku ja Nõmme külades ning Lääne-Nigula vallas Vanakülas.

3. novembril aitasid päästjad Haapsalu linnas Allika külas kiirabibrigaadi, kes ligi kilomeetri pikkuse mudase tee tõttu patsiendini ei pääsenud. Päästjad transportisid patsiendi UTV abil arstideni.

4. novembril kell 21.59 teavitati häirekeskust, et Haapsalus Mägari külas põleb kahekordse kortermaja lukustatud kedriboks. Päästjate saabumise ajaks oli trepikoda suitsu täis ning leegid ulatusid keldriaknast välja. Enamus elanikke oli majast iseseisvalt väljunud, ühe elaniku tõid päästjad majast välja päästekapuutsi kasutades. Kõrvaltrepikotta suits levinud ei olnud. Suitsusukeldusvarustuses päästjad kustutasid tulekolde. Peale lõplikku tulekolde likvideerimist ventileerisid päästjad hoone ülerõhuventilaatoriga ning inimesed lubati korteritesse tagasi. Kahe elaniku tervise kontrollisid kiirabiarstid üle. Tulekahju tekkepõhjust esialgu teada ei ole. Päästjate tööd takistasid oluliselt evakuatsiooniteedele kogunenud asjad, mistõttu palub päästeamet hoida nii trepikojad, kui keldrite ligipääsud esemetevabad, sest tulekahju korral on iga sekund eluliselt tähtis. Päästjate jaoks lõppes sündmus kell 23.54.

5. novembril öösel käisid päästjad kolmel korral kustutamas Haapsalu linnas põlema süüdatud paberikonteinereid. Esimene väljakutse tuli kell 01.28 Kuuse tänavale, kus põles kaks paberikonteinerit. Need suudeti kiiresti kustutada ja kahju oli minimaalne. Teine väljakutse tuli kell 01.36 Haava tänavale. Seal põles lahtise leegiga paberikonteiner, mis hävines täielikult. Kolmas väljakutse tuli kell 01.52 Niine tänavale, kus põles paberi- ja papikonteiner, mis kustutati.

Pärnumaa

3. novembril kell 13.44 teavitati häirekeskust, et Pärnu linnas Riia maanteel põleb leegiga suur prügikonteiner. Päästjad tuvastasid, et konteineris olid põlema süttinud vana diivan ja ehitusjäätmed. Süttimise põhjustajaks võis esialgsel hinnangul olla konteinerisse visatud põlev suitsukoni. Päästjad likvideerisid põlengu kell 13.56.

03. novembril kell 16.40 kiirustasid päästjad Pärnu linnas Põldeotsa külas juhtunud liiklusõnnetusele. Päästjad eemaldasid ühelt sõidukilt süttimisohu ning puhastasid tee autoosadest ja kildudest.

4. novembril teavitati päästjaid, et Lääneranna vallas Täpsi külas on üks puu kukkunud sõiduteele ja teine jäänud elektriliinidele rippu. Mõlemad sõidusuunad olid suletud. Päästjad järkasid puud ning eemaldasid need sõiduteelt.

4. novembril kell 15.42 teavitati häirekeskust Saarde vallas Lanksaare külas toimunud liiklusõnnetusest. Sõiduauto oli külili veekogusse sõitnud ning sellest lekkis pisut kütus vette. Päästjad eemaldasid lekkiva auto veekogust.

4. novembril kell 15.54 kiirustasid päästjad Pärnus Tulika tänavale, kus inimesed tundsid keldris vingu haisu. Päästjad tuvastasid, et teadmata põhjusel põles keldri välisukse lukk, tulekahju keldris ei olnud.

4. novembril kell 21.59 ajal eemaldasid päästjad süttimisohu Pärnus Jänesselja bussipeatuses teelt välja sõitnud sõiduautol.

Raplamaa

3. novembril kell 18.20 vajati päästjaid appi Rapla bussijaama parklas juhtunud liiklusõnnetusele. Kahe sõiduki kokkupõrke tulemusel oli tee autojuppe täis ning need kujutasid ohtu teistele liiklejatele. Päästjad puhastasid tee, et ohutu liiklemine saaks jätkuda.

5. novembril kell 11.27 paluti päästjaid appi Kohila valda Aespa alevikku. Lukustatud hoovi oli eksinud kährik, kes sealt väljapääsu otsis. Päästjad püüdsid kähriku kinni ning viisid ta rahulikumasse metsakeskkonda.

Saaremaa

Möödunud nädalavahetusel eemaldasid päästjad teele kukkunud puud Kangrusselja, Sakla, Kuninguste, Tehumardi, Toomalõuka, Võhma, Sundimetsa, Karja ja Järve külades. Muhus eemaldati kaks teele kukkunud puud. Orissaares eemaldasid päästjad Kuivastu maanteel tuulega lendlema hakanud plakati.

3. novembril teavitas tähelepanelik kodanik Häirekeskust, et Kuressaares Tallinna tänaval asuva ehitusobjekti piirdeaia üks moodul on raskusest lahti tulnud ning ohtlikult sõiduteele kaldu, mistõttu seda mitte märgates võib sellesse autoga sisse sõita. Päästjad kinnitasid piirdeaia turvalisse asendisse ning teavitasid ehitusobjekti omanikku.

6. novembril kell 4.44 süttis Kuressaares Säästu bussipeatuse ligiduses põlema sõiduauto. Tõenäoliselt elektrisüsteemi rikke tulemusel süttis põlema sõiduki mootoriruum, mille päästjad kustutasid.