Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 7. – 10. juuni

Põhja päästekeskus

Tallinn

8. juunil kell 19:22 sai Häirekeskus teate tulekahjust Põhja- Tallinna linnaosas Sitsi tänaval. Päästjate saabudes põles 2x puidust maja teise korruse korteris diivan. Päästjad likvideerisid tulekahju kell 19:44, seejärel kontrollisid pööningut ning tuulutasid ruumid. Keegi õnnetuses viga ei saanud. Juhtunu täpsemad asjaolud selgitab välja menetlus.

9. juunil kell 17:29 sai Häirekeskus teate tulekahjust Pirita linnaosas Kose põigus. Päästjate saabudes põlesid mahajäetud hoone keldris rehvid ja muu praht. Tulekahju likvideeriti kell 17:52. Keegi õnnetuses viga ei saanud.

9. juunil kell 20:38 sai Häirekeskus teate tulekahjust Lasnamäe linnaosas Mahtra tänaval. Päästjad tuvastasid saabudes ühes kortermaja korteris toidukõrbemise. Päästjad likvideerisid ohu ning tuulutasid ruumid. Päästeamet tuletab meelde, et valmivat toitu ei tohi jätta järelevalveta, minnes ise magama või kodust ära. Pikemat valmimisaega nõudvate toitude valmistamisel on hea kasutada köögikella, mis köögis toimuvat meelde tuletab ning kontrollima suunab.

Harjumaa

7. juunil kell 17:54 sai Häirekeskus teate tulekahjust Kuusalu vallas Sigula külas. Päästjate saabudes põles 30x60 meetrit heinaküün lahtise leegiga, küünis oli sees ka hein. Tulekahju lokaliseeriti kell 23:02, misjärel teostati järelkustutust ning kontrolli ning tulekahju likvideeriti lõplikult 8. juunil kell 14:04. Keegi õnnetuses viga ei saanud. Juhtunu täpsemad asjaolud selgitab välja edasine menetlus.

9. juunil kell 13:35 sai Häirekeskus teate selle kohta, et Männiku külas Valdeku järves on ujuma läinud keskealine meesterahvas, keda enam näha pole. Sündmusele reageerisid pinnaltpäästemeeskonnad ja kiirabi, mehe otsimist alustas kohapeal olnud hobisukelduja. Kell 13:50 leiti mees veest üles ja toodi kaldale, kuid meedikutel ei õnnestunud tema elu päästa. Valdeku järv, nagu ka teised karjäärijärved, on tuntud oma ettearvamatu põhjareljeefi poolest – paariteise meetri kaugusel kaldast, kust hukkunu leiti, oli vee sügavus 6-7 meetrit.

Suviste ilmade ja tänase õnnetuse valguses tuletab Päästeamet veelkord meelde:

  • Kui jood, ära uju! Alkoholijoove on peamiseks meeste uppumise põhjuseks. 2018 suvel uppunutest olid kolmandik purjus suplejad. Ohtlikuks osutub ka nõrk joove ja pohmell. Alkoholi tarvitanu väsib kiiresti, lisaks tekivad reflektoorsed südamevereringesüsteemi talituse häired. Kiiresti võib tekkida allajahtumine ja jäsemete verevarustus võib järsult halveneda.
  • Hoia silm peal! Alati on kindlam minna ujuma koos sõbra või pereliikmega, kellega saate teineteist jälgida ja vajadusel abi kutsuda. Kindlasti ei tohi üksi ujuma lasta lapsi, kes nõrga ohutunnetuse tõttu on altimad õnnetustesse sattuma.
  • Vali ujumiseks selleks ettenähtud koht! Tihti minnakse ujuma tugeva lainetusega merre või kiirevoolulisse jõkke. Samuti võib tundmatus kohas sattuda veekeeristesse või veekasvudesse. Palju vigastusi juhtub vette hüppamisel selleks mitte ettenähtud kohtadest (nt sillad, muulid). Meeles peab pidama, et kohtades, mis ei ole ujumiseks ette nähtud, võib leiduda veealuseid poste, kive, kände ja muud. Samuti võib põhi olla reostatud teravate ja ohtlike esemetega (nt klaastaara). Kõige turvalisem on ujuda ametlikus rannas vetelpäästjate silma all.
  • Uju kalda lähedal ja nii, et jalad alati põhja ulatuks! Kui peaksid ootamatult väsima või peaks tekkima näiteks lihaskramp või mõni terviserike, ei järgne madalas vees ujumise korral eelpool nimetatud intsidentidele tõsine uppumisoht.

Täiendavat infot suvise veeohutuse kohta leiab siit: https://veeohutus.ee/suvi/

Põhja-Eesti pommigrupp
9. juunil tehti kahjutuks Harju maakonnast Raasiku vallast Peningi külast kaevetöödelt leitud lask.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa
9. juunil kella 4.32 ajal teatati, et Jõgeva vallas Tuimõisa külas lõi äike majja, mille tagajärjel kadus vool ja süttis sein. Päästjate saabumise ajaks olid elanikud suitseva majaseina vooliku abil ise kustutanud. Põlengukoht kontrolliti termokaameraga üle.

Kell 7.13 teatati tulekahjust Jõgeva vallas Õuna külas asuva puidutööstuses. Päästjad selgitasid, et süttinud oli saepurupunkri elektrimootor. Tulekahju kustutamiseks lülitati vool välja ja võeti lahti mootori osasid. Põleng kustutati kella 8.30ks.

Põlvamaa
8. juunil kella 2.57 ajal käisid päästjad Põlva vallas Himmaste külas sõiduautoga Honda Accord juhtunud liiklusavariil. Juhi vabastamiseks sõidukist lõikasid päästjad läbi turvavöö. Kiirabi toimetas viga saanud mehe haiglasse.

Valgamaa
8. juunil kella 00.05 ajal süttis Tõrva vallas Piiri külas elumajas dušširuumi laevalgusti all lagi. Päästjad avasid tulekoldele ligipääsuks veidi lage ja kustutasid põlengu paarikümne minutiga. Tõenäoliselt põhjustas tulekahju valgusti elektrisüsteemi rike.

Viljandimaa
7. juunil kell 16.56 teatati, et Viljandi vallas Pikru külas on eramaja suitsu täis ja köögis on põleng. Päästjad selgitasid, et köögis oli pliidil süttinud sinna unustatud õliga pott. Põlevat õli püüti veega kustutada, kuid sellest paisus põleng alguses veelgi suuremaks. Tulekahju õnnestus enne selle laiemat levikut siiski summutada. Päästjad kontrollisid edasist tuleohutust. Nõus süttinud õli kustutamiseks tuleb kõige pealt pliit välja lülitada, nõu kuumalt alalt eemale lohistada ja seejärel katta põlev nõu võimalusel tulekustutusteki, märja rätiku või kaanega. Õli kustutamiseks võib kasutada ka sobivat pulber või vahtkustutit. Vaata videost, mis juhtub kui pannil süttivat õli veega kustutada https://kodutuleohutuks.ee/esilehe-kampaaniad/peamised-tulekahju-tekkepohjused/toidu-valmistamine/.

Võrumaa
8. juunil kell 14.47 teatati, et Antsla vallas Pihleni külas süttis kõrvalhoone ning leegid ohustavad elumaja ning teisi hooneid. Päästjate saabumise ajal põles tööriista- ja puude hoiukuur lausleegis ning tuli levis tugeva tuulega lähedal asuvale laudale. Seal hoitud kanad jooksid hoonest ise välja. Päästjad hoidsid ära tule leviku elumajale. Põlevates hoonetes kestis tulekollete otsimine ning lõplik kustutamine kella 18.28ni. Inimesed ega loomad põlengus viga ei saanud. Tulekahju tekkepõhjus on selgitamisel.

9. juunil kella 3.28 ajal käisid päästjad Võru vallas Riihora külas eemaldamas teelt murdunud suurt puud, mis oli täielikult sulgenud ühe sõidusuuna.

Kella 16.12 ajal käisid päästjad Võru vallas Rummi külas kustutamas järelevalveta hõõguma jäänud lõkkeasemeid. Tugeva tuulega oli oht ümbruse süttimiseks.

Kella 19.40 ajal põles Rõuge vallas Hüti külas suitsusauna (5x3 meetrit) katus ja vahelagi. Päästjad kustutasid põlengu kella 20.28ks. Tulekahju põhjustas ülekütmine.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

8. juunil kell 13.18 teatati tulekahjust Kohtla-Järvel VKG territooriumil, kus 30 m kõrgusel mahutil lekkisid bensiini- ja põlevkivi aurud. Kustutustööd lõpetati kell 15.12.

9. juunil kell 12.23 teatati tulekahjust Narvas Kreenholmi tänaval, kus teise korruse korteris oli toidu kõrbemine ning põlesid riided. Vingumürgituse saanud naine viidi haiglasse, päästjad kustutasid põlengu ja ventileerisid ruumid. Korteris ei olnud suitsuandurit.

Lääne-Virumaa

Möödunud ööpäeval suuremaid operatiivsündmusi ei olnud

Ida-Eesti pommigrupp

8. juunil tehti kahjutuks Ida-Viru maakonnast Alutaguse vallast Kuningaküla lähedalt metsast leitud kolm miinipildujamiini ja kuus mürsku.

Lääne päästekeskus

Läänemaa

7. juunil kell 16.07 teatati häirekeskusele tulekahjust Haapsalu linnas Kolila külas. Äike lõi palkhoonesse sisse ning tuld võttis hoone rookatus. Päästjad kustutasid 6 x 10 m suuruse kõrvalhoone põlengu kell 16.37.

7. juunil kell 16.54 said päästjad väljakutse Lääne-Nigula valda, kus äike oli löönud puu sisse. Puu põles seestpoolt ning päästjad kustutasid põlengu kell 17.11.

7. juunil kell 17.30 kutsuti päästjad kontrollima pikselöögi saanud hoonet. Äike lõi majja sisse purustades kõik pistikud, lüües elektrikilbi kaane küljest ning toas oli ka suitsu. Rookatusega palkmaja turvalisuse kontrollimiseks vaatasid päästjad maja termokaameraga üle ning veendusid, et tulekahjuohtu õnneks ei olnud.

7. juunil kell 21.39 said päästjad väljakutse Haapsalu linna Saanika külla, kus äike oli löönud kasepuu pooleks ning puu kukkus sõiduteele, sulgedes ühe sõidusuuna. Päästjad eemaldasid takistuse teelt.

Pärnumaa

7. juunil kell 17.29 teatati häirekeskusele tulekahjust Häädemeeste vallas Soometsa külas. Pikselöögi tagajärjel süttis põlema turbapinnas, mida päästjad kustutasid ligemale kaks tundi. Neljasaja ruutmeetri suuruse maastikupõlengu likvideerisid päästjad kell 19.13.

7. juunil kell 20.08 teatati häirekeskusele maismaasõiduki tulekahjust Pärnu linnas Suur-Posti tänaval. Päästjate saabudes põles matkaauto, mida omanik ise juba kustutama oli asunud. Päästjad kustutasid tulekahju kell 20.26, ning matkaauto hävis 50 % ulatuses.

7. juunil kell 22.53 teatati häirekeskusele tulekahjust Pärnu linnas Malmö tänaval. Põlema oli süttinud puukuur mõõtmetega 4 x 10 m ning see hävis 80% ulatuses. Tulekahjus sai kannatada kõrvalasuv eluhoone ning hotell, kust kõik inimesed on evakueeriti. Tulekahju likvideeriti kell 00.26. Tulekahju tekkepõhjuse selgitab menetlus.

8. juunil kell 14.23 said päästjad väljakutse Pärnu linna Sarve tänavale, kus põlema oli süttinud aia puhkenurk. Pererahvas oli teinud välikaminasse tule, mis käest ära läks ning süütas põlema ka 4 x 4 m suuruse aianurga. Päästjad likvideerisid põlengu kell 14.56.

Saaremaa

8. juunil kell 02.07 teatati häirekeskusele, et Saaremaa vallas Jämaja külas on põlema süttinud elumaja kõrvalhoone. Päästjate saabudes põles hoone lahtise leegiga ning katusesarikad olid juba sisse kukkunud. Päästjad likvideerisid põlengu kell 05.27.

8. juunil kell 13.20 teatati häirekeskusele tulekahjust Saaremaa vallas Silla külas. Päästjate saabudes põles soo ääres metsaalune pinnas umbes 200 ruutmeetri suurusel alal. Päästjad takistasid tule leviku turbasele pinnasele ning likvideerisid tulekahju kell 14.46.

9. juunil kell 11.46 teatati häirekeskusele tulekahjust Saaremaa vallas Võhma külas. Põles maantee äärne ala ning osaliselt ka puud. Põleng oli alguse saanud traktorist lennanud sädemest ning see levis 1500 m² suuruse alale. Päästjad likvideerisid põlengu kell 13.34.