Ohutu liiklemine talvisel ajal
Viimastel talvedel on Päästeametis juhtunud mitu teelt väljasõitu/avariid, kus üheks peamiseks põhjuseks on olnud (ootamatult) libe teelõik ning teiseks põhjuseks teeoludele mittevastav sõidukiirus.
Nende väljasõitude tagajärjel on meie kolleegid saanud raskeid vigastusi ja on tekkinud suured rahalised kahjud purunenud päästeautode näol. Kaks avariid on olnud sellised, kus puhas õnn on päästnud meid kõige fataalsematest tagajärgedest. Samas, need sündmused, kuhu libedaga kiirustati, ei olnud eriti ajakriitilised (kerged liiklusavariid, kus inimeste elud ei olnud ohus).
Siinkohal panen kõikidele operatiivsõitu tegevatele teenistujatele ja vabatahtlikele südamele, et operatiivsõit ei tähenda automaatselt seda, et peaks hakkama kiiresti ja riske võttes liiklema. Alati tuleb hinnata sündmuse ajakriitilisust ja (tee)olusid ning valida optimaalne sõidukiirus.
Et libedust teedel üle kavaldada, tuleb silmas pidada järgimisi tõdesid:
- Jälgi ilmaprognoose ja Maanteeameti hoiatusi.
- Tunne oma "vaenlast". Libedat teed tekitavad näiteks järsud temperatuurimuutused ja sademed nullilähedase (ka väikeste plusskraadide korral) temperatuuri juures.
- Enne sõidu alustamist jälgi enda ümber toimuvat – kui komandoesine kõnnitee on kaetud jääga, on suure tõenäosusega ka liikluses libe.
- Kiirusta aeglaselt, vali ilmale vastav sõidustiil. Ka operatiivsõitu tehes kehtivad kõik füüsika- ja loodusseadused.
- Kui märkasid, et tee on libe, siis anna sellest kindlasti ka autojuhile teada, tema ei pruukinud seda märgata.
- Kui juhid, siis juhi! Libeda tee korral on eriti oluline, et roolis olles ei tegeletaks kõrvaliste asjadega.
- Ja viimaks – liikluses traksid alati peale!
Lauri Kivimaa
töökeskkonna ekspert