Omavalitsused õpivad septembris kriisiks valmistumist ja riskide hindamist

Omavalitsustel on suurte kriiside ajal oluline roll oma elanikele teenuste ja info pakkumisel. Päästeamet korraldab septembris Tartus, Tallinnas, Pärnus, Rakveres koolitusseminarid, kuhu tulevad olulisi kriisireguleerimise alaseid teadmisi saama kõik omavalitsused üle Eesti.Seminaril õpivad omavalitsused, kuidas oma piirkonnas erinevaid ohte ja riske kaardistada ning analüüsida.

Riskide analüüsimine on vajalik, et olla kriisideks paremini valmistunud. “Iga omavalitsus peab hindama, missugused riskid tema piirkonda enim ohustavad. Sõltuvalt piirkonnast võivad kohalikku elu ohustada kas keemiaõnnetused, varingud, üleujutused, metsatulekahjud või muud õnnetused,” selgitab Päästeameti kohalike omavalitsuste kriisivalmiduse ekspert Terje Lillo. “Hea ja läbimõeldud riskianalüüs on aluseks kriisis töötavale plaanile. Seetõttu on kohalikul omavalitsusel ja kogukonnal elanikkonnakaitses tähtis roll.”

Järgmise aasta juulist on kõigil kohalikel omavalitsustel kohustus esitada päästeametile oma valla või linna riskianalüüs. Hädaolukorra seaduse muudatusega, mille eesmärk on kohalike omavalitsuste toimepidevuse suurendamine, muutuvad kõik 79 omavalitsust elutähtsat teenust korraldavateks asutusteks.

“Seminaril on võimalik testida riskide hindamise ja kriisiplaanide interaktiivset tööriista, mida töötab välja riigikantselei koos partneritega,“ ütleb Lillo ja lisab, et loodetavasti see praktiline harjutus maandab hirmud ja tekitab huvi jätkata oma kriisimeeskondadega riskianalüüsi koostamist.

“Sama võiks teha iga inimene oma kodus – mõelda lihtsalt läbi, mis on kõige tõenäolisemad ohud ning mida on võimalik teha nende ennetamiseks ja leevendamiseks. Päästeamet nõustab ja juhendab nii inimesi, omavalitsusi kui ka organisatsioone. Infot oma kodukoha oluliste tugipunktide ja riskide kohta tasub oma omavalitsuse infokanalitest uurida juba täna,” lisas Lillo.

Esimene kriisireguleerimise kunsti seminar toimus 2020. aasta sügisel, mil jagati eriolukorra ajal saadud kogemusi. Kriisikunsti seminarid toimuvad sel aastal 5. septembril Tartus, 12. septembril Tallinnas, 19. septembril Pärnus ja 26. septembril Rakveres ja osalema on oodatud iga omavalitsuse juht ja kriisivaldkonna eest vastutav ametnik.