Päästeamet Arvamusfestivalil

Arvamusfestival Paides toimus juba 11. korda ja juba mitmendat aastat oli Päästeamet kohal inimestega arutlemas oluliste teemade üle ühiskonnas.

Nii reedel kui ka laupäeval said inimesed külastada kella 12-18ni Päästeameti telki, mis asus spetsiaalsel Kriisi ja julgeoleku alal. Üles seatud töötoas oli võimalik vestelda elanikkonnakaitse ekspertidega ning nagu ka ürituse nimi ütleb, jagada meiega enda arvamust. Külastajad said testida enda kriisivalmidust, analüüsida enda samastumist erinevate persoonadega ning seejärel arutada, mida ja kuidas veel teha, et olla kriisideks veelgi paremini valmis. Päästeameti telgis oli võimalik veel tutvuda ka valjuhäälse sireeni, varjumiskoha märgise ja evakuatsioonikoha mehitamise põhimõtetega ning näitusega Eestis toimunud hädaolukordadest. Lastele pakkus suurt huvi virtuaalreaalsuse mängud.

Esindatud oli ka meie tubli koostööpartner – Naiskodukaitse. Järvamaa naised on ise valmis teinud Ole Valmis lauamängu, kus olenevalt täringu veeretamise tulemusest, saab vastata erinevatele küsimusele – tuleohutusest kuni küberturvalisuseni välja.

Kogu päeva vältel loosisime välja ka erinevaid auhindu, millest suurimad oli Tactical Foodpacki seitsme päeva toiduvaru (3 kasti). Loosiõnn naeratas kahele kohalikule ja ühele tallinlasele, kes loodetavasti enda võidurõõmu ja kogemusi tarvitamisel ka enda lähedastega jagavad.

Inimeste huvi kriisi teemal arutada oli suur. Külastajate seas oli nii neid, kes on igasuguseks kriisiks täielikult valmis ja jagasid meile endalegi tarkusi juurde, aga oli ka neid, kelle arvates ei ole probleemi kui kodus toitu valmistada ei saa, sest kulleriga saab ju koju ka toitu tellida. Enamjaolt on siiski inimesed valmisoleku peale mõelnud ja mõned asjad ka koju varunud. Aktiivselt tunti huvi erinevate näidiste vastu ja uuriti, mis hinnaklassis miski asi olla võiks. Peale meie töötoa külastamist kingivad paljud päkapikud sellele aastal headele lastele küll patareidega raadioid ja toiduvaru pakke.

Lisaks töötoale osalesid meie inimesed ka erinevates aruteludes.

Arutelu „Noored on targad“ juhtis meie peadirektor Margo Klaos. Margo arutas nelja aktiivse noorega, kelle seas oli nii päästeringi kui kodutütarde ja noorkotkaste taustaga noori.

Margo Klaose sõnul olid noored aktiivsed ausat tagasiside andma selle kohta, kuidas turvalisuse ja kriisidega seotud teemad noorteni jõuavad ja neid kõnetavad. Noorte arvates ei piisa üksnes teoreetilistest teadmistest ning nad olid seda meelt, et rohkem tuleb panustada praktiliste harjutuste läbiviimisele.

Samuti ei paista noorte tarbitavas meedias kriisivalmiduse teemad hästi välja ehk meie meetodid ja kanalid vajavad värskendamist ja ümbermõtlemist. Nad tõid ka välja, et lootus noorte kaudu nende vanemateni jõuda, töötab pigem algklassides, kus noored enda vanematega kooliteemadel rohkem suhtlevad, mis annab meile veelgi mõtteainest.

Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe osales arutelus „Õigeaegne ohuteavitus või hoopis paanika külvamine?“. Seal arutati Rasmus Kagge juhtimisel koos pääste- ja kriisivalmiduse asekantsleri Viola Murru, Eesti Varude Keskuse juht Ando Leppimani ning meedia esindajaga ohuteavituse rollist ühiskonnas ja selle olulisusest, paneeldiskussioon on järelvaadatav siit https://fb.watch/mpISljTcwu/.

Laupäeval avasime külastajatele ka Paide päästekomando. Avatud komando oli meeleolukas ja täis huvitavaid tegevusi kõigile – sai visata päästerõngast ja viskeliini, ohutult suitsu sukelduda ja tuld kustutada.

Vallimäelt kolis komando garaaži ka virtuaalreaalsuse mäng, kus huvilised said varjumises kätt proovida. Demineerijad rääkisid oma tööst ning pommiohutusest, lisaks sai tuvastada ohtlike ja ohutuid leide. Huvilisi käis nii Paidest kui ka kaugemalt. Kõikide külastajate vahel loositi välja ka erinevaid auhindasid. Suured tänud panuse eest demineerijatele, Paide komando meeskonnale, Paide ja Aravete komandopealikele ning Rapla-Järvamaa peaspetsialistile.

Paneeldiskussioon “Millist rolli omavad kogukonnas siseturvalisuse vabatahtlikud kriiside lahendamisel” on järelvaadatav siit https://fb.watch/mpIWamh-o5/

Täname veelkord südamest kogu meeskonda, kes toeks ja abiks olid!

Anni Alev ja Kristina Eesmets
Ennetustöö osakond