Päästeamet hüvitab gripivaktsiini
Sellel aastal pakub Päästeamet ka vabatahtlikele võimalust ennast gripi vastu vaktsineerida. Vabatahtlike päästjate gripi vastu vaktsineerimise eest tasub Päästeamet. NB! Päästeamet hüvitab gripi vastu vaktsineerimist kuni 31.12.2023. Uuel aastal enam gripi vaktsineerimise hüvitamist taotleda ei saa.
Vaktsineerimise osas tuleb vajadusel nõu pidada perearstiga.
Vaktsineerimas on võimalik käia:
- oma perearsti juures
- apteekides
- vaktsineerimiskabinettides
Vaktsineerimise järgselt küsi kindlasti endale tšekk/arve/maksetõend ning esita see oma vabatahtlikule päästeseltsile - vaktsineerimise hüvitamine toimub läbi vabatahtliku päästeseltsi.
Vaktsineerimine on vastunäidustatud:
- Munavalgu ülitundlikkuse korral.
- Vaktsiini muude koostisosade ülitundlikkuse korral.
- Ägeda palavikulise haiguse korral.
Gripist:
- Gripp on ülemiste hingamisteede nakkushaigus, mida põhjustavad A- ja B- gripiviirused.
- WHO ja ECDC ekspertide hinnangul põhjustab gripp maailmas 40 000 kuni 220 000 surmajuhtu aastas ning igal gripinakkuse hooajal haigestub 5–15% riigi elanikkonnast. Parim viis grippi haigestumise ennetamiseks on vaktsineerimine.
- Gripiviirus levib inimeselt inimesele otsese kontakti kaudu aevastamisel või köhimisel lenduvate piiskade abil. Samuti võib viirus levida läbi kaudse kontakti köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastunud käte või kontaktpindade vahendusel (näiteks uste käepidemed).
- Vaktsineerimisega soovitatakse alustada juba oktoobris. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.
- Lisainfot gripi kohta loe siit.
Hea teada! Oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiin kättesaadav kõigile üle 60-aastastele, rasedatele ja kuni 7-aastastele lastele.