Päästeamet kontrollib sel nädalal majutusasutuste tuleohutust

Tänasest reedeni kontrollib Päästeamet tuleohutusnõuete täitmist majutusasutustes. Reidil keskendutakse tuleohutuse vaatest kõige olulisematele nõuetele: majutusasutustes peab igapäevaselt olema tagatud tulekahju varane avastamine ning ohutu evakuatsioon.

„Suvine turismihooaeg on peatselt algamas ja seetõttu on aeg sobiv muude ettevalmistuste hulgas üle vaadata ka majutusasutuste tuleohutus. Reeglina on hotell külastajale täiesti võõras koht, kuid tulekahju tekkides peab inimesele olema selge, kuidas võimalikult kiiresti ja ohutult majast välja saab. Sestap on oluline, et tulekahju avastataks võimalikult vara ning kõik evakuatsiooniks vajalikud uksed ning valgustused oleksid korras,“ selgitas Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe ning rõhutas, et majutusasutuse külastajal peab olema kindlus, et ta majutub ohutus kohas.

Reidi käigus kontrollitakse majutusasutusi esimest korda, kuid varasemate rutiinsete kontrollide põhjal on levinumad rikkumised teada – tulekahju signalisatsioonisüsteem lülitatakse välja või isoleeritakse, tuletõkkeuksi hoitakse lahti, evakuatsioonitrepikodades hoitakse liikumist takistavaid esemeid ja põlevmaterjali. Lisaks hotellidele kontrollitakse ka ühiselamuid.

„Tulekahju korral on evakuatsioon tõepoolest kriitilise tähtsusega, sest sellest sõltuvad inimelud. Päästeametil on evakuatsiooninõuete rikkumise osas nulltolerants ning igasugune hoone omanike või valdajate käitumine, mis seab ohtu hoones viibiva isiku, ei ole aktsepteeritav ning selle kohta alustame menetlust,“ ütles Tähe ning lisas, et tuleohutusnõuete eesmärk on eelkõige säästa inimeste elu tuleõnnetuse korral.

Möödunud aastal toimus majutusasutustes 17 tulekahju. Näiteks toimus eelmisel aastal tulekahju Tartu külje all asuvas Rehe hotelli saunas. Varasematest aastatest saab veel välja tuua 2016. aastal toimunud tulekahju Otepääl asuvas hotell Bernhard, mis ka suures osas hävis. 2015. aastal oli tulekahju Tallinna vanalinnas asuvas Schlössle hotellis. Nendes juhtumites õnneks ükski inimene vigastada ei saanud.

Statistikaameti andmetel peatus mullu Eesti majutusettevõtetes kokku 3,6 miljonit sise- ja välisturisti. Külastajatele pakkus majutusteenust 950 ettevõtet 20 000 toa ja 45 000 voodikohaga.

Päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete täitmist igapäevaselt, kuid lisaks tehakse eelmisest aastast reididena kontrollkäike kogu Eestis. Süstemaatilised kontrollkäigud annavad tuleohutuse olukorrast realistlikuma ülevaate.