Päästeamet kuulutab välja projektikonkursi kodulähedaste veekogude ohutumaks muutmiseks

Selle aasta projektikonkursi fookuses on koduümbruse veeohutus ehk kuidas vähendada veeõnnetusi, parandada elanikkonna ohuteadlikkust ning kujundada inimestes ennetavaid hoiakuid ja käitumist.

2023. aastal hukkus kõige rohkem inimesi veeõnnetustes siseveekogudes – eelkõige jõgedes, järvedes ja tiikides. Meres hukkus seitse inimest, ametlikus ujumiskohas kuus ja mitteametlikus viis inimest, mitmel juhul sai saatuslikuks mitteturvaline kodulähedane veekogu. Sagedasti on hukkunuteks eakad või väikelapsed. Inimesed uppusid ka kalastamisel, veekogust möödumisel või veekogu ületades, seejuures oli põhjuseks näiteks terviseprobleem, joove või ebaturvaline kodulähedane veekogu.

„Suurem osa uppumisi leiab aset vette kukkumise või kaldalt libastumise tõttu ja seda ka kodulähedaste veekogude ümbruses. Sellised õnnetused on aga enamasti ennetatavad, “ütleb Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala. „Tänavune projektikonkurss keskendubki just kodulähedaste veekogude olukorra parandamisele, mis on seni olnud vaid kogukonna enda vastutus,“ lisab Virkala.

Taotlusi on oodatud esitama kõik avalikes huvides tegutsevad MTÜ-d ja sihtasutused. Päästeamet rahastab projekte, mille eesmärkide saavutamisel pakub taotleja konkreetseid lahendusi kooskõlas toetuse andmise eesmärgiga. Projekti eesmärgist peab olema selgelt näha elanikkonnale suunatud projekt, millega saavutatakse turvalisust pakkuv elukeskkond. Toetuse andmise eesmärgi saavutamiseks toetatakse tegevusi, millega panustatakse veekogudega seotud õnnetuste ennetamisesse, turvalisema elukeskkonna loomisesse nii avalikes kui mitteavalikes veekogudes ning veeõnnetuste ärahoidmise teadmiste ja oskuste kasvu kogu Eesti territooriumil.

Projektikonkursiga toetab Päästeamet:

  • uuenduslikke erilahendusi, mis vähendavad või hoiavad ära veeõnnetusi;
  • veekogu kalda puhastamist ja kõva pinnasega täitmist;
  • veekogust mööda viiva jalgtee korrastamist ja ohtlikku kohta piirde paigaldamist;
  • ohtliku purde, lagunenud paadisilla, jalakäijate silla ja vette mineku silla parandamist või asendamist;
  • veekogu äärde avalikuks kasutamiseks päästevahendite kapi või veeohutuspüstaku paigaldamist;
  • ujumiskoha põhja ohtlikust prügist puhastamist;
  • avaliku ranna korrastamist.

Päästeameti toetuse alammäär on 1000 eurot ja ülemmäär 5500 eurot. Projekti kogumaksumusele piirangud puuduvad. Projektikonkursi eelarve on 41 000 eurot. Projekti rahastamistaotlusi saab esitada kuni 13.06.2024. Projekti tegevused tuleb ellu viia vahemikus 15.06.2024-30.09.2024. Rohkem infot taotlemise tingimuste kohta saab Päästeameti kodulehel https://www.rescue.ee/et/projektikonkurss-2024, e-kirjaga ... või telefonil 5300 1461.