Päästeamet saadab Ukrainasse varustust üleujutusega toimetulekuks

Päästeamet saadab Ukrainasse erinevat varustust Kahhovka tammi purustamise järel tekkinud üleujutuse tagajärgede likvideerimiseks. Saadetisega vastas Eesti Ukraina rahvusvahelisele abipalvele.

Ukraina esitas abipalve Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi, soovides saada erinevat varustust, mida neil oleks vaja üleujutuse tõttu lõksu jäänud inimeste päästmiseks ning vee pumpamiseks.

„Kahhovka tammi purunemine on Ukrainas põhjustanud erakordselt suure ja kompleksse katastroofi. Praegu on prioriteet tuua inimesed ära üleujutatud aladelt ja kui vesi ükskord taandub, saab hakata kahjusid kokku lugema ja vett ära pumpama. Meie jaoks on väga oluline, et saame Ukrainat selles kriisis abistada. Sõbrad nii teevad,“ ütles Päästeameti peadirektor Margo Klaos.

Abipakiga saadetakse Ukrainasse voolikuid, pumpasid, absorbentainet, paate, kuivülikondi, saabastunkesid ning korkveste. Kokku saadetakse varustust ligi 457 000 euro eest, mille jaoks eraldab raha välisministeerium.

„Kahhovka veehoidla tammi hävitamine on kaasa toonud tohutu kahju ning loomulikult abistame hättasattunuid. Jätkame Ukraina igakülgset toetamist ka edaspidi,“ kinnitas välisminister Margus Tsahkna Eesti jätkuvat abi Ukrainale. Eesti on Ukrainale andnud alates 2022. aasta veebruarist humanitaarabi ligi 23,2 miljonit eurot.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on Kahhovka tammi õhkulaskmine järjekordne sõjakuritegude piiride nihutamine, millele inimloomus ei suuda ega tahagi mõistlikku seletust otsida, aga mille tagajärgedega Ukrainal tuleb tegeleda. "Selles karmis reaalsuses, kus üle poole Hiiumaa suurusest maa-alast jäi vee alla, kümned tuhanded kodud hävinesid ning kaasnevad kahjud on pikaajalised ja katastroofilised, siis loomulikult saadab Eesti Päästeameti eestvedamisel Ukrainale vajaminevat varustust," kinnitas siseminister.

2022. aasta veebruarikuus saatis Päästeamet abisaadetisena Ukrainasse telke, magamiskotte, välivoodeid, telgiküttesüsteeme ja diiselgeneraatoreid. Juulikuus leppisid Balti riikide ja Poola päästejuhid Ukrainaga kokku pääste ja elanikkonnakaitse toetamises ning allkirjastasid hea tahte memorandumi. Detsembris saatis Päästeamet Ukrainasse abivahendid, mis võimaldavad vabastatud aladel jätkata Vene vägede maha jäetud lahingmoona demineerimisega ning toidukomplekte ja riietust. 

Euroopas on teineteise toetamiseks ja abi koordineerimiseks loodud Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanism - võrgustik, kuhu kuuluvad 27 liikmes- ja 9 partnerriiki. Ukraina võeti võrgustiku täisliikmeks sel kevadel.