Päästeamet soovitab: 8 elupäästvat andurit ja seadet
Andur või elu? Need kaheksa seadet võivad päästa sinu või su lähedase elu. Elupäästvate anduritega saad kindlustada, et ohtlikud olukorrad tulekahjust ja vingugaasi lekkest kuni kukkumiseni avastatakse varakult ning suur õnnetus jääb olemata.
Aasta esimese üheksa kuuga hukkus 22 tulekahjus 26 inimest. Hoiatav andur puudus sealjuures lõviosas ehk 85% sellise õnnetusega seotud elukohas. Samal ajal pääses neljakümne kahest kodus toimunud tulekahju ja -ohusündmusest tänu töökorras suitsuanduri olemasolule 79 inimest. Millised andurid ja seadmed on kohustuslikud või kasulikud, et hoida enda ning lähedaste elusid?
Suitsuandur on kohustuslik igas kodus. See hoiatab valjude piiksudega tulekahju eest juba selle algstaadiumis ja annab tegutsemiseks vajalikku lisaaega. Anduri töökorras olekut tuleb kontrollida kord kuus testnuppu vajutades. Samuti tuleb jälgida, et andur poleks aegunud.
Vingugaasiandur on kohustuslik, kui kodus on puuküttel töötav ahi, kamin, pliit, katel või korstnaga ühendatud gaasiseade nagu gaasiboiler või -katel. Vingugaasiandur annab häiresignaali, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus läheneb tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele.
Inimesed ajavad neid andureid segi: suitsuandur ei asenda vingugaasiandurit ning vastupidi. Suitsuandur läheb häiresse nähtava suitsu peale, aga kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, ei ole suitsuandur võimeline seda tuvastama. Vingugaasiandur on ainus seade, mis tapvast vingugaasist märku annab!
Nutika anduri saab osta nii suitsu- kui ka vingugaasianduriks. See saadab häire selleks määratud inimesele (näiteks lapselapsele) ja/või turvafirmale. Mõni nutikas andur on suuteline käivitama ka evakuatsioonivalguse, mis on oluline suitsusest ruumist kiiresti välja saamiseks. Sellised andurid on eriti kasulikud eakate kodudes või ka lastega peredes, kus lapsed on aeg-ajalt ka üksinda kodus. Samuti abikaugetes piirkondades ja suvilates.
Temperatuuriandur pakub täiendavat kaitset, reageerides kõrgele või kiiresti tõusvale temperatuurile. See sobib eriti kodudesse, kus siseruumides suitsetatakse ja seetõttu on tavaline suitsuandur eemaldatud.
Spetsiaalne häiresüsteem annab ohtudest märku kuulmisvaeguse või -puudega inimesele. See muudab signaali vibratsiooniks, valguseks või võimendab heli veelgi.
Pliidivalvur on kasulik abivahend kui söögitegemisel kipub toit pliidile liiga kauaks jääma. Elektripliidi kohale paigaldatakse andur, mis märkab, kui elektripliit või -ahi jääb kogemata liiga kauaks sisse ning lülitab selle automaatselt välja. Oluline on võtta spetsialisti hinnang, kas seda on võimalik paigaldada, sest pliidivalvuri peab paigaldama kvalifitseeritud elektrik. See on kasulik eakatele, mäluhäiretega inimestele, lastega peredele, ühisköökidega sotsiaalpindadele ja ka sotsiaalkorteritesse.
Liikumisandur võib anda lähedastele lisakindlust ja hoiatuse, kui teatud aja jooksul ei ole inimene oma kodus ringi liikunud. Näiteks võib eakas inimene olla kukkunud.
Häirenupuga seadme saab panna eakale inimesele käele või kaelale. Selle abil on võimalik hätta sattumisest teada anda nupuvajutusega. Lisaks registreerib seade inimese liikumise aktiivsuse, kukkumise ja seadme kandmise.
Taust
Selle aasta esimese üheksa kuuga hukkus 22 tulekahjus 26 inimest. Suitsuandur puudus 17 elamiseks kasutatavas hoones (85%). Sama aja jooksul pääses 42-st kodu tulekahju ja -ohusündmusest töökorras suitsuanduri olemasolul 79 inimest.
Kuni 1. detsembrini toimub päästeameti kampaania, mille eesmärk on juhtida avalikkuse tähelepanu erinevatele seadmetele ja lahendustele, mille abil on võimalik tulekahju ära hoida või selle tõttu tekkivat kahju vähendada, samuti lähedaste elu kaitsta.