Päästeameti jõulusoov: et pühad oleks ohutud ning praad ei langeks tuleroaks

Jõulud on rõõmuaeg ning selleks, et pühad mõnusalt mööduks, tasub meelde tuletada koduse ohutuse ABC ja pidada ka kiirete askelduste ajal meeles, et pühaderooga ei tasu päris omapäi ahju jätta, sest muidu võib maitsev palake langeda kogemata kombel tuleroaks.

Tänavu on päästjad saanud kõrbema läinud toidu tõttu pea 500 väljakutset ning omapäi valmima jäänud toidust on alguse saanud 30 tulekahju. Toidukõrbemisest alanud põlengus on sel aastal elu jätnud kaks inimest. „Need numbrid näitavad, et ka jõulude ajal tasub tuletada meelde vana tõde – kui teed sööki, jää kööki! Jõululauale on ikka kuulunud hea praad, verivorstid, mahlased ahjukapsad, piparkoogid ja muud maiused. Tõsi on, et toit valmib ahjus olles küll ise, kuid siiski on hoolas pererahvas samal ajal köögis ja hoiab silma peal, et hea kraam kõrbema ei läheks või kuum rasv kogemata põlema ei lahvataks,“ ütles Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Viktor Saaremets ning tuletas meelde, et köögis peaks igaks juhuks olema käepärast esmased tulekustutusvahendid, näiteks tulekustutusvaip või rasvakustuti, millega saab ohutult lämmatada ka rasvast tõusnud leegid. Meeles tuleb pidada, et süttinud rasva ei tohi kustutada veega – vesi paiskab kuuma rasva laiali ning annab põlengule kustutamise asemel hoogu juurde.

Ohutust tuleb kindlasti meeles pidada ka väljaspool kööki. „Küünlaid põletades peab hoolitsema selle eest, et küünal oleks kindlalt kinnitatud ning eemal kergesti süttivatest materjalidest ja nagu lahtise tule puhul ikka – küünalt ei jäeta järelevalveta. Kui kütate ahju, pliiti või kaminat, siis hoolitsege selle eest, et kolde lähedal poleks kergesti süttivaid esemeid ning tuli ei jääks omapäi. Teadlikult ja ohutult käitudes saab ära hoida nii mõnegi õnnetuse ning kindlustada selle, et jõuluaeg oleks rõõmus aeg,“ lisas Saaremets.

Neile, kel kingikott veel komplekteerimisel, on Viktor Saaremetsal asjakohane soovitus: „Päästeamet tuletab meelde, et vingugaasiandur on uue aasta algusest kohustuslik kõikides kodudes, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade või tahkeküttel töötav ahi, pliit, kamin või katel. Kui teile meenub, et lähedastel-sõpradel on andur veel puudu, tasub see kingikotti pista ja kinkida neile elupäästev abiline.“

Selleks, et jõulud ja aastalõpp tooksid rõõmu, tuletame meelde peamised koduse tuleohutuse näpunäited:

  • Kontrollige, et teie eluruumides olev suitsuandur ja vingugaasiandur oleksid puhtad ja töökorras. Seda aitab kindlaks teha testnupu vajutamisel tekkiv helisignaal. Jälgige, et anduri eluiga ei oleks möödunud. Aegunud seade vahetage uue vastu.
  • Road valmivad pliidil või ahjus küll ise, aga kõrbemise vältimiseks tuleb toidul silma peal hoida.
  • Kuuse kaunistamisel kasutage päris küünalde asemel elektriküünlaid ja veenduge, et need oleksid terved. Ärge jätke jõulukaunistusi ööseks vooluvõrku.
  • Põlevaid küünlaid ei tohi mitte kunagi panna kergesti tuld võtvate materjalide lähedusse ega jätta järelevalveta. Viimane kustutab tule!
  • Avatud koldega kütteseadet ei tohi jätta järelevalveta, sest koldesuust lennanud sädemest võib süttida põrand või vaip.
  • Vooluvõrku ei tohi elektriseadmetega üle koormata, sest kuumenenud juhtmed võivad lühisesse sattudes süüdata ümbruse. Kasutada tohib ainult korras elektriseadmeid.
  • Kasutage ilutulestikku selleks ettenähtud ja ohutus kohas. Kasutusjuhendi leiate toote pakendilt.

Päästeamet soovib kõigile rahulikku ja ohutut pühadeaega!