Päästeameti kutsesportlaste koorekiht tõi taas hunniku medaleid – seekord kuuma araabiapäikese alt!
4.-9. märtsil toimus Saudi-Araabias rahvusvaheline päästjate kutsevõistlus, kus osalesid 25 erineva riigi esindajad. Eesti päästjate suhteliselt suur üheksaliikmeline võistkond oli kohal kooseisus: Harri Joakit, Alor Kasepõld, Sander Kaur, Aleksander Matrossov, Alari Kais, Karen-Cristle Salupõld, Renne Merilo, Kristjan Mikk ja Timo Laks (pildil vasakult paremale). Kokku oli võistlustules 314 päästjat, kellest kaks kolmandikku kohalikud, muudest riikidest oli koos meie võistlejatega sportlasi kokku 117. Eesti võistkonna liikmed saavutasid riikide kokkuvõttes medalite arvestuses kõrge II koha. Eestlased võitsid kokku 13 medalit - 5 kulda, 7 hõbedat ja ühe pronksi. Esimeseks platseerusid tšehhid, kes võitsid eestlastest 2 kulda rohkem ja said kokku 15 medalit. Kolmandad olid kohalikud saudid, kelle esindus loomulikult ka kõige suurem.
Võistluste kohta Eesti päästjatele edastatud info oli kui taevast alla sadanud õnn ja üllatus. Kaugelt maalt saabus lihtkirjana, mida mitmed alguses pidasid rämpspostiks, kutse osaleda päästjatele suunatud võistlusel Saudi-Araabias. Pärast pisikest uurimist Saksamaa kolleegide käest selgus, et tegemist on päris kutsega, kus meie kutsesportlastele oluline klausel, et võõrustaja kannab enamuse võistlusega seotud kuludest. Edasi järgnes registreerumine, pikk ootamine ja ettevalmistus, kuniks jõudis kätte aeg sõita sooja päikese alla võistlema. Varasemalt saadi teada teiste riikide osalejad, kelle nimekiri oli muljetavaldav, sest sealt vaatasid vastu väga tugevad Euroopa tegijad. Konkurents tundus tulevat põnev.
Võistlused toimusid kokku kuuel päeval, mille jooksul võeti mõõtu trepijooksus, Toughest Firefighter Alive individuaaljooksus ning meeskondlikus teatejooksus, tuletõrjeauto vigursõidus ning kokkamise võistlusel. Nagu meie meeskonnale juba kombeks haarasime kinni kõigest, mis tundus huvitav. Seetõttu oli enamus võistkonnast kirjas kõikidel aladel, mis pani korraldajad võistluspäevade planeerimisel keerulisse olukorda. Õnneks said nad sellega suurepäraselt hakkama ja midagi vahele me jätma ei pidanud.
Esimene võistluspäev algas trepijooksuga, kus meie võistlejad saavutasid suurepäraseid tulemusi. Sander Kaur saavutas oma vanuseklassis ja ka üldarvestuses (pisut oodatult, kuid siiski napilt) esimese koha, mille saavutamiseks tuli tõsiselt pingutada. Mõõtu võeti siiski maailma parimate päästjatega. Alor Kasepõld saavutas oma vanuseklassis I koha, Karen-Cristle Salupõld ja Harri Joakit II koha ning Renne Merilo III koha.
Teisel päeval toimus rahvusvahelisel areenil Toughest Firefighter Alive teatejooks, mille Eesti meeskond koosseisus Alari Kais, Alor Kasepõld, Timo Laks ja Sander Kaur lõpetas II kohaga.
Firehouse Cook Off oli kõigile esmakordne üllatusvõistlus, kus täpselt 2 tunni ja 30 minuti jooksul oli vaja valmistada kolmekäiguline eine. Sellele eelnes korralik võistlus toidupoes, kus tunni jooksul oli vaja leida kõik vajaminevad toiduained. Kokku osales toiduvalmistamise võistlusel 73 päästjat, kellest 8 olid eestlased. Esialgu ei ilmunud kõik meie osalejad nimekirja täitsa vabatahtlikult, kuid kui olid otsustanud väljakutse vastu võtta, siis osati seda nautida. Mõnedki toidud kukkusid välja ahvatlevad ja väga kõrgetasemelised. Kõrgeima II koha saavutasid meie omadest Alor ja Kristjan, kelle lõppskoor oli 9,45/10st. Esimesele kohale kaotati vaid 0,02 punktiga, mis võis jääda selle taha, et magustoidule ei jõutud kaunistuseks peale panna piparmündi lehekest, sest aeg sai vahetult enne otsa.
Võistluste kõige keerulisem väljakutse oli Toughest Firefighter Alive võistlus, mis ülesehituselt on Eesti mõistes aegade hõlma jäänud Pritsumehe analoog. Tegemist on füüsiliselt väga koormava võistlusega, kus võistlejad peavad enda võimeid korduvalt ja korduvalt ületama. Ka seal olid meie päästjad tugevad ning Timo Laks saavutas oma vanuseklassis I koha, Karen-Cristle Salupõld, Renne Merilo ja Harri Joakit tulid Eesti oma vanuseklassis II kohale. Võistluspäevad olid pikad ning täis emotsioone ning suurte ja tugevate riikide vahel suutsid meie päästjad medalite arvestuses tõsta Eesti II kohale.
Aramco Firefighter Challenge on püstitatud päästjate auks ja see, mida korraldajad olid suutnud üles ehitada, näitas, kui kõrgelt seal päästja elukutset hinnatakse. Juba 2007. aastast üle kahe aasta korraldatud võistlus on järk-järgult kasvanud ning just viimastel kordadel on sellele kohalike taseme tõstmiseks kaasatud rahvusvahelisi võistlejad. Ürituse keskust külastas messipäevadel kokku üle 30 000 külastaja ja pealtvaataja. Seal toimus mitmeid muid tegevusi kohalikel võistlusaladel ning ära ei oldud unustatud ka meie tuleviku tegijaid, väikeseid lapsi.
Meie päästjate eest hoolitseti hästi ja kogemus kogu üritusest oli meeldiv. On kohti, millest ise õppust võtta, kuid meeldiv oli ka tõdeda, et korraldaja huvitub meie tagasisidest, et ka nende üritus tulevikus atraktiivsemaks muutuks. Meie esindus oli küll pikkadest päevadest väsinud, kuid meeleolud püsisid ülevad ning innustavad tulevikuplaane tegema. Kui algselt oli palju hirme Saudi-Araabia kultuuri ja eluolu suhtes, siis viimaste aastatega on riik palju arenenud ja püüab ennast järjest rohkem muule maailmale avada. Seda kogemust oli näha tänaval kõndides, kohalikke inimesi jälgides kui ka teiste võistlejate kogemusi kuulates, kes on seal varem käinud.
„Igal juhul oli tegemist fantastilise kogemusega," nentis järjekordse õnnestunud võistlusmaratoni järel rahulolevalt Alor Kasepõld. „Elu on seiklus!“
Marek Kiik
Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht