Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu: ohutu kooliaasta algab sinust!

3 soovitust kooliaastaks valmistumisel

Viimane suvekuu on lõppemas ja juba ülehomme on 1. september, mil kümned tuhanded Eesti lapsed naasevad kooli. Kes läheb esimesse klassi, kes juba viiendasse või kümnendasse, aga iga lapsevanem peaks täna endalt küsima – kas minu lapsel on pärast kooli üksi kodus viibimine ohutu?

Õnn on, kui vanemal on võimalik pärast koolipäeva lapsel silm peal hoida, kuid sageli see nii pole. Seetõttu on uute alguste juures hea meenutada ka vanu põhitõdesid, et tagada meie kõigi turvalisus. Lapsevanemate ülesanne pole mitte ainult kindlustada lapsele hea kooliharidus, vaid anda edasi ka muud elementaarsed teadmised, tuleohutusest, elektriseadmete kasutamisest ja häda korral abi kutsumisest.

Kuigi kõige rohkem õnnetusi juhtub just kodus, on hea uudis see, et saame nende ära hoidmiseks ise palju ära teha. Selleks on vaja põhjalikult läbi mõelda ja tuvastada kodus varitsevad ohud. Uus kooliaasta on uus turvalisusaasta!

3 soovitust kooliaastaks valmistumisel:

  • Kontrolli enne kooliaasta algust suitsu- ja vingugaasiandurite korrasolekut. Kui vaja, vaheta patarei või paigalda uus andur
  • Juhul, kui laps peab pärast koolipäeva mitu tundi üksi kodus olema, võib olla tarvidus kasutada ka elektriseadmeid, et valmistada süüa või hoopis vaadata telerit. Õpeta talle, kuidas neid sisse ja välja lülitada ning ohutult kasutada
  • Kui kodus on vaja ahju kütta, veendu, et laps on võimeline seda iseseisvalt tegema. Kui mitte, tuleb toad kas hommikul soojaks kütta või paigaldada elektriline soojendaja

Lisaks neile kolmele on igal ajal tähtis lapsele meelde tuletada, kuidas õnnetuse korral käituda. Oluline on, et laps oskab helistada, mäletab peast hädaabinumbrit 112 ja teab oma aadressi, et vajadusel abi kutsuda.

Mis kõige tähtsam – oleme ise ja õpetame ka oma lapsi olema tähelepanelikud, uudishimulikud ja arukad. Ohutut uut kooliaastat!