Pakril tehti demineerimistööde käigus kahjutuks 158 mürsku
28. ja 29. augustil toimusid Pakril plaanilised demineerimistööd, mille käigus tehti kahjutuks 158 saarelt leitud mürsku. Leitud mürsud oli saksa pärituolu ning kaalusid ligikaudu 50 kilogrammi. Hävitustööd toimusid Põhja-Eesti pommigrupi, Kaitseväe demineerijate ja miinituukritega koostöös.
Pakri saartelt leitud lõhkekehad transporditi aluste ja tõstekottidega merepõhja ja tehti seejärel kahjutuks. „Meres hävitamise kasuks räägib nii suure koguse lõhkematerjali leiu puhul asjaolu, et lõhkamine on sel viisil ohutum ja ka ohu-ala väiksem,“ selgitab Põhja-Eesti pommigrupi juht Raido Taalmann. Samuti toob Taalmann välja, et taolised plaanilised tööd on suurepärasteks võimaluseks harjutada koostööd strateegiliselt oluliste parteritega. „Päästeamet, Merevägi ja Kaitsevägi – me seisame kõik hea selle eest, et inimestel oleks Eestis turvaline ja hea elada, ühtlasi tähendab see aga seda, et peame omavahel tihedalt koostööd tegema ja koos harjutama,“ seletab Taalmann.
Lõhkamistöödel osalesid mereväe miinituukrid ja staabi- ja toetuslaev Wambola, mis oli kohaldatud mobiilseks miinituukrite tööjaamaks. Miinituukrite kasutada on modernne ja turvaline erivarustus, mis toetab allveedemineerimiste läbiviimist ning võimaldab sukelduda kuni 55 meetri sügavusele.
Viimasel ajal on olnud mitmeid suuremaid lõhkekehade leide. Ühest küljest annavad inimesed üha rohkem leidudest teada, teisalt hakkavad pikalt sügaval maa sees peidus olnud lõhkekehad ajajooksul aina rohkem välja tulema. Mida suurem on lõhkekeha, seda sügavamale see läheb ning selle pinnale tulek on ka sellevõrra aeglasem.
Päästeamet tuletab meelde, et lõhkekehad on väga erineva kuju ja suurusega ning nende olukorda väliste tunnuste abil ei ole lihtne hinnata. Ese, millele Sa ei oska anda nime või kasutusotstarvet võib olla plahvatusohtlik.
Leides Sulle tundmatu eseme toimi nii:
- anna leiust kohe teada numbril 112. Hoiata ohust ka teisi läheduses olijaid!
- Ära leitud eset liiguta või transpordi, jäta see sinna kus Sa seda märkasid.
- Märgista ese, kasutades selleks käepäraseid vahendeid või nutiseadmeid. Esimene ohutu kaugus Sinu jaoks on see, kui Sa seda tundmatut eset enam ei näe. Lähtu põhimõttest – „Kui sina näed lõhkekeha, näeb lõhkekeha ka sind ?“ Seega olles lõhkekehale liiga lähedal saad Sa selle plahvatades kindlasti vigastada või surma.
- Ära karda, et saad karistada, kui sündmusele reageerinud demineerijad tuvastavad, et leitud ese ei ole plahvatusohtlik. Ka demineerijate motoks on - „Parem karta, kui kahetseda“, püüa ka Sina sellest lähtuda.