Paldiski päästekomando tähistas suurt juubelit

Kolmapäeval, 8. augustil tähistas Paldiski päästekomando oma 150. sünnipäeva. Pidupäeval olid kohal Päästeameti, Politsei, Tuletõrjemuuseumi ja Lääne-Harju valla esindajad. Kohapeal käteldi, peeti kõnesid ja söödi ühiselt torti. Õhtul toimus ka avatud uste päev.

Suursuguse juubeli põhjal said sõna nii mõnedki Paldiski mineviku ja olevikuga kursis olevad inimesed, mõned julgesid isegi tuleviku teemal sõna võtta. Muuhulgas pidasid kõnesid Keila ja Paldiski komandopealik Ragnar Neudorf, Eesti Tuletõrjemuuseumi juhataja Ivo Paulus ning kunagine Harjumaa Päästeameti peadirektor ja tõeline raudvara tuletõrjespordis Vello Plees. Kohal olid ka külalised politsei Lääne-Harju piirkonnagrupist ja Lääne-Harju vallast.

Paldiski komando 150. juubel


Lisaks pidulikule tseremooniale toimus õhtupoolikul ka avatud uste päev, kus uudistamist oli küll ja veel tervele perele. Külalistele tutvustati päästetööd ja -tehnikat, komandohoonet, päästeautot, paati ja ATVd. Samuti räägiti huvilistele elanikkonnakaitsest.

Paldiski päästekomando juured ulatuvad 19. sajandisse, kui toona Baltiski nime kandva linna linnavalitsuses toimus vabatahtliku tuletõrjeühingu asutamise koosolek. Osalejatest puudust ei tulnud ja seltsi liikmeks astus kibekähku 47 inimest.

Kui nõukogude armee Paldiskist lahkus, jäi tänane komandohoone halba seisu. Abikäe andis Rootsi riik, kes renoveeris komando, mis 1994. aasta detsembris taas avati. 2012. aastal soojustati komandohoone fassaad, vahetati katus, uuendati küttesüsteem ja ventilatsioon.

Paldiski pääste ajaloo süngeim, ent kõige kangelaslikum seik leidis aset 1940. aastal, kui Paldiski sadamas süttis sõjalaev, mille pardal oli 8000 tonni laskemoona. Suure inimhinnaga suudeti siiski kolossaalne plahvatus ära hoida ning laev kustutati.


Siim Palu
Põhja päästekeskuse kommunikatsioonijuht