Põhja pommigrupp tegi kahjutuks IKEA kaupluse kõrval asuvalt ehitusplatsilt teisaldatud lõhkekehad

Paar päeva enne Eesti esimese IKEA kaupluse avamist teisaldasid ning hävitasid Päästeameti Põhja pommigrupi demineerijad kaupluse kõrval asuvalt ehitusplatsilt ehitustööde käigus leitud lõhkekehad.

23. augustil leiti kaevetööde käigus 250 kg kaaluv saksa päritolu II maailmasõjaaegne lennukipomm ning päev hiljem poole suurem lõhkekeha – 500 kilogrammine lennukipomm. Demineerijad toimetasid mõlemad lõhkekehad koostöös Põhja prefektuuri politseiametnikega ehitusplatsilt ohutult minema, misjärel kogu ala veelkord üle kontrolliti ning ühtegi ohtlikku üllatust rohkem ei leitud. Seega oli kaupluse avamispäev 25. augustil külastajatele täiesti ohutu. Tänaseks on pommid ka edukalt kahjutuks tehtud.

Põhja pommigrupi juhataja Raido Taalmanni sõnul käituti lõhkekehi leides ainuõigesti, helistades viivitamatult telefonile 112. „Viimase 15 aasta jooksul on pealinnas ehitus- ning kaevetööde käigus leitud erinevaid lõhkekehi, kuid 500 kilogrammi kaaluv lennukipomm on Eestis harukordne leid,“ sõnas Taalmann.

Päästeamet tuletab meelde, et lõhkekehad on väga erineva kuju ja suurusega ning nende olukorda väliste tunnuste abil ei ole lihtne hinnata. Ese, millele sa ei oska anda nime või kasutusotstarvet, võib olla plahvatusohtlik.

Leides tundmatu eseme, toimi nii:
• Anna leiust kohe teada numbril 112. Hoiata ohust ka teisi läheduses olijaid!
• Ära leitud eset liiguta või transpordi, jäta see sinna, kus seda märkasid.
• Märgista ese, kasutades selleks käepäraseid vahendeid või nutiseadmeid. Esimene ohutu kaugus sinu jaoks on see, kui sa tundmatut eset enam ei näe. Lähtu põhimõttest – „Kui sina näed lõhkekeha, näeb lõhkekeha ka sind!“
• Ära karda, et saad karistada, kui sündmusele reageerinud demineerijad tuvastavad, et leitud ese ei ole plahvatusohtlik. Ka demineerijate motoks on - „Parem karta, kui kahetseda“