Psühholoogiline kriisiabi sõjapõgenikele
Paljud meist puutuvad täna Ukraina sündmustega kaudselt kokku, aga on ka neid kes aitavad sõja eest põgenevaid inimesi vahetult. Eriti inimesed, kes võtavad põgenikke vastu või on aidanud nende elujärge muul kokkupuutval moel parandada.
Materiaalsele abile lisaks, vajavad põgenikud ka psühholoogilist kriisiabi. Psühhosotsiaalne kriisiabi tähendab sõja eest põgenenud inimeste ja perekondade toetamist, et vähendada traumeeriva sündmuse mõju nende toimetulekule. Abistamine sisaldab esmaste vajaduste märkamist, praktilise abi ja info andmist, emotsionaalse toe pakkumist.
Selleks, et toetada nii abi vajajaid kui ka aitajaid, on Sotsiaalkindlustusamet välisveebi lehele www.sotsiaalkindlustusamet.ee/PSK koondanud kokku info psühhosotsiaalsest kriisiabist ja selle andmisest.
- Psühholoogilise esmaabi juhend ukraina keeles
- Psühholoogilise esmaabi juhend vene keeles
- Psühholoogilise esmaabi juhend inglise keeles
Sõja eest põgenenutele pakutakse esmast tuge ja psühholoogilist esmaabi majutusasutuses ning vastuvõtupunktides ning eesti, vene ja inglise keeles kriisitelefonil 116 006.
Värskeim info sõja eest põgenenute abistamise küsimustes on koondatud veebilehele kriis.ee. Lapsed ja lapsevanemad saavad murede korral saab abi lasteabitelefonilt 116 111 ning https://www.lasteabi.ee
- Vaimse tervise tugiliin 660 4500
- Veebinõustamine https://www.palunabi.ee/vaimne-tervis
- Lapsed ja lapsevanemad saavad murede korral saab abi lasteabitelefonilt 116 111 ning https://www.lasteabi.ee.
- Hingehoiutelefon 116 123