Ruhnu saarel sai valmis kauaoodatud turvalisuse ühishoone

13. juulil avati Ruhnu saarel turvalisuse ühishoone, kus hakkavad tööle Päästeameti kutselised ja vabatahtlikud päästjad ning ruumi saavad ka merepäästjad. Erinevate funktsioonidega kogukonna turvalisuse keskuseks mõeldud hoones on korralikult sisustatud õppeklass, avarad ruumid tehnika ning varustuse jaoks ja kaasaegne jõusaal. Kogukonnale tähtsa hoone avamisel osales siseminister Lauri Läänemets, asekantsler Viola Murd, asekantsler Piret Lilleväli, Päästeameti peadirektor Margo Klaos, Saaremaa abivallavanem Liis Lepik, Kihnu vallavanem Egon Vohu ning paljud teised külalised.

Siseminister Lauri Läänemets sõnas, et ühishoone avamine Ruhnus on märkimisväärne. „Kaasaegne maja treeningu- ja täiendõppevõimalustega aitab peamiselt vabatahtlikele päästjatele toetuva komando motivatsiooni saarel üleval hoida. Me ei saa ega tohi alahinnata vabatahtlike püsivat tahet kogukonna turvalisusesse panustada. Ühishoone avamine Ruhnus tõestab riigis seatud sihti, et inimeste turvalisus ja kaasaegsed töötingimused on ühtmoodi tähtsad nii pealinnas kui ka väikesaarel – kogu Eestis,“ ütles Läänemets.

Päästjad pidid uue ühishoone valmimiseni hakkama saama garaažis, mida küll 2011. aastal renoveeriti, kuid kuhu kaasaegne tehnika siiski vaevu ära mahtus, rääkimata turvalisuse tagamiseks vajalikest lisavõimalustest või kaasaegsetest elementaarsetest mugavustest.

Päästeameti peadirektoril Margo Klaosel on väga hea meel, et Ruhnu päästekomando sai neid väärtustava hoone. „Olen väga uhke Ruhnu päästjate üle. Nii seepärast, et tegu on eelkõige vabatahtlike päästjatega, keda juhib kutseline päästja, ja ka seepärast, et Ruhnu vabatahtlikud päästjad saavad hakkama kõige selle lahendamisega, millega mandril tegelevad kutselised päästjad," sõnas Klaos.

Uue, ligi 500 m² kasuliku pinnaga ühishoone projekteerisid KUU arhitektid Liis Juuse ja Juhan Rohtla. Hoones on jõusaal, pesemisruumid, köök, garaaž ja koht Ruhnu vabatahtliku merepäästeüksuse paadi hoidmiseks. Lisaks on hoones ülema kabinet, õppeklass, laoruumid ja nö voolikutorn, kus saab läbi viia ka õppusi

„Riigi Kinnisvara ASil on au olla osaline Ruhnu turvalisuse parandamises, nii maal kui merel. Mida parem on töö- ja puhkekeskkond, seda paremini saavad nii kutselised kui ka vabatahtlikud päästjad tegeleda kõige olulisemaga – inimeste abistamisega. Selle uue hoonega lahendati mitu puudust. Selles on saare ainus moodne jõusaal, korralik õppeklass ning piisavalt avarad ruumid päästetehnika ja -varustuse hoidmiseks, mis tähendab kokkuvõttes uut kvaliteeti turvalisuse tagamisel Ruhnu saarel ja ka merel,“ sõnas Riigi Kinnisvara projektidirektor Indrek Henk.

Ruhnu Vallavalitsuse vaatest on Päästeameti ja riigi poolne oluline eesmärk täidetud – säilitada ja tõsta vabatahtlike entusiasmi ja motivatsiooni läbi kaasaegsete olmetingimuste, et tagada vabatahtlike päästjate olemasolu ja järelkasv. Seda eesmärki täidab hoone sada protsenti,“ täiendas Ruhnu vallavanem Andre Nõu. „Iga Ruhnu tulijat tervitab enne küla algust päästehoone ja peagi valmiv kiirabikeskus. Seega ammune unistus Ruhnu turvalisuse hoonetekompleksist on täitunud ja edasine on ainult kogukonna enda teha.“

Pildigalerii link https://www.flickr.com/photos/142052741@N03/albums/72177720309739745