Selle kevade talgud keskenduvad kodulähedastele veekogudele ja nende korrastamisele

3. aprillil avatakse käesoleva aasta talgukevad, mille tipphetk on 4. mai, kui toimub üle-eestilise Teeme Ära talgupäev. Talguid saab kirja panna ja endale sobiva talgu leida talguveebis: www.teemeara.ee.

Päästeameti selle aasta fookus on veeohutus. Viimastel aastatel on sagenenud veeõnnetused, kus libisetakse, komistatakse korrastamata kaldal või kukutakse katkiselt purdelt. Teeme Ära talgupäev kutsub üles korrastama kodulähedasi veekogusid, sest katkised kaevud, luugid ning puuduolevad piirded on ohuallikaks kõigile, kuid ennekõike eakatele ja väikelastele.

Päästeameti andmetel hukkus Eestis 2023. aastal veeõnnetustes 38 inimest, võrdlusena aasta varem oli see arv 30. Seejuures hukkus mullu veeõnnetustes traagiliselt neli last, samuti oli varasemast rohkem hukkunuid üle 61-aastaste inimeste hulgas. Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Janika Usin ütles, et veeõnnetuste kurb statistika kinnitab probleemi tõsidust. „Koduümbruse veekogude ja väikeste veesilmade ohutus vajab kiiresti laiemat tähelepanu ja sekkumist, sest iga kaotatud elu on hindamatu väärtusega ning traagiliste veeõnnetuste ennetamiseks saame igaüks midagi kohe ära teha,“ lausus Usin. Ta lisas, et üle-eestiline talgupäev annab selleks väga hea võimaluse, sest veeohutuse talgutöid on kogukonnaga koos toredam teha ja jõuab ka rohkem.

Kutsume talgulisi üles ka mõtlema moodsamatele ja turvalisematele lahendustele, näiteks kastmisvee võtmise veekogust võib asendada pumba paigaldamise või voolikuga. Mõistlik on üle vaadata veekogude ületamiseks mõeldud purded ja sillad ning vajadusel neid kohendada ja parandada.

Tänavu 4. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja, Rohelise kooli programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha.

Täpsem info: www.teemeara.ee
Henrik Raave, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja
tel 501 6898, e-post ...
Mikko Virkala, Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert
tel 5300 1461, e-post ...