Siseministri pöördumine - toetame Ukrainat kõikvõimalikul moel

Pöördun teie poole, kuna kahjuks on Venemaa alustanud täiemahulist sõda Ukraina vastu. Praegu toimuvat ei õigusta mitte miski. Eesti mõistab üheselt hukka Venemaa sõjalise rünnaku Ukraina vastu. Paraku kaasnevad Ukrainas toimuvaga tuntavad mõjud kogu Euroopale, sealhulgas Eestile ja meie ministeeriumi valitsemisalale.

Just meie oleme aga esimene liin – need, kes peavad keerulistes olukordades suutma situatsioonidega toime tulla ja need vajadusel stabiliseerida. Oleme oma asutustes tõstnud valmisolekutaset, et kiirelt reageerida.

Oleme koostöös asutustega kaardistanud kõik võimalused, kuidas siiasaabuvaid ukrainlasi igal moel aidata, sest on selge, et osa neist võib soovida oma kodumaalt sõja eest ära tulla. Samuti on pidevalt silm peal hoitud avalikul korral ja et meie põhiseaduslik kord jääks tagatuks. Toetatud on siin viibivate ja siia saabuvate Ukraina kodanike hakkamasaamine. Ja neid rolle tänases olukorra valguses on veel ja veel. Tänan teid juba ette selle olulise ja märkimisväärse panuse eest!

Mõistan ka seda, et kõik see, mida teeme täna, võib teile kaasa tuua vajadust töötada tavapärasest mitu korda rohkem ja erinevatel aegadel – vahetustega või õhtuti ja nädalavahetuseti. Loodan teie mõistvale suhtumisele. Palun teid, et oleksite just nüüd ja praegu igal ajal kättesaadavad – sest teie abi võib olla hindamatu väärtusega. Hoidke oma töötelefonid sees ja laetuna ning kandke tööarvutit endaga kaasas.

Lisaks, Venemaa sõjalisest tegevusest tulenevalt soovitame täielikult Ukrainasse reisimist vältida. Venemaale ja Valgevenesse on keelatud minna. Soovitame reisimisest praegu üldiselt hoiduda, kuna häiritud lennuliikluse tõttu võib olla keeruline kodumaale naasta.

Senisest tuleb valvsalt jälgida ka oma küberkäitumist, et küberründed meid ei ohustaks.

Rohkem infot praeguse julgeolekuolukorra, kriisideks valmisoleku, reisiinfo, olulisemate kontaktide ja palju muu kohta leiab ka kriis.ee lehelt.

Praegune olukord on äärmiselt pingeline, kuid kriisiolukorras on väga tähtis, et me aitaksime üksteist ja et jääksime ühtseks ning säilitaksime külma närvi. Usun, et ühiselt koos töötades saame jõuda parimate lahendusteni.

Toetame Ukrainat kõikvõimalikul moel. See ebaõiglane olukord peab saama kiire lõpu.

Soovin teile jõudu ja jaksu!

Slava Ukraini!

Kristian Jaani
siseminister